מכת העכברים באוסטרליה
צילום: אי-פי

נחילי עכברים מטילים אימה על תושבי אוסטרליה

מיליוני עכברים חולשים על חלקים גדולים במזרח האי, מטילים טרור על חקלאים, בתים ועסקים. רשות ההדברה והווטרינריה של אוסטרליה אוסרת להדבירם - והמכה מתפשטת
מאיה ראכלין
30 במאי 2021
15:37

מגפת עכברים פושטת בימים אלו על חלקים נרחבים במזרח אוסטרליה ומטילה אימה על חקלאים, בתי מגורים ועסקים. הסיבה להופעתם: מזג האוויר. אחרי שנים של בצורת, הגשם הרב שירד באוסטרליה יצר תנאי לחות, מזון ושטח נקי מטורפים בשבילם. העכברים מתרבים בקצב של 10-6 גורים בתוך כמה שבועות.

רשות ההדברה והווטרינריה של אוסטרליה לא מאשרת להשתמש בחומר הדברה רעיל כדי לעצור אותם, וכך הם ממשיכים להתפשט לכל עבר. הם פושטים על בתי מגורים, בתי ספר ובתי חולים במזרח אוסטרליה, בעיקר במדינות ניו-סאות' ויילס וקווינסלנד, ומביאים איתם רעש רב וריחות רעים מאוד.

נחיל העכברים הזה מאיים על תעשיית החקלאות. גשמי הברכה שדווקא סיפקו לחקלאים קצת נחמה אחרי שנים של בצורות ושריפות. אך כעת היבול נאכל והמחזור השנתי שלה נאמד ב-61 מיליארד דולר אוסטרלי. העכברים אוכלים ומחסלים את היבול שלהם, עד כדי כך שיש החוששים לשתול את תבואת החורף. החקלאים נאלצים לנקות או להשמיד את היבול שנפגע.

גם בבתים פרטיים נגרם נזק לרכוש, מכונות נהרסו מכרסום חוטי חשמל על ידי העכברים, ובניו-סאות' ויילס יש שמדבירים, בעלויות גבוהות, למרות האיסור. ליסה מינו, חקלאית ממזרח אוסטרליה, מספרת כי אינה מצליחה לישון מרעש העכברים, שמגיעים גם לתוך חדר השינה. גם העתיד לא מזהיר. החשש הוא שלאור המשך הריבוי של העכברים עם תום החורף, שיא המכה עוד לפניהם.