איילת שקד, ארכיון
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

כל העיניים אליה | הזווית

האם מי שעמדה בראש ימינה לפני יותר משנה תהיה זו שתמנע מבנט את הממשלה?
מערכת כאן חדשות
01 ביוני 2021
07:38

פחות מיממה לאחר נאומו של יו"ר ימינה נפתלי בנט, בו הודיע כי הוא מתכוון לפעול בכל כוחו להקים ממשלת אחדות לאומית עם יו"ר יש עתיד, אמר אתמול יאיר לפיד בישיבת סיעתו כי עדיין יש מכשולים רבים שצריך לצלוח. אולם, הוא העריך שאפשר לפתור את כל המחלוקות עד למועד פקיעת המנדט שלו מחר בחצות.

מכשול כזה הציבה חברת הכנסת איילת שקד. אתמול פורסם לראשונה בכאן חדשות, כי שקד אמרה בשיחה סגורה עם חברי סיעתה כי לא תהיה ממשלה אם לא יינתן לה המקום שמיועד ליו"ר מפלגת העבודה מרב מיכאלי בוועדה לבחירת שופטים. בהמשך דווח בחדשות הערב בכאן 11 כי בקואליציה המסתמנת נוטים לדחות את התנאי שהציבה שקד להצטרפותה לממשלה.

בימים האחרונים הופעל לחץ רב על שקד. סמוך לנאומו של בנט ביום ראשון, הגיעו מאות מפגינים אל בתיהם של השניים. רבים נשאו שלטים שעליהם הכיתוב "שמאלנים בוגדים" ו"משתפי פעולה של יאיר לפיד". מהצד השני היו גם תומכים, שנשאו שלטים שעליהם נכתב: "ממשלת שינוי - אין זו אגדה". ההפגנות המשיכו גם אתמול בערב.

אל המחאות הצטרפה גם הסתה קשה ברשתות החברתיות וקמפיינים שהכריזו כי "בנט ושקד מקימים ממשלה עם תומכי טרור". על רקע איומים שהופנו כלפי בנט ושקד ברשתות, רמת האבטחה על שקד תוגברה אתמול לרמה חמש, כשהרמה הגבוהה ביותר היא שש. שומרים הוצבו ליד בתיהם של ראשי ימינה ובנט אף קיבל רכב ממוגן.

אחד הקולות הבולטים שנשמעו בימים האחרונים נגד בנט ושקד היה קולו של יו"ר הציונות הדתית בצלאל סמוטריץ'. מיד לאחר נאום בנט, כינה אותו בטוויטר: "תרגיל ההונאה הגדול בתולדות הפוליטיקה הישראלית". סמוטריץ', שהתמודד לצד בנט ושקד ברשימת ימינה בבחירות לכנסת ה-22 וה-23, תקף את השניים גם בשבוע שעבר כשאמר בהצהרה לתקשורת כי "בנט ושקד הרדימו בשבועות האחרונים את מצביעי הימין. בנט משקר, איילת משקרת". בתגובה לדברים השיבה אז שקד כי סמוטריץ' הוא "גדול מכשילי ממשלת הימין" ומוביל לבחירות חמישיות.

ערב הבחירות האחרונות לכנסת אמרה שקד בכאן רשת ב כי ראש הממשלה נתניהו שוגה בדמיונות להקים ממשלה שתישען על רע"ם בראשות מנסור עבאס והוסיפה כי ממשלת ישראל אינה יכולה להישען על רשימה ערבית שאינה ציונית. בריאיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן אמרה שקד כי "ממשלה כזאת תהיה ממשלה משותקת". אתמול לפנות ערב נועדה שקד בכנסת עם יו"ר רע"ם מנסור עבאס, מי שצפוי להיות שותפה בקואליציה המסתמנת.

ח"כ איילת שקד בריאיון בכאן רשת ב, 17.03.21

שלוש מערכות הבחירות שקדמו לבחירות לכנסת ה-24, לימדו את שקד דבר או שניים. אחרי בחירות סבב א' הימין החדש שהקימה עם בנט לא עבר את אחוז החסימה כשקיבל שלושה מנדטים בלבד. כעבור חמישה חודשים, חבר הימין החדש לבית היהודי-האיחוד הלאומי ויחד הקימו את ימינה. הרשימה החדשה שבראשה עמדה אז שקד קיבלה שבעה מנדטים בסבב הבחירות השני. בסיבוב הבחירות הבא, שהתקיים במארס 2020, צנחה הרשימה במנדט - לשישה והעבירה את השנה האחרונה בספסלי האופוזיציה.

אז האם שקד תקבל את דרישותיה או תתקפל ברגע האחרון כדי למנוע מערכת בחירות חמישית? או שמא תבחר לעמוד על שלה וכך תימנע את הקמת ממשלת בנט-לפיד? את התשובות נדע ב-48 השעות הקרובות.

האזינו לפרק בהסכת "עוד יום"