בנט ולפיד
צילום: פלאש 90

ברית האחים בדרך לבלפור | עוד יום

כ-10 שנים אחרי שיצאו למסעם הפוליטי – בנפרד – עלה בידם של יאיר לפיד ונפתלי בנט להרכיב ממשלה בישראל • גילי כהן ועקיבא נוביק על דרכם של מי שהכי קרובים מאי פעם להחליף את הנהגת המדינה
עוד יום
03 ביוני 2021
07:31
עודכן ב 08:56

כ-10 שנים אחרי שיצאו למסעם הפוליטי – בנפרד – עלה בידם של יאיר לפיד ונפתלי בנט להרכיב, אך עדיין לא להשביע, ממשלה בישראל. גילי כהן ועקיבא נוביק על דרכם של מי שהכי קרובים מאי פעם להחליף את הנהגת המדינה.

האזינו לפרק בהסכת "עוד יום"

יריית הפתיחה של הקריירה המקבילה שלהם בפוליטיקה קרתה על המדרכות של רוטשילד. שניהם מיליונרים שמחאה על יוקר המחיה לא נוגעת להם, אבל שניהם מחוברים מאוד למה שקורה בדעת הקהל ולכן הסתערו. בקיץ 2011 לפיד כתב את מאמר אחיי העבדים, ובנט הגיע למאהל כמנכ"ל מועצת ישע והפתיע את כולם. שניהם הבינו כמה יוקר המחיה הוא סוגיה כואבת, ושניהם החליטו להיכנס לנושא. אולי זיהו שזה נושא שמערער את שלטון נתניהו, ושניהם רצו לערער אותו, כל אחד מכיוון אחר.

כעבור שנה שניהם כבר היו עמוק במרוץ פוליטי. שניהם הקימו מיזמים פוליטיים שלשיטתם יביאו אותם להחליף את נתניהו. בנט לקח שלד מפורק, לפיד הקים מאפס. שניהם הדהימו את המדינה במוצאי בחירות 13 ואז התאחדו נגד נתניהו כברית של מי שהוא שונא, ונכנסו יחד לממשלה.

בנט היה אז בנט אחר - בלי אג'נדה בדת ומדינה, ימני עמוק אבל לא דוס. לפיד היה שמאלני שהבין שהדרך לראשות הממשלה עוברת בקריצה לימין. מינה רב מתנחל למספר 2 שלו ומילא את הרשימה בדתיים ואנשי מרכז.

למה בנט ולפיד חברים? קודם כל, לפיד הוא האיש הכי נחמד בפוליטיקה הישראלית. הוא פשוט איש נעים, אלוף בדיפלומטיית אחד על אחד. מעטים מאוד מלכלכים עליו אישית. גם בנט מעולה במישור האישי. כשאסף ליברמן עשה עליו פרופיל הוא התקשה למצוא יועצי עבר שיגידו עליו דברים רעים, כי בנט פשוט נשאר בקשר טוב עם כל מי שעבד אצלו. כל מה שנתניהו גרוע בו.