בית החולים הדסה עין כרם
צילום: יונתן זינדל פלאש 90

מנהל בהדסה עין כרם: לא יכולים לשלם לספקי תרופות

המשבר בבתי החולים הציבוריים מחריף: במכתב שהועבר למנכ"ל משרד הבריאות נכתב שיש חשש מפגיעה בחולים •
קטי דור
01 ביוני 2021
20:57

המשבר בבית החולים הדסה עין כרם מחריף, בשל העיכוב של משרד האוצר בהעברת הכספים שהובטחו לבתי החולים הציבוריים כבר לפני חצי שנה. בחדשות הערב בכאן 11 פורסם היום (שלישי) כי מנהל בבית החולים שלח מכתב למשרד הבריאות והתריע מפגיעה ממשית בחולים. לפי המכתב, אחד מספקי התרופות הכימותרפיות הפסיק לעבוד על בית החולים בגלל החובות הכלכליים. 

מנהל בבית החולים הדסה עין כרם, פרופסור יורם וייס, כתב למנכ"ל משרד הבריאות, פרופסור חזי לוי, ובו הוא מודיע כי חסרות תרופות חיוניות עקב עצירת האספקה מהספקים. בין השאר מדובר בחוסר בתרופות כימותרפיות שחיוניות למספר סוגי סרטן, תרופות לזיהומים, לסכרת ועוד רבות.


במכתב כותב פרפ וייס : "לידיעתך אנו מוצאים את עצמנו ללא מקורות לתשלום רכש תרופות מצילות חיים. במצב דברים זה קיימים היום חולים שהטיפול בהם יפגע ללא אספקת התרופות האמורות". 

בית החולים הדסה הוא רק אחד משבעה בתי החולים הציבוריים שאינם מקבלים תקציבים מהמדינה ונשענים על כספי תרומות ונקלעו לחובות שמאיימים על המשך קיומם. בתי החולים מעבירים תרופות וציוד רפואי ביניהם. אחד מבתי החולים ביקש "הלוואה" של כפפות לצוות רפואי שנגמרו לו ולא יכול היה להזמין.

ביום שישי אמר מנכ"ל בית החולים הדסה, פרופ' זאב רוטשטיין  בכאן רשת ב למשבר בבתי החולים הציבוריים, ואמר כי חוסר המלאי בציוד מאיים בצורה רצינית על המשך הטיפול. בריאיון לרן בנימיני בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב אמר כי "אנחנו נחושים לא לעשות צעדים שיפגעו בחולים. אבל אם לא יהיו תרופות, יהיו חולים שלא יוכלו לקבל אותם ואם לא יהיה ציוד, לא נוכל לבצע הליכים רפואיים. בסופו של דבר זה ציוד חשוב ואם יגיע חולה ולא יהיה ציוד – הוא עלול למות".

לפני כארבעה חודשים התחייב האוצר להעביר כ-630 מיליון שקלים לשבעת בתי החולים הציבוריים: הדסה, שערי צדק, לניאדו, מעייני הישועה ובתי החולים בנצרת. אך למרות ההתחייבות הזאת מרבית הכסף לא עבר.

נשיא המדינה פנה ביום רביעי לשר האוצר וביקש ממנו להעביר את התקציב לבתי החולים הציבוריים. ריבלין כתב לכ"ץ: "אבקשך להיכנס בעובי הקורה ולהביא לפתרון מיידי שיחלץ את בתי החולים הציבוריים מהמצוקה התקציבית אליה נקלעו, באופן שיבטיח את המשך התנהלותם התקינה למען רווחת אזרחי ישראל".