-

אלף הפנים של קטר: המשחק הכפול שהתפוצץ לישראל בפנים

קטר "מתווכת" בין ישראל לעזה - ומארחת את מנהיג חמאס. מזרימה מיליונים ל"סיוע הומניטרי" - ומלמדת תכנים אנטישמיים
רועי קייס
31 במאי 2021
13:11

חשבתם פעם איך זה שדווקא קטר הפכה למתווכת בין חמאס וישראל? בכל זאת מדובר במדינה שהחברות הכי טובות שלה באזור הן איראן וטורקיה, שעד לפני כמה שנים הייתה מוחרמת על ידי חלק ממדינות ערב. איך הגענו למצב שדווקא היא ולא נגיד מצרים או ירדן, אחראית על הרגעת הרוחות?

למי שלא יודע, קטר היא מדינה די מוזרה: יש בה שלושה מיליון תושבים - רק 15% מהם אזרחים והשאר עובדים זרים. נשים מהוות רק 25% מאוכלוסיית המדינה ויותר מ-14% מבתי האב בקטר מוגדרים מיליונרים. זו בעצם המדינה עם הכי הרבה מיליונרים ביחס לאוכלוסייה.

בשנים האחרונות קטר אחראית לכסף שנכנס לרצועה, ומדובר במיליונים - בערך 20-30 מיליון דולר בחודש. לכאורה, מדובר בכסף לפרויקטים אזרחיים ושיפור המצב הכלכלי, אבל קשה שלא לקבל את הרושם שחלק מהכסף הולך להתעצמות חמאס.

מה ישראל רוצה להשיג ממבצע שומר החומות? | האזינו לפרק של "עוד יום"

מה עומד מאחורי המדיניות הקטארית - זו שמעצבנת כל כך הרבה אנשים?

זה היה ב-2012, שיא האביב הערבי. הכוח של האחים המוסלמים באזור גובר והקטרים שתומכים בתנועה מזהים הזדמנויות. אז בזמן שמדינות ערב מתמודדות עם טלטלה ומזניחות את הזירה הפלסטינית, קטר מתחילה להכתיב את הטון.  

במבצע "צוק איתן" קטאר מתחרה במאמצי התיווך של מצרים: בזמן שהמצרים מציעים נוסחה של שקט תמורת שקט, קטר וטורקיה מביאות נוסחה של "שקט בעבור סיוע לתושבי עזה" - כלומר, נמל תעופה ונמל ימי. זה עדיין לא קרה, אבל מאז 2014 המזומנים מקטר זורמים לרצועה.

עזה–קהיר–דובאי: מי בשכונה נגדנו ומי בעדנו הפעם? | האזינו לפרק של "עוד יום"

עבור הקטרים, שם המשחק הוא השפעה אזורית. מדינה קטנה ועשירה בנפט שרוצה לנפח חזה וכל מקום שיש בו ואקום הוא הזדמנות עבורה. היא מנהלת מדיניות צבועה ורבת פנים: כלפי המערב היא משדרת שהיא יכולה להניע תהליכים – שיקום הרצועה או תיווך בסכסוכים אזוריים וככה היא מייצרת לובי משמעותי בוושינגטון. מהצד השני, היא לא בוחלת בשום אמצעי.

אל-ג'זירה, מכירים? הערוץ הכי נצפה בעולם המוסלמי, שעל דגלו מתנוססת הסיסמה: "הדעה והדעה האחרת", הוא מכונת תעמולה קטרית שתוקפת את היריבות של המדינה המפרצית. עכשיו בואו תראו את "הדעה והדעה האחרת" לפי אל-ג'זירה.

גם איתנו המשחק הקטרי כפול - יד אחת "עוזרת" לישראל והיד השנייה מסיתה נגד ישראל והיהודים

המשחק הכפול של קטר עובד: בעוד שנה הם יארחו את המונדיאל. לפי פרסומים זרים, הקטרים שילמו ים בקשיש כדי להביא את טורניר הכדורגל היוקרתי. על 6,500 הפועלים שמתו במהלך בניית המתקנים לא תשמעו באל-ג'זירה.

התעוזה של הקטרים לא עוצרת שם. למדינה יחסים הדוקים עם איראן, שעבור חלק גדול ממדינות האזור נתפסת כסכנה קיומית. פלא שכולם שונאים אותה באזור? פלא שלפני כמה שנים החליטו מדינות האזור להחרים אותה ולנתק איתה קשרים? 

גם איתנו המשחק הקטרי הוא כפול: יד אחת "עוזרת" לישראל כדי להעביר כסף קטרי לרצועה, מה שמשדרג את המעמד שלה מהמזרח התיכון ועד וושינגטון. היד השנייה? מסיתה נגד ישראל והיהודים בעזרת אל-ג'זירה ואפילו בבתי הספר.

בימים אלה מדינות המפרץ ומצרים התפייסו עם קטר בלחץ הממשל האמריקני הקודם שאמנם היה ה-BFF של סעודיה והאמירויות, אבל לא זנח את החבר'ה מקטר, בכל זאת שם יש את הבסיס האמריקני הכי גדול באזור.