נשיא או נשיאה?
דוברות בית הנשיא, הדס פרוש, מרים אלסטר, פלאש 90

בוקר טוב, היום בוחרים נשיא.ה

למרות הבדלים רבים בין שני המועמדים - מבחינת מוצא, ניסיון, כריזמה ופופולריות, המרוץ לבית הנשיא נותר מכבד וענייני. היום יגיעו מרים פרץ ויצחק הרצוג לאחד הרגעים המכריעים בחייהם, ובסופו אחד מהם יהיה האזרח - או האזרחית, מספר 1
מערכת כאן חדשות
02 ביוני 2021
06:58

כל שבע שנים זה קורה - 120 חברי הכנסת נכנסים לאולם המליאה ובוחרים את האזרח מספר אחד של מדינת ישראל. היום (רביעי) זו תוכל להיות בפעם הראשונה אזרחית. המועמדים מרים פרץ ויצחק הרצוג שמרו אמנם על מרוץ מכבד, אך תומכים ומתנגדים מכאן ומכאן הוסיפו לאורך הקמפיין סוגיות מגדריות, עדתיות ופוליטיות לתוך הקלחת. 

המירוץ לנשיאות של הזוג המוזר | האזינו ל"עוד יום"

 

מצד אחד ניצב יצחק הרצוג - יליד שנת 1960. אביו היה קצין המודיעין, הדיפלומט והנשיא חיים הרצוג. סבו היה הרב הראשי לישראל. משפטן ושותף בכיר במשרד "הרצוג פוקס נאמן", איש מפלגת העבודה, חבר כנסת 15 שנים, שר, מועמד לראשות הממשלה ויו"ר הסוכנות היהודית. 

מצד שני ניצבת מרים פרץ - ילידת שנת 1954. עלתה לישראל ממרוקו בשנת 1964. פונתה עם משפחתה מסיני בשנת 1982 והקימה את ביתה בגבעת זאב. הייתה מורה, מנהלת בית ספר ומפקחת. שכלה שניים מבניה - אוריאל ואלירז, קציני צה"ל שנהרגו בפעילות מבצעית. בשנים האחרונות עוסקת בפעילות הסברתית חינוכית ואף זכתה בפרס ישראל למפעל חיים. 

אז מי מתאים יותר? הצבר המיוחס, בעל הניסיון - אך כזה שכבר הספיק להסתבך בשערורייה אחת או שתיים? או דווקא העולה ממרוקו, האישה שגידלה שישה ילדים וחינכה מאות - אך זו שאינה חלק מהמערכת הפוליטית והדיפלומטית. כל סיעות הכנסת הודיעו על חופש הצבעה לחבריהם, וההצבעה חשאית. כך שהתשובה תגיע רק אחרי ש-120 החברים ילכו אל מעבר לפרגוד. 

איך זה יעבוד? 

בשעה 11:00 תחל במליאת הכנסת ישיבה מיוחדת שבה תתקיים הצבעה חשאית לבחירת הנשיא. שני המועמדים יגיעו למשכן בשעות הבוקר ויוזמנו לשהות, יחד עם קרוביהם והצוותים שמלווים אותם, באולמות "נגב" ו"ירושלים" באגף החדש בכנסת, שהוכנו מראש עבורם.

 מליאת הכנסת (צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90)

יו"ר הכנסת יריב לוין יפרט את נוהל ההצבעה החשאית בתחילת הישיבה, ויכריז על תחילת ההצבעה. שני המועמדים יוכלו לצפות בזמן ההצבעה מהיציע המיוחד במליאה. חברי הכנסת ייגשו להצביע מאחורי פרגוד לפי סדר שמות המשפחה. שם ישימו במעטפה פתק עם השם המועדף עליהם, או פתק לבן. 

 (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

לאחר ההצבעה תוכרז על הפסקה בישיבת המליאה כדי לספור את הקולות. תיבת הקלפי תילקח על ידי סדרני הכנסת לחדר נפרד, והקולות ייספרו על ידי חברי ועדת הקלפי, חברי הכנסת דוד ביטן (יו"ר הוועדה), יוסף טייב, אמילי מואטי ויואל רזבוזוב. בתום הספירה הישיבה תחודש ויו"ר הכנסת יכריז על התוצאות. 

אם לא יושג רוב של 61 קולות למועמד/ת יתקיים סבב הצבעה נוסף. לאחר הצבעה שנייה, גם אם יושג רוב שאינו 61 או יותר, יוכרז על מנצח/ת. לאחר ההכרזה יו"ר הכנסת יצא יחד עם סגניו, מזכירת הכנסת, מנכ"ל הכנסת וקצין הכנסת לאולם שבו שוהה המנצח/ת ויודיע להם רשמית על התוצאות. ההשבעה תתקיים במעמד מאוחר יותר, כשכהונתו של הנשיא הנוכחי ראובן ריבלין תימשך עד ל-9 ביולי. 

 יצחק הרצוג ומרים פרץ (צילום: מאיר אליפור)