בנט ולפיד

בנט לחברי ימינה: אין דרך חזרה מהממשלה עם לפיד

אחרי הפגישה הבוקר, חברי הכנסת של ימינה מתלכדים מאחורי בנט, שהציג לאורבך את הישגי הימין בממשלה ו"סתר מידע מוטעה" על ההסכם עם מנסור עבאס • בגוש של נתניהו סימנו את חברי הכנסת ניר אורבך ועידית סילמן ומארגנים הפגנות מול בתיהם. ח"כ אורבך יחליט בתחילת השבוע אם להצביע בעד הקמת ממשלת בנט-לפיד
יערה שפירא וסולימאן מסוודה
04 ביוני 2021
19:55
עודכן ב 20:53

עשרה ימים למועד המתוכנן להשבעת הממשלה והמכשול העיקרי בדרך לשם הוא חבר הכנסת ניר אורבך מימינה, שממשיך לאיים שיצביע נגד הקמתה. היום (שישי) התכנסו חברי ימינה לישיבת סיעה, ויצאו ממנה בתחושת אופטימית. בתוכנית "השבוע" בכאן 11 דווח הערב כי ההערכה בימינה היא שאורבך ימסור החלטה סופית מחר או ביום ראשון. 

עוד דווח כי בנט הציג לאורבך את הישגי הימין בממשלה ו"סתר מידע מוטעה" על ההסכם הקואליציוני עם מנסור עבאס. חברי ימינה הציעו לאורבך: נקים ממשלה, אם לא יצליח נאמר שטעינו ונלך לבחירות. ביום ראשון תתקיים פגישה ראשונה של כל ראשי המפלגות בגוש בנט-לפיד.

מנגד, בגוש של תומכי ראש הממשלה בנימין נתניהו מפעילים לחץ על חברי מפלגות הימין בממשלת בנט-לפיד. בגוש של נתניהו סימנו את חברי הכנסת ניר אורבך ועידית סילמן ומארגנים הפגנות מול בתיהם. נתניהו ואנשיו מפעילים לחץ כבד גם על בני משפחותיהם של אורבך וסילמן ומכחישים שהוצע תפקיד לבני משפחת סילמן תמורת הצטרפותה לגוש נתניהו.

החוק שאיים על הרכבת ממשלת בנט-לפיד: מי זה קמיניץ ולמה יש חוק על שמו?

גם לאחר ההודעה של לפיד לנשיא, נמשך המשא ומתן להקמת ממשלה. בין ההסכמות - לא תהיה חקיקה על נושאים שנויים במחלוקת בשנה הראשונה - בהם סוגיית הלהט"ב. ברע"ם אומרים שההסכם הקואליציוני יקום או ייפול על נושא הנגב. יש הסכמות בעניין חוק קמיניץ בין רע"ם לשאר מפלגות הקואליציה המסתמנת. 

הצעת הפשרה שעלתה לגבי סוגיית הנגב היא שתוקם ועדה או מנגנון שיסדירו את סוגיית הנגב ככלל. נציגי ימינה ותקווה חדשה דורשים רוב בוועדה זו - ואילו ברע"ם מתנגדים לכך. לכאן חדשות כי בעניין חוק קמיניץ הושגו הסכמות. בתע"ל, חלק מהרשימה המשותפת, שוקלים להימנע בהצבעה על השבעת הממשלה – אם יקבלו תמורה.