מליאת הכנסת
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

מרגע ההודעה "עלה בידי" ועד הכניסה לבלפור - מה השלבים בדרך לממשלת בנט-לפיד?

הלכתם לישון עם ממשלת לפיד-בנט והתעוררתם הבוקר עם רוטציה משולשת ביוזמת בנימין "לא מוטציה לא רוטציה" נתניהו? שאלות ותשובות
יערה שפירא
30 במאי 2021
16:10
עודכן ב 16:38

השבוע הזה הולך להיות פוליטי, מאוד. פקיעת המנדט של לפיד ברביעי והבחירות לנשיאות באותו יום יביאו את הספינים, הציוצים וההכפשות לשיא. מרגע ההודעה "עלה בידי" ועד השבעת הכנסת - איך תתבצע הקמת הממשלה הצפויה? כדי לעזור לכם מעט בכל השאון, הכתבת הפוליטית של כאן חדשות יערה שפירא, עונה לשאלות הקשות. 

מה קורה מרגע שיודיע יאיר לפיד לנשיא המדינה "עלה בידי להרכיב ממשלה"?

לפיד צריך להודיע לראובן ריבלין עד יום רביעי, היום שבו יפוג המנדט שקיבל, שעלה בידו להקים ממשלה. מרגע ההודעה יש ללפיד ובנט שבוע להשביע ממשלה בכנסת. בסביבתו שוקלים להודיע עד יום שני שהצליחו להקים ממשלה וזאת כדי להפחית את הלחץ שמופעל בימים האחרונים מימין על חברי ימינה. עם זאת, יש כאלה שחושבים שאולי עדיף להודיע רק ביום רביעי על ההצלחה בהקמת הממשלה וזאת כדי לתת עוד כמה ימים לצוותים לסגור פינות. עד הרגע שבו תושבע הממשלה הכול עוד יכול להשתנות - הליכוד ילחץ וימשיך להציע הצעות לחברי ימינה ותקווה חדשה, בניסיון להניע אותם מכוונתם. ינסו להתמקד גם במנסור עבאס ורע"ם ולהסיט אותם מהכיוון של תמיכה בממשלה שכזו. 

האם בנט יהיה ראש הממשלה הבא?

סיכוי לא רע בכלל. בגוש מתנגדי נתניהו לא רצו לתת לו להיות ראשון ברוטציה אחרי התקפלותו בזמן המבצע הצבאי בעזה וחזרתו לאופציית ממשלת ימין. כל זה השתנה בינתיים. עכשיו בגוש מוכנים בכל זאת שבנט יהיה הראשון ברוטציה. המתווה הוא בנט ראשון ולפיד שני והחליפי יהיה שר החוץ. המתווה יהיה ממשלה פריטטית דוגמת ממשלת נתניהו – גנץ, על אף שהצד של בנט יהיה צד קטן בהרבה מהצד השני (12 בצד של בנט וסער מול 49 של הצד השני). אחת הסיבות לעיכובים כרגע הוא הניסיון לבנות את המנגנון שיאפשר לפריטטיות לעבוד טוב יותר מהממשלה הנוכחית.

מה ההתלבטות הגדולה של בנט?

אם היה נדרש, נפתלי בנט היה אומר בשיחות סגורות שהוא רוצה ללכת על ממשלת שינוי עם לפיד. הבעיה היא חברי סיעתו - ימינה. את עמיחי שיקלי הוא כבר איבד. שיקלי יצביע במליאת הכנסת נגד ממשלה שכזו. איילת שקד, שותפתו הוותיקה, הייתה בסימן שאלה גדול. היא ניסתה כל הבוקר לדחוף בכל זאת לממשלה עם נתניהו. היא אמנם תזכה לתיק בכיר בממשלה, אבל לא תזכה להיות ראש ממשלה – מה שמקל על בנט את ההחלטה להיכנס לממשלה. גם ניר אורבך הביע אי שביעות רצון. התלבטות נוספת של בנט אם להצטרף או לא לממשלה שכזו היא יכולת ההישרדות שלה שכרגע נראית קטנה לנוכח מחלוקות בין חלקיה השונים. נפילה מהירה של ממשלה כזו עשויה לפגוע בבנט פוליטית בעתיד ובהתמודדויות הבאות.

מה המוקשים העיקריים של ממשלת השינוי?

ממשלת גוש מתנגדי נתניהו צפויה לכלול אנשים שמגיעים מקצוות אידאולוגיים מאוד שונים, כמעט בכל נושא שאפשר לחשוב עליו. הדבר כולל גם תמיכה של סיעת רע"ם מבחוץ, ללא ישיבה בממשלה עצמה. אם למשל תעלה סוגיית הסדרת המאחזים הלא חוקיים, יבואו חברי הממשלה משמאל וידברו דווקא על צורך בפינוי התנחלויות. אם בנט ידבר על תוכניתו הכלכלית, תוכנית סינגפור, בעבודה צפויים לדבר דווקא על מדיניות כלכלית יותר סוציאליסטית. זה למעשה מה שהביא את הממשלה העתידית הזו להודיע שבשנה הראשונה לא תיגע בנושאים שאינם, מה שמכונה, "תפעול שוטף".