יצחק הרצוג ומרים פרץ
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

משרת חייו: הרצוג הגיע לתפקיד שאותו באמת רצה

הנשיא הנבחר שאף ללכת בדרכו של אביו, וחלם על התפקיד יותר מששאף לראשות הממשלה • זו הייתה התמודדות מכובדת בין פרץ להרצוג, אבל 87 ח"כים הכריעו – תפקיד נשיא המדינה אינו פרס ישראל • כעת, הוא יצטרך להתמודד עם הוצאת ישראל מהמשבר
יואב קרקובסקי, פרשנות
02 ביוני 2021
15:59

זוהי משרת חייו של יצחק הרצוג. הוא רצה שאף חלם וערג למשרה הזו משחר נעוריו. הוא התאהב בבית הנשיא בימים שבהם ליווה את אביו חיים בעשור שבו כיהן כנשיא המדינה השישי של מדינת ישראל. הרצוג, שהתמודד על ראשות הממשלה מול בנימין נתניהו, רצה את הנשיאות הרבה יותר מראשות הממשלה. לנשיאות הוא בשל, מוכן ומדויק. לראשות הממשלה הרבה פחות.

אולי רק הוא יכול היה לעשות את זה, להביא רוב מוחץ של 87 קולות במליאה בהצבעה חשאית. היכולת שלו להכיר את כלל חברי הכנסת, לתחזק אותם, להכיל את צרכיהם, להבין את רוחם ומה מעניין אותם. הרצוג פגש את כולם, הוא עבד קשה, קשה מאוד. מתחת לרדאר ולא רק שם.


הרצוג התכונן למהלך הזה, לבחירות החשאיות במליאת הכנסת, מיום כניסתו לבניין הסוכנות היהודית. הוא התכונן למשרת נשיא המדינה, יותר משהתכונן לתפקיד ראש הממשלה, שעליו התמודד לפני שש שנים כשעמד בראש "המחנה הציוני" - והביא את ההישג המשמעותי ביותר עבור מפלגת העבודה והמותג "אמת" מאז ניצחונו של אהוד ברק את נתניהו ב-1999.

הנשיא הנבחר הוא פוליטיקאי משובח שמכיר את העבודה הפוליטית על בוריה. הוא משכנע, חביב ויודע לייצר מחויבות כלפיו. הרצוג הוא גם ממלכתי מאוד. מכיר את החוק, את הנוהג וליווה את אביו חיים הרצוג בעשור הנשיאות שלו – שכלל גם חנינה שנויה במחלוקת לאנשי השב"כ בקו 300 וגם פרשת המחתרת היהודית.

זו הייתה ההתמודדות המכובדת ביותר לנשיאות המדינה שעברנו. בזכות הרצוג, אבל גם בזכות מי שרצה מולו. מרים פרץ.

מרים פרץ היא אדם מעורר השראה. אם שכולה פעמיים, שלא נשברת, שמהווה תחנת כוח נפשי לזקוקים לכך. מרים פרץ היא גיבורה ישראלית פופולרית ואהודה. מרים פרץ היא סמל – לגבורה לישראליות להתמודדות, לאמונה ונחישות. היא ראויה לכל פרס, ציון ואזכור. אבל היא לא פוליטיקאית. ונשיא מדינת ישראל הוא תפקיד פוליטי בפרופיל גבוה - ולא רק סמל שותק ומקור השראה.

 תפקיד נשיא המדינה אינו פרס ישראל. זו משרה מורכבת, אחראית ולעיתים נתונה במחלוקת פוליטית

87 חברי כנסת הכריעו – תפקיד נשיא המדינה אינו פרס ישראל. זו משרה מורכבת, אחראית ולעיתים נתונה במחלוקת פוליטית. צריך שם אדם שמכיר את הפוליטיקה ומערכת המשפט. זו משרה ולא פרס.

המשימה של הרצוג לא פשוטה. הוא נכנס לנעליו הגדולות של ראובן ריבלין, והוא יצטרך להתמודד עם הוצאת מדינת ישראל מהמשבר החברתי הפוליטי והשיסוע העמוק של החברה הישראלית שבו היא נתונה בשנים האחרונות. בעיקר בשנתיים וחצי של המשבר הפוליטי החמור שבו אנו נמצאים. האם יצליח לעשות זאת מבית הנשיא? בכלל לא בטוח.