הפגנת חמאס בג'באליה
צילום: גטי אימג'ס

מקורות בחמאס: נסלים את המצב בגבול ישראל-עזה אם לא יוכנס הכסף הקטרי בשבוע הקרוב

העיתון הלבנוני אל-אח'באר מדווח שחמאס העביר איום לישראל דרך המתווכים • גנץ בפגישה עם שר ההגנה האמריקני: "אחרי ההישג הצבאי, חייב להתחיל מעשה מדיני שימנע חזרה לעימות"
עומרי חיים ועמיחי שטיין
04 ביוני 2021
08:58

העיתון הלבנוני אל-אח'באר, דיווח היום (שישי) כי חמאס מאיים להסלים את המצב בעזה אם לא יוכנס הכסף הקטרי. לפי הדיווח גורמים בארגון הטרור העבירו מסר לישראל באמצעות המתווכים ממצרים ומהאו"ם, לפיו: "אם ישראל לא תכניס את הכסף הקטרי בשבוע הקרוב - נקבל 'החלטה חשובה' בעניין הפסקת האש ונסלים את המצב באזור הגבול". 

המקורות הוסיפו כי "המשמעות של ההתגרות של ישראל בעזה ובאזרחים העניים שאמורים לקבל את הכסף הקטרי היא דחיפת המצב לעבר הסלמה ועימות". 

עזה–קהיר–דובאי: מי בשכונה נגדנו ומי בעדנו הפעם? | האזינו ל"עוד יום"

צוותים של משרד הביטחון והפנטגון יגבשו תוכנית מלאה במסגרתה יועברו לישראל עוד חימושים וטילים מיירטים עבור כיפת ברזל, לאחר מבצע "שומר החומות". הסנטור האמריקני לינדזי גרהאם טען במהלך ביקורו בישראל השבוע כי מדובר בהיקף רכש של מיליארד דולר, אך גורמים בישראל טוענים כי מדובר בסכום נמוך יותר. בכל מקרה מדובר בעלות החימושים והמיירטים, ולא בכסף שיועבר ישירות למערכת הביטחון הישראלית.

שר הביטחון בני גנץ נפגש הלילה עם שר ההגנה של ארצות הברית, לויד אוסטין, והתייחס למצב מול עזה אחרי מבצע "שומר החומות". לדבריו, "אתגרים מביאים איתם הזדמנות לשינוי. אחרי ההישג הצבאי, חייב להתחיל מעשה מדיני שימנע חזרה לעימות". 

גנץ הוסיף: "בעוד שהחמאס ירה אלפי רקטות על ריכוזי אוכלוסייה- צה"ל, באמצעות מודיעין איכותי, חימוש מדויק והוראות פתיחה באש קפדניות, פעל כדי לפגוע רק במטרות צבאיות וכדי להימנע מפגיעה בבלתי מעורבים.

בתוך כך גנץ התייחס לדברי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מהשבוע האחרון בנושא האיראני ואמר לאוסטין: "את כל הדיונים נמשיך לעשות בשיתוף פעולה, בדיאלוג אסטרטגי שיתקיים בחדרים הסגורים ורק בהם. לא בתקשורת או בשיח מתריס. אני בטוח שדרך דיאלוג פתוח בדלתיים סגורות, וברוח של שיתוף פעולה ורצון טוב, אנו יכולים להשיג את יעדינו".