-

מנהיג חמאס בעזה סינוואר: יש הזדמנות אמיתית למו"מ מיידי על חילופי שבויים

שריפה בעוטף עזה נגרמה ככל הנראה מבלון תבערה • גנץ: עזה תשוקם בידי הרשות הפלסטינית ומדינות העולם, התנאים - השבת הבנים ושקט ארוך טווח • מנהיג חמאס בעזה אמר שהייתה התקדמות שנעצרה בגלל המצב הפוליטי בישראל: "בטוחים שאנחנו יכולים לקחת את המגיע לנו"
עידו קורן ואיתי בלומנטל
31 במאי 2021
14:26
עודכן ב 19:39

מנהיג חמאס בעזה, יחיא סינוואר, אמר היום (שני) כי הם מוכנים לקיים משא ומתן מיידי ובלתי ישיר עם ישראל בעניין עסקת חילופי השבויים. סנוואר רמז שהוא שואף לעסקה שתכלול שחרור של יותר מ-1,000 אסירים ביטחוניים, והוסיף: "בטוחים שאנחנו יכולים לקחת את המגיע לנו - זכרו טוב את המספר 1111". בד בבד, שריפה פרצה היום בשדה שלף במועצה האזורית שער הנגב, וככל הנראה נגרמה מבלון תבערה.

בסיור שקיים עם ראש המודיעין המצרי המבקר ברצועה הוסיף מנהיג חמאס בעזה שהייתה התקדמות כלשהי בעת האחרונה בנושא, אבל היא נעצרה, לדבריו, בגלל המצב הפוליטי בישראל. בד בבד, שר הביטחון בני גנץ התייחס לנושא בתדרוך לכתבים זרים ואמר: "השבת הבנים ושקט ארוך טווח הם חלק מהתנאים לשיקום הרצועה, שיעשה על ידי הרשות הפלסטינית ומדינות באזור ובעולם". גנץ הוסיף שישראל תפעל לחיזוק הקשר עם הרשות הפלסטינית. "אני מקווה שהיא תרצה לקחת אחריות על חלק מהנעשה ברצועה", הוא ציין.

קודם לכן אמר סגן מנהיג חמאס בעזה חליל אל-חיה כי זמן קצר לפני הלחימה ברצועה, הושגה התקדמות בשיחות על עיסקת חילופי שבויים. אל-חיה אמר היום את הדברים בתום פגישה בין צמרת חמאס בעזה לבין ראש המודיעין המצרי, עבאס כאמל. לדבריו, אם ישראל תהיה רצינית, יהיה אפשר לקדם את העניין במהירות. עוד אמר כי סוגיית השבויים ותהליך השיקום של רצועת עזה הם שני נושאים נפרדים שאין לקשור ביניהם.

אתמול אמר שר החוץ גבי אשכנזי כי ישראל לא תאפשר מצב שבו שיקום רצועת עזה יאפשר לחמאס לחדש את יכולות הטרור שלו, ובלי שתיפתר סוגיית החזרת השבויים והנעדרים. שר החוץ אמר את הדברים בקהיר, שם נפגש עם עמיתו המצרי, סאמח שוקרי.

עוד אמר אשכנזי כי מבצע "שומר החומות" והרחבת מעגל המדינות שעמן יש לישראל הסכמי שלום יצרו הזדמנות לחזק את הקשרים ואת שיתוף הפעולה בין ישראל למדינות ערב. "על כולנו מוטלת החובה לפעול לבלימת כל ניסיון לפגיעה ביציבות האזורית על ידי ארגוני הטרור וגורמים קיצוניים, דוגמת איראן ושלוחותיה", אמר השר אשכנזי. מפגש השרים, המתקיים ארבעה ימים לאחר חשיפת כאן חדשות על היוזמה המצרית, הוא הראשון בין שרי החוץ המתקיים במצרים באופן גלוי מאז 2008.

מה קרה מאחורי הקלעים של המגעים להפסקת האש? | האזינו לפרק ב"עוד יום"

הערוץ הסעודי אל-ערביה דיווח מפי מקורותיו שראש המודיעין המצרי, עבאס כאמל, צפוי להציג תוכנית לחילופי שבויים בין חמאס וישראל. לפי המקור, מצרים דרשה שישראל תשהה פעולות חיסול נגד הנהגת חמאס. בדיווח נאמר עוד כי המודיעין המצרי ביקש מישראל לעצור את הרחבת ההתנחלויות והשעיית הליכי פינויי הבתים.

המקור הוסיף שישראל ביקשה מהמצרים להביא התחייבויות מהפלגים לא לשגר רקטות. לפי המקור ישראל התנתה את הקלת המצור על עזה בהסכם בנושא השבויים. ישראל הביעה בפני מצרים את הכעס שלה על השיתוף פעולה בין חמאס לחיזבאללה והודיעה שהיא מסרבת למעורבות איראנית ישירה בעימות עם עזה. לדיווח אין אישור ממקור אחר.