-
צילום: רויטרס, אי-פי

בעניין איראן, יהודי ארה"ב (שוב) בעד הסכם גרעין

הוועד היהודי אמריקני פרסם נתונים מהסקר השנתי שלו, הבוחן את עמדות יהודי אמריקה כבר כמה עשורים - 55% מהיהודים סבורים שביידן מטפל נכון בגרעין האיראני
שמואל רוזנר, פרשנות
02 ביוני 2021
17:06

על הנשיא כבר דיברנו. מה שנותר הוא לשלוח צרור ברכות. גם על הממשלה כבר דיברנו, כולל הפרת הבטחות וכעסי בוחרים, ועוד נדבר הרבה. לכשתקום. בינתיים – נפנה מבט לאמריקה וליהודייה, ולקשר שלהם לישראל ולכמה עניינים קריטיים לגורלה.

הוועד היהודי אמריקני מפרסם היום (רביעי) נתונים מתוך הסקר השנתי שלו, הבוחן את עמדות יהודי אמריקה כבר כמה עשורים. מה לומדים מהם? שהיהודים מקוטבים פוליטית, ובהתאם גם עמדותיהם. מי שתומך בנשיא ג׳ו ביידן, כלומר רוב היהודים, תומך בעמדותיו של הנשיא. וזה אומר תמיכה גם כאשר עמדתו של ביידן לא נוחה לממשלת ישראל. בעיקר, בהקשר לאיראן. 55% מהיהודים סבורים שביידן מטפל נכון בגרעין האיראני. זה, אנחנו יודעים, וגם היהודים יודעים, משמעו הליכה לחידוש הסכם הגרעין עם איראן. זה מה שעשה אובמה, זה מה שביטל טראמפ, זה מה שביידן מבקש לחדש.

55% מהיהודים בארה"ב סבורים שביידן מטפל נכון בגרעין האיראני

היהודים לא שינו את עמדתם. גם לפני שש שנים, בשיאו של הקרב הפומבי על ההסכם, הם תמכו בהסכם. בסקר של ג׳ואיש ג׳ורנל שהייתי מעורב בו, 48% אמרו בעד, 28% אמרו נגד (השאר לא ידעו לומר). הנתונים הפעם דומים למדי. כאמור, 55% בעד, ו-32% נגד. כמעט כל התומכים אמרו שההסכם עושה את ישראל בטוחה יותר (98%). ממשלת ישראל חשבה אחרת, אבל היהודים סמכו על מנהיגיהם, ואולי גם על כמה מנהיגי אופוזיציה ישראלים, יותר מאשר על עמדתו של נתניהו.

כמובן, לא כולם. היהודים באמריקה, כמו אלה של ישראל, אינם מקשה אחת. רוב היהודים תומכי הרפובליקנים מתנגדים לגישתו של ביידן לאיראן. מן הסתם העדיפו את גישתו של הנשיא דונלד טראמפ. על פי הסקר החדש, 68% מהיהודים הצביעו לביידן, ו-21% הצביעו לטראמפ. אלה יחסי הכוחות. רוב היהודים בארצות הברית דמוקרטים, ועל כן רובם תומכים בביידן, גם כאשר עמדתו לא נוחה לישראל.

לישראל אין הרבה חיילים יהודים בקרב באמריקה נגד הסכם הגרעין

מי לא הצביע לביידן? כ-70% מהאורתודוכסים באמריקה. המחקר החדש של מכון פיו על יהדות אמריקה, שכתבנו עליו בהרחבה לפני כשבועיים – כלומר נצח – לימד על הפער המתרחב בעיקר בדור הצעיר בין שתי קבוצות של יהודים, מצד אחד ״יהודים ללא דת״, יחסית מרוחקים מהקהילה, מישראל, מצד שני יהודים אורתודוכסים, מעורבים, מחוברים. שתי הקבוצות האלה גדלות. הקבוצה שהייתה הדומיננטית ביהדות אמריקה של המאה העשרים, היהודים הקונסרבטיבים והרפורמים, הולכת ומתכווצת. בסקר של הוועד האורתודוכסים הם 10% מכלל היהודים, אבל מתקרבים לעשרים בגילים הצעירים (18 עד 39). יהודים ״ללא דת״ אין בסקר הזה. החלוקה אחרת. אבל גם כאן היהדות הפרוגרסיבית של ״הזרמים״ נראית קטנה מבעבר. כמעט מחצית מהיהודים מעדיפים את ההגדרה ״חילוני״ או ״לא שייך לאף זרם״.

מסקנות? אפשר להציע אחת או שתיים. הראשונה – לישראל אין הרבה חיילים יהודים בקרב באמריקה נגד הסכם הגרעין והיהודים שיש לה אינם מהמפלגה הנכונה. יהודים של ביידן, שבאופן טבעי הם היהודים שיכולים להגיע לממשל, אולי להשפיע עליו, תומכים במדיניות שלו. מי שמשוחח בשבועות האחרונים עם היהודים האלה – ובעצם, עם כל היהודים האמריקנים – מזהה שיש להם דאגות חשובות יותר מאיראן (חשובות בעיניהם, כמובן). בראשן, התפרצות של גל אנטישמיות שהם אומרים שהם ״לא זוכרים כמוהו״.

הקבוצות במפלגה הדמוקרטית שמוכנות להתנגח בישראל בעוצמה כבר אינן קבוצות שוליים

כמה מהיהודים האלה התריעו בימים האחרונים באוזני גורמים ישראלים על תחושתם שנחצה קו פרשת מים ביחסיה של ישראל עם המפלגה הדמוקרטית. כלומר, המערכה בעזה חשפה שהקבוצות במפלגה שמוכנות להתנגח בישראל בעוצמה כבר אינן קבוצות שוליים, אלה קבוצות עם מעמד של הנהגה. היהודים הללו חוששים שישראל תיפגע מכך, וחוששים שגם הם ייפגעו. גל של פגיעות ביהודים, גל של התבטאויות קשות נגד יהודים, מלווה בצונאמי של התבטאויות קשות נגד ישראל – מפחיד אותם. ואמנם, בסקר החדש רוב היהודים אומרים שהם מרוצים מהאופן שבו ביידן מטפל בתופעות של אנטישמיות. אבל את הממצא הזה כדאי לשים בסוגריים. המידע נאסף לפני המבצע בעזה, לפני שהתפתחה הרגשה פתאומית שהשמיים נופלים.