מנסור עבאס

מנסור עבאס בריאיון בביתו: ברגע האמת אתה שואל את עצמך - האם אתה מאמין לצד השני?

יו"ר רע"ם אמר בריאיון לחדשות הערב כי למרות הצטרפותו לממשלת לפיד-בנט, העדיף ללכת לממשלת "ימין על מלא": "כשאתה עושה את התהליך עם הימין אתה גם משיג את המרכז ואת השמאל"
סולימאן מסוודה
03 ביוני 2021
12:07
עודכן ב 23:16

אחרי תמונת החתימה: יו"ר רע"ם מנסור עבאס התראיין היום (חמישי) לחדשות הערב בכאן 11, וסיפר על הלבטים שלו בנוגע למשא ומתן: "בסופו של דבר הגעתי לרגע ההכרעה ואז אתה שואל את עצמך אם אתה מאמין לצד השני שהוא אכן יקיים. ויש רצון טוב, כן או לא, כי אפשר לכתוב כל דבר על הנייר. לא קיבלנו מה שרצינו אבל קיבלנו הרבה דברים".

יו"ר רע"ם אמר בריאיון שלמרות הצטרפותו לממשלת לפיד-בנט, העדיף ללכת לממשלת "ימין על מלא". לדברי עבאס: "כשאתה עושה את התהליך עם הימין אתה גם משיג את המרכז ואת השמאל". בנוסף, סיפר עבאס על איומים שספג. 

עבאס לכלי תקשורת ירדני: "אין הבדל בין ימין לשמאל"

יו"ר מפלגת רע"ם אמר שאין בעיניו הבדל בין בנט ולפיד, ובין הימין לשמאל בישראל. "אנו לא מבדילים בקשת הפוליטית הציונית בין ימין ושמאל - הם כולם משרתים את הפרויקט שלהם, את המדינה שלהם, ההבדלים ביניהם הבדלים לא גדולים", אמר בריאיון לערוץ הירדני "אל ממלכה".

עבאס נשאל גם מהם הקווים האדומים של תנועתו וכיצד הוא מגיב לטענות נגדו ולפיהן הוא ביצע מעשה של בגידה והשיב כי זהותו ברורה והוא עושה את המוטל עליו. "אנו תומכים באל-אקצא, שומרים על המסגד, משקיעים בפיתוח בירושלים במטרה לבסס את אנשינו שם", אמר.

עבאס הוסיף כי "כאזרחים בפלסטין שנולדו למציאות הזו, אנו מתנהלים ומנהלים את המדיניות שלנו לפי המציאות הזו, לעולם לא נוותר על ביסוס רגלינו בארץ ובמולדת שלנו". בעניין השתתפות מפלגתו בקואליציה אמר כי רע"ם פועלת "לנצל את הכלים של המנגנון הפרלמנטרי בישראל כדי להיות גורם משפיע".

הבהרה: ביום חמישי בלילה דיווחנו על דברים שאמר מנסור עבאס לערוץ ירדני. בבדיקה נוספת התברר כי נפלה טעות. אנו מבקשים להבהיר שעבאס לא אמר שהוא ואנשיו לא ישראלים, אלא חזר פעמיים על האמירה: "אנחנו אזרחים במדינת ישראל", ולצד זאת אמר שהוא חלק מהעם הפלסטיני. מתנצלים על הטעות ונפיק לקחים

ההסכם עם רע"ם: תקבל סגן שר במשרד רה"מ

מפלגת רע"ם חשפה הלילה את סעיפי ההסכם הקואליציוני בממשלה המתהווה. בין השאר נכתב כי הממשלה תתקן את חוק קמיניץ בתוך 120 יום מכינונה. רע"ם תקבל את ראשות ועדת הפנים, ועדה לענייני ערבים ואת תפקיד סגן יו"ר הכנסת. נוסף על כך, בתוך 45 ימים מכינון הממשלה יוכרו שלושה כפרים בנגב. בתוך תשעה חודשים יוכרו מרבית הכפרים. בכאן חדשות פורסם כי ההסכם הקואליציוני עם רע"ם כולל סעיף למינוי סגן שר במשרד ראש הממשלה. במפלגה טרם החליטו אם להפעיל אותו.

הבוקר אמר חבר הכנסת וליד טאהא, יו"ר סיעת רע"ם בכנסת, כי מפלגתו לא תתמוך בחוקים למען הלהט"ב. "כל חוק שנוגע לסוטים לא יעבור בעזרת הקולות של רע"ם", אמר טאהא לאימאן קאסם סלימאן ברדיו "מכאן". לדבריו, אם יהיה רוב לחוק כזה בלי רע"ם, "זה עניין שלהם". טאהא הוסיף: "אנו לא נתרום בשום אופן לשינוי המצפן המוסרי שרע"ם מאמינה בו".

ברית האחים בדרך לבלפור | האזינו לפרק של "עוד יום" 

בתמונה שהופצה ממעמד החתימה על ההסכם בין עבאס לנפתלי בנט ויאיר לפיד, נראה גם בכיר בתנועה האסלאמית, חבר מועצת השורא, ר'אזי עיסא. הוא עומד היום בראש העמותה לסיוע הומניטרי לרצועת עזה. עיסא שימש בעבר יושב ראש עמותת אל-אקצא, שפועלת בין השאר כדי למנוע את מה שהיא מכנה "הפגיעה במסגד אל-אקצא וייהוד ירושלים".

כל הסעיפים בהסכם של רע"ם

1. תוכנית חומש לחברה הערבית בסך 30 מיליארד שקלים

2. תוכנית חומש בסך 2.5 מיליארד שקלים למיגור הפשיעה בחברה הערבית

3. תוכנית לעשור בסך 20 מיליארד שקלים לתשתיות

4. הקצאת תקציב בסך 500 מיליון שקלים במשך חמש שנים להעצמת הרשויות המקומיות

5. רע"ם תקבל ראשות ועדת הפנים, ועדה לענייני ערבים וסגן יו"ר הכנסת

6. חוק קמיניץ: הממשלה תתקן את החוק בתוך 120 יום מכינונה. הוחלט גם להאריך את תוקף הקפאת האכיפה, הטלת קנסות והריסת בתים לא חוקיים עד 2024. כמו כן תוגש בקשה מטעם ראש הממשלה וראש הממשלה החליפי ליועץ המשפטי לממשלה בעניין הקנסות שכבר הוטלו

7. בתוך 45 יום מכינון הממשלה יוכרו שלושה כפרים בנגב. בתוך תשעה חודשים יוכרו מרבית הכפרים הלא חוקיים

8. הגדלת מספר יחידות הדיור המשווקות לחברה הערבית לעשרת אלפים יחידות דיור

9. חידוש הוועדה הארצית לתכנון ולבנייה של מתחמים מועדפים לדיור

10. גיבוש החלטת ממשלה חדשה לייצוג הולם לחברה הערבית בשירות הציבורי ובחברות הציבוריות בהתאם לאחוז הערבים באוכלוסייה

11. הקמת ועדת שרים לענייני החברה הערבית והקמת צוות ממשלתי שחבריו הם ראש הממשלה, ראש הממשלה החליפי ויו"ר רע"ם כדי לעקוב אחרי סוגיות בחברה הערבית והאצת מציאת פתרונות מול משרד ראש הממשלה באופן ישיר

בהכנת הידיעה השתתף גיא מעיין