-

"צריך לקחת את הסיכונים האלה": התמיכה המפתיעה בממשלת לפיד-בנט

מצביעי הציונות הדתית בכלל ובוחרי ימינה בפרט נמצאים בצומת דרכים: האם לתמוך בממשלת בנט-לפיד או לקרוא לבחירות חמישיות • בין הדעות השונות בולט בנו של חנן פורת, אבי תחיית ההתיישבות, שאומר: "צריך לנסות להקים את הממשלה"
אורי לוי בדרכים
04 ביוני 2021
20:37

בגוש עציון הרוחות סוערות. הדעות חלוקות באשר לאפשרות של הקמת ממשלה בראשות נפתלי בנט בתמיכת העבודה, מרצ ורע"ם. אמיתי פורת, מזכיר קיבוץ כפר עציון ובנו של יו"ר האיחוד הלאומי המנוח חנן פורת, יודע שדעתו מעוררת מחלוקת. "אם יש היתכנות לממשלה, ממשלה כלשהי, בעיניי זה ערך מאוד חשוב. צריך לעצור את חוסר היציבות השלטונית שפוגע בכל האזרחים גם מימין וגם משמאל, ומחליש מאוד את ישראל", הוא אומר. "אני לא רואה שהימין, גם לא בתפקידים וגם לא בקווי היסוד שהם יחסית רזים, ויתר בצורה משמעותית", הוסיף.

"נפגשתי עם אנשי מרצ, פתאום ראיתי שלפחות על הבסיס הזה של תפיסת העולם של החקלאות וגם קצת של הכלכלה הסוציאל-דמוקרטית שלהם, יש מכנה משותף הרבה יותר רחב", אומר פורת. "ביחס לאלטרנטיבות צריך לקחת את הסיכונים האלה ולנסות להקים את הממשלה". פורת התייחס גם לקריאות שנשמעות נגד ראשי ימינה ואמר כי "הקריאות 'בוגדים', האיומים האלה והטרור התודעתי, בעיניי זה אירוע חמור מאוד שמחליש את הטיעונים של הצד השני".

בהתנחלות אפרת מנהלים התושבים דיון בין שתי דעות. "לא ייתכן שבנט, שלפני שנייה נמחק פוליטית ובכלל לא אמור היה להיכנס לתוך הממשלה יבוא ויהיה ראש ממשלה. את מי הוא מייצג?", אומרת עדי הדר. מנגד יש מי שמביע בבנט אמון. "אני סומך על בנט שהוא ישמור על האינטרסים של ההתיישבות ושל הציונות", אומר גדעון מרגלית. "במדינת ישראל אנשים צריכים להיות יותר יציבים רגשית, כל האירוע הזה של הבחירות הפך לקטטה אחת גדולה. כולם הפכו למרעילי בארות ודוחפי סכינים בגב. צריך להירגע".

גם בכפר עציון הדעות חלוקות. "בנט הביא להרס של מפלגת הציונות הדתית", אומר אבי וייס. "מקימים ממשלה, משום מה מכנים אותה 'אחדות', אבל לא שמים לב שמדירים ציבור ענק - מצביעי הליכוד והחרדים שאין להם שום ייצוג ופה בממשלה הזאת". יעקב טאובר חושב אחרת: "יכולה לצאת מזה ברכה גדולה, הכי חשוב למנוע מערכת בחירות נוספת".

"אנחנו בטירוף מערכות", אומר יוחנן בן-יעקב, שהיה יועצו של זבולון המר ומזכ"ל בני עקיבא. "אני חושב שמה שבנט מוביל יחד עם לפיד זה נכון, ביבי מוביל אותנו למדרון תלול. זה ניסוי - לא יותר. אין לנו ברירה, את המדינה הזאת צריכים לנהל ביחד - אין ברירה אחרת". "נתניהו בלם את ההתיישבות יותר מכל גורם אחר. הגיע זמנו לפנות את כיסא ראש הממשלה".

אז ממשלה - כן או לא? בימים הקרובים נדע. גם בגוש עציון ממתינים בדריכות.