-
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הירושה הכלכלית שמחכה לבנט ולפיד

הממשלה המתהווה תצטרך להתמודד כבר מההתחלה עם מספר אתגרים כלכליים לא פשוטים שהוריש לה נתניהו, ביניהם העברת תקציב לשנה הקרובה, מערכת חינוך תקועה ושילוב חרדים. איך תצליח ממשלה עם מחלוקות גדולות בתחום הכלכלי להתמודד איתן? | עוד יום
עוד יום
01 ביוני 2021
08:08

ברגע שהאפשרות של ממשלת בנט-לפיד עלתה על השולחן, סימני השאלה החלו לעלות. איך זה יעבוד? לכל שאלה כזאת הייתה תשובה מוכנה מראש, אבל אם הממשלה תקום, היא תצטרך להכריע באחת הסוגיות המהותיות ביותר - תקציב המדינה, ובעצם לקבוע מה סדר העדיפויות הלאומי לשנה הקרובה ועל מה שמים את הכסף. כאן אי אפשר להתחמק עם מילים יפות. עם כל הכבוד לסוגיות המדיניות שעליהן מתכתשים חברי הכנסת רוב הזמן, הסוגיות הכלכליות הן אלה שמלוות את חיינו הרבה יותר, ועליהן יש מחלוקת רבה בין מפלגות ממשלת בנט-לפיד. 

האזינו לפרק - ממשלת חידה כלכלית | עוד יום

אז מה האתגרים הכלכליים של ממשלת בנט-לפיד המסתמנת? ראש התחום הכלכלי בכאן חדשות שאול אמסטדרמסקי הגיע ל"עוד יום" כדי להבין עם מיכל רשף איזה משימות כלכליות הוריש נתניהו לראשי הממשלה המיועדים. הראשונה שבהם תהיה התקציב - סלע המחלוקת העיקרי ככל הנראה יהיה גובה תקציב הביטחון, כשבצד יש גם את ההבטחות שפיזרו ראשי המפלגות במהלך מערכות הבחירות האחרונות שגם צפויות לשאוב מיליארדים כמו חינוך חינם מגיל אפס, הכפלת שכר חיילי החובה, הגדלה של תקציב הבריאות ועוד. הדרישות התקציביות יגררו גם וויכוחים על העלאת מסים, כשמצד אחד מפלגות השמאל יתמכו במהלך שכזה, למול בנט וליברמן שיתנגדו בתוקף. 

מרגע ההודעה "עלה בידי" ועד הכניסה לבלפור - מה השלבים בדרך לממשלת בנט-לפיד?

ומה יהיה בסוגיית החרדים? אחרי הרבה מאוד זמן החרדים לא יהיו שותפים בממשלה ותהיה הזדמנות לנקוט בשינוי מדיניות בנושא. לא בטוח שאפשר להניע תהליכים מרחיקי לכת, כמו הגדלה משמעותית של תעסוקת החרדים במגזר החרדי, אבל כן יהיה אפשר להתחיל.  אם יש לקח שהממשלה יכולה ללמוד מממשלת נתניהו-בנט-לפיד ב-2013,  היא שגם אם הממשלה בלי חרדים, אי אפשר לעשות את השינויים האלה בכוח, כשרפורמות רבות שננקטו אז בוטלו לאחר שנתיים. בשביל לחולל שינוי אמיתי בתחום נדרשת גישה אחרת. 

משימה מהותית לא פחות תהיה ליישם את ההבטחות של חלק מהמפלגות בתחום החינוך ולחולל שינוי אמיתי. בעיקר את ההבטחות של תקווה חדשה שהתמקדה בנושא לא פעם בקמפיין שלה וממנה מגיעה שרת החינוך המיועדת יפעת שאשא ביטון.. מערכת החינוך זקוקה להתחלה חדשה ולרפורמות מרחיקות לכת, אבל יש פער אדיר בין היכולת להבטיח רפורמות ליכולת להוציא אותן לפועל. בדרך צריך לעבור את עובדי משרד החיוך, ואת ארגוני המורות והמורים שמחזיקים באינטרסים משלהם. המהלכים ששאשא ביטון הבטיחה הם מהלכים גדולים ועדיף שתנסה להתמקד בכמה מהם ולבנות עסקת חבילה כוללת.