-

מפלגה ערבית בקואליציה - למה זה טוב?

לאגף תקציבים באוצר לקח המון זמן והשתדלויות רק כדי לאשר תוכנית להשלמת פערים בתשתיות בחברה הערבית. זה קרה לדבריהם בגלל שהייצוג הערבי בכנסת לא אפקטיבי. עכשיו, עם החתימה של מנסור עבאס על הצטרפות לממשלה - תוכנית כזאת כבר נמצאת בהסכם הקואליציוני
שאול אמסטרדמסקי
03 ביוני 2021
18:54

אז לראשונה יש מפלגה ערבית שהיא חלק מהקואליציה. ולפני שאתם מחליטים אם אתם מתעצבנים על זה או אוהבים את זה, שמעו סיפור.

בסוף 2015, אחרי הרבה מאוד עבודה, באגף תקציבים במשרד האוצר סיימו לגבש תוכנית של השקעת ענק בחברה הערבית, 15 מיליארד שקלים. לא בהכול, רק בתשתיות וגם לא באיזה תקצוב יתר, בסך הכול לסגור פערים מול ההשקעה בחברה היהודית.

איך מעבירים דבר כזה? הם התחילו לגייס תמיכה של כל מי שהם יכלו. דבר ראשון, הם הלכו לגייס את התמיכה של הרשימה המשותפת בשביל לשכנע אותם שמדובר בניסיון אמיתי לעזור לחברה הערבית ולא לדפוק אף אחד בשום צורה.

אחר כך הם היו צריכים לגייס את התמיכה של ראשי הרשויות המקומיות בחברה הערבית, שגם הם היו מאוד חשדנים כלפי הניסיון הזה. הם היו צריכים אפילו את עמותת "סיכוי" בשביל לבנות את הגשר הזה לראשי הרשויות.

זה לא הספיק.

הם הלכו לבית הנשיא, לגייס את התמיכה של רובי ריבלין בשביל שישים את חסותו על הסיפור הזה וזה יהיה ממלכתי. אחר כך הלכו לגייס את התמיכה של שר האוצר משה כחלון, ולבסוף גם את התמיכה של רה"מ בנימין נתניהו, אחרת זה לא היה קורה.

ואפילו אחרי כל התמיכות האלה, כשהתוכנית הגיעה לממשלה, זה לקח שלושה ימים של דיונים ואין-סוף צעקות של השרה מירי רגב והשר יריב לוין עד שהתוכנית הזו אושרה.

שאלתי אז את אחד האנשים שעשו את התוכנית הזאת, למה? למה הם היו צריכים להנדס את כל העולם בשביל להעביר את זה? והם אמרו לי: זה מה שקורה כשלערבים בישראל יש ייצוג פוליטי, אבל הוא לא אפקטיבי כי הוא לא חלק מהממשלה.

עכשיו, עם הכניסה של רע"ם, ומנסור עבאס לתוך הקואליציה, עכשיו הדבר הזה משתנה. עובדה: עכשיו, התוכנית הבאה להשקעה בחברה הערבית היא כבר חלק מההסכם הקואליציוני. וכשהדברים באים ככה, בדרך המלך, אז יש פה הזדמנות אמיתית לקחת את החברה הערבית בישראל ולהפוך אותה לאחד ממנועי הצמיחה העתידיים של כל הכלכלה הישראלית.