הטבח בטולסה
צילום: רויטרס

100 שנה לטבח שארה"ב כמעט שכחה

הטבח בטולסה הוא אחד מהאירועים האלימים ביותר בתולדות ארה"ב על רקע גזעני. במשך תקופה ארוכה הרצח של כ-300 שחורים נעלם מהתודעה הציבורית, ורק בשנים האחרונות חוזר ביתר שאת לזיכרון הקולקטיבי של האמריקנים
העולם היום
05 ביוני 2021
15:20

רצח ג'ורג' פלויד לפני כשנה במינסוטה העלה למודעות הציבורית את הגזענות הממוסדת נגד שחורים בארצות הברית בפרט, ובעולם בכלל. זה לא המקרה עם אירוע הטבח בטולסה, אוקלהומה, שהשבוע ציינו 100 שנים להתרחשותו. מאות בני אדם נרצחו ב-31 במאי ו-1 ביוני 1921 במהומות הגזעניות שהופנו כלפי הקהילה השחורה בעיר. באופן מוזר, למרות חומרתו של האירוע במשך שנים הוא נשכח, או יותר נכון לומר הושכח, ורק לאחרונה הוא חוזר לזיכרון הקולקטיבי ביתר שאת. אך כפי שמיטיב לתאר זאת העיתונאי אורן נהרי: "ההיסטוריה אף פעם לא באמת נעלמת, היא תמיד נוכחת".

האירוע שהצית את הזעם המצטבר בקרב האוכלוסייה הלבנה בטולסה כלפי האוכלוסייה השחורה ב-1921, היה מעצרו של צעיר שחור שאישה לבנה בשם שרה פייג' טענה כי הוא ניסה לאנוס אותה. באותן שנים ובאותו אזור של ארצות הברית, גורלו של אדם שחור שנחשד כי רק נגע באישה לבנה – היה לינץ'. זמן קצר אחרי מעצרו של אותו שחור שנחשד באונס, ההמון הלבן התאסף מחוץ לבית המעצר על מנת לבצע לינץ' בחשוד, אלא שבמקביל החלו להתאסף במקום שחורים מהפרבר גרינווד – שנחשב למשגשג יחסית, ואף כונה "וול-סטריט השחורה" – על מנת להגן על אותו צעיר. בין שתי הקבוצות קרב יריות, שלאחריו הציבור הלבן בטולסה התאסף מחדש כדי לבצע טבח באוכלוסייה השחורה מגרינווד.

מספרם הרב של הלבנים לא הותיר סיכוי לתושבי גרינווד השחורים. בתיהם ועסקיהם הוצתו, הפורעים הלבנים ירו בהם ללא הבחנה, ובשלב מסוים אף נעשה שימוש במטוסים קלים על מנת להפציץ את התושבים – הפעם היחידה בהיסטוריה של ארצות הברית שבה מטוסים הפציצו אוכלוסייה אזרחית מהאוויר. אחרי יומיים גרינווד חוסלה לחלוטין ונראתה כמו שדה קרב. כ-300 שחורים נרצחו בטבח. אלפים נפצעו או נמלטו.

שורדים ובני משפחה באירוע לציון 100 שנה לטבח בטולסה (צילום: רויטרס)

לשאלה איך קרה שאירוע כזה כמעט שנשכח לחלוטין מהתודעה הציבורית, לא רק בעולם אלא גם בקרב האוכלוסייה האמריקנית, יש הרבה תשובות. "קודם כל בהיסטוריה האמריקנית יש את ההתמקדות במלחמת האזרחים", מסביר אורן נהרי. "האמריקנים הלבנים 'הטובים' מספרים לעצמם שאמנם הייתה עבדות, אבל הנה – 'בא לינקולן והעבדים שוחררו, ואם היו כמה תקלות קטנות כאלה זה קרה רק בדרום הרחוק והגזעני'".

למעשה, לממסד האמריקני היה פשוט קל להעלים את האירוע הזה כי התושבים השחורים נרצחו או נמלטו והפרבר השחור נחרב כליל. לאחר הטבח נפתחה חקירה, אך חבר המושבעים לא הגיש כתב אישום אחד בגין רצח ואף הטיל את האשמה על השחורים. אבל כאמור ההיסטוריה תמיד צפה בסוף למעלה. "חלק ממה שתנועת 'Black Lives Matters' אומרת הוא שהגזענות היא לא רק ג'ורג' פלויד, אלא שיש כאן משהו מתמשך ויש גזענות ממוסדת, אף אחד לא לקח אחריות ומבקש סליחה. אם יש דיון על העבר הוא של הלבנים שמבכים על כך שמפילים את פסלי גיבורי העבר של הקונפדרציה, אך עבור השחורים מדובר כמעט בנאצים".