גבי אשכנזי במצרים
צילום: משרד החוץ

מסתמן: הטיסות מישראל לשארם א-שייח יחודשו

בישראל רוצים להגיע להבנות ראשוניות עם חמאס לפני קיום שיחות בתיווך מצרי • מצרים רוצה להגדיל את מעורבותה בשיקום עזה: חברות קבלן מצריות יבצעו פרויקטים ברצועה
גילי כהן וגל ברגר
30 במאי 2021
22:19
עודכן ב 07:04

לאחר פגישת שר החוץ גבי אשכנזי במצרים, מסתמן כי הטיסות מישראל לשארם א-שייח יחודשו, כך פורסם היום (ראשון) בחדשות הערב בכאן 11. זאת לאחר שהטיסות בין נמל התעופה בן גוריון לנמל התעופה בסיני הופסקו בשנת 2015 מסיבות ביטחוניות. 


בתוך כך, מצרים חותרת להגדיל את מעורבותה בשיקום רצועת עזה ורואה בסוגיית השבויים והנעדרים ערוץ מקביל לערוץ השיקום, ללא קשר ישיר בין השניים. מקורות פלסטיניים מסרו לכאן חדשות שהמצרים מעוניינים להוביל את הליך השיקום של הרצועה באמצעות חברות קבלן מצריות שיבצעו את הפרויקטים הגדולים בעזה. זאת נוסף להכנסת חומרי בנייה לרצועה דרך מסוף רפיח בפיקוח מצרי. המצרים מעוניינים שגם לרשות הפלסטינית ולאו"ם יהיה תפקיד בהליך השיקום.


ראש המודיעין המצרי עבאס כאמל נועד היום ברמאללה עם ראש הרשות אבו מאזן וכמה מבכירי ההנהגה הפלסטינית. מחר הוא צפוי להיפגש עם הנהגת חמאס ברצועה. לדברי מקורות פלסטינים, הגנרל כאמל יעדכן מחר את חמאס בעמדת ההנהגה ברמאללה ולפיה שיקום הרצועה חייב להיעשות דרך הרשות הפלסטינית ודרכה בלבד.

מה חמאס רוצה? | האזינו ל"עוד יום"

בחמאס מנסים לצמצם את מעורבות הרשות הפלסטינית בהליך השיקום ובארגון בוחנים להקים "מועצת שיקום" עצמאית שתנהל את העברת הכספים וחומרי הבנייה. בראשה תועמד אישיות פלסטינית עצמאית המוערכת על ידי המערב. לכאן חדשות נודע כי בחמאס גיששו אצל ראש הממשלה הפלסטיני לשעבר סלאם פיאד, בניסיון לבדוק אם יהיה מוכן לעמוד בראש "מועצת השיקום", אך הוא סירב.

בכיר ברשות הפלסטינית אמר לכאן חדשות שהם מתנגדים להקמת מועצה כזו, וחמאס חייב להסכים לכך שהשיקום מתחילתו ועד סופו ייעשה דרך הרשות הפלסטינית. "זה Take it or leave it", אמר הבכיר הפלסטיני.