אורון שאול, הדר גולדין, אברה מנגיסטו, הישאם א-סייד

פרסום ראשון: משלחת ישראלית תצא לקהיר - לדון בעסקת השבויים והנעדרים

ישראל העבירה לחמאס רשימת אסירים שניתן לשחרר בעסקה – "יותר מכמה עשרות" • בכירי חמאס בעזה מדברים על התקדמות שנרשמה לאחרונה במגעים להשבת הגופות והנעדרים. סינוואר: יש הזדמנות אמיתית למו"מ מיידי על חילופי שבויים. זכרו טוב את המספר 1,111
רועי שרון וגל ברגר
31 במאי 2021
20:16
עודכן ב 20:48

משלחת ישראלית תצא לקהיר בשבוע הבא לדון בעסקת השבויים והנעדרים. כך פורסם היום (שני) לראשונה בחדשות הערב בכאן 11. בימים שקדמו למבצע "שומר החומות" אכן הושגה התקדמות משמעותית בעסקה.

בתוך כך, בכירי חמאס בעזה מדברים היום על התקדמות שנרשמה לאחרונה במגעים להשבת הגופות והנעדרים. בין השאר ישראל העבירה לחמאס לפני כחודש וחצי רשימת שמות כהצעה לאסירים ביטחוניים שהיא מוכנה לשחרר במסגרת העסקה . מקורות פלסטיניים דיווחו כי מדובר ב"יותר מעשרות בודדות של אסירים ופחות ממאות רבות של אסירים". לא ברור אם הרשימה כללה אסירים רוצחים ואם כן – כמה, וככל הידוע, חמאס לא השיב להצעה.

עוד נודע לכאן חדשות, כי באותה תקופה יצא בכיר ישראל לאחת המדינות הערביות באזור וביקש את מעורבותה בקידום עסקה עם חמאס אך ניסיונותיה של אותה מדינה עלו בתוהו, ותיק השבויים והנעדרים מנוהל כעת על ידי מצרים. 


מנהיג חמאס בעזה, יחיא סינוואר, אמר מוקדם יותר היום כי הם מוכנים לקיים משא ומתן מיידי ובלתי ישיר עם ישראל בעניין עסקת חילופי השבויים. סינוואר רמז שהוא שואף לעסקה שתכלול שחרור של יותר מ-1,000 אסירים ביטחוניים, והוסיף: "בטוחים שאנחנו יכולים לקחת את המגיע לנו - זכרו טוב את המספר 1111". בסיור שקיים עם ראש המודיעין המצרי המבקר ברצועה הוסיף מנהיג חמאס בעזה שהייתה התקדמות כלשהי בעת האחרונה בנושא, אבל היא נעצרה, לדבריו, בגלל המצב הפוליטי בישראל.

קודם לכן אמר סגן מנהיג חמאס בעזה חליל אל-חיה כי זמן קצר לפני הלחימה ברצועה, הושגה התקדמות בשיחות על עסקת חילופי שבויים. אל-חיה אמר היום את הדברים בתום פגישה בין צמרת חמאס בעזה לבין ראש המודיעין המצרי, עבאס כאמל. לדבריו, אם ישראל תהיה רצינית, יהיה אפשר לקדם את העניין במהירות. עוד אמר כי סוגיית השבויים ותהליך השיקום של רצועת עזה הם שני נושאים נפרדים שאין לקשור ביניהם. בכירי חמאס דנו עם הגנרל כאמל הן בסוגיית השיקום של רצועת עזה והן בסוגיית השבויים והנעדרים, ומחר צפוי להגיע לרצועה שליח האו"ם למזרח התיכון טור ונסלן.

שר הביטחון בני גנץ התייחס לנושא בתדרוך לכתבים זרים ואמר: "השבת הבנים ושקט ארוך טווח הם חלק מהתנאים לשיקום הרצועה, שיעשה על ידי הרשות הפלסטינית ומדינות באזור ובעולם". גנץ הוסיף שישראל תפעל לחיזוק הקשר עם הרשות הפלסטינית. "אני מקווה שהיא תרצה לקחת אחריות על חלק מהנעשה ברצועה", הוא ציין.