ריקוד הדגלים, ארכיון
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

גנץ: אדרוש לא לקיים השבוע מצעד דגלים במתווה שיצריך מאמץ ביטחוני מיוחד

גורם מדיני: צעדת הדגלים המתוכננת - החלטה של המשטרה • המשטרה טרם אישרה את קיום האירוע ביום חמישי • חמאס מזהיר - "צעד טיפשי" • מחר תתקיים הערכת מצב במשטרת ירושלים, אך ייתכן שההחלטה תתקבל רק בהמשך השבוע
כתבי כאן חדשות
05 ביוני 2021
17:20
עודכן ב 22:55

שר הביטחון בני גנץ אמר היום (שבת) בתום הערכת מצב כי הוא ידרוש לא לקיים השבוע מצעד דגלים בירושלים במתווה שיצריך מאמץ ביטחוני מיוחד. גורם מדיני אמר מוקדם יותר על צעדת הדגלים המתוכננת ביום חמישי כי "ישראל נמצאת בשגרה ואין כעת מגבלות, יהודים גם עולים להר הבית". לדברי הגורם, מדובר בהחלטה של המשטרה והדרג המקצועי. המשטרה טרם אישרה לקיים את הצעדה שתעבור דרך שער שכם בדרכה לכותל המערבי. 

מחר יתקיים דיון הערכת מצב במשטרת ירושלים, אך יתכן שההחלטה אם לאשר את תוואי הצעדה תתקבל רק בהמשך השבוע. במשטרה עדיין ממתינים לעמדת שב"כ בנושא. חברי סיעת הרשימה המשותפת פנו היום לשר לביטחון פנים אוחנה ולמפכ"ל המשטרה רנ"צ שבתאי בדרישה כי יורו מייד על ביטול הצעדה.

אחד המארגנים, יושב-ראש תנועת "אם תרצו", מתן פלג, אמר כי "בלי ציון אין ציונות וכי חידוש צעדת הדגלים הוא ניצחון ירושלים הציונית, החופשית והפתוחה על ארגוני ציר הרשע והחושך". במודעה שפורסמה ברשתות החברתיות נכתב: "חוזרים לצעוד ברחובות ירושלים בראש מורם עם דגלי ישראל".

בחמאס מזהירים מפני קיום צעדת הדגלים המתוכננת ליום חמישי הקרוב. דובר חמאס בירושלים, מחמד חמאדה, פרסם הודעה ובה נכתב כי מדובר בצעד "טיפשי": "אנו מזהירים מפני לעשות שימוש בירושלים כאמצעי לבריחה של ישראל ממשבריה הפנימיים". חמאדה קרא בהודעתו לערביי ישראל וירושלים להגיע בכמויות גדולות לאל-אקצא ביום חמישי במטרה "להגן עליו מזוהמת הציונים ותוכניותיהם".

הגפרור שהצית את האש: האזינו להסכת עוד יום עם ערן זינגר

כזכור, ביום ירושלים אישר מפקד המחוז את מעבר צעדת הדגלים ביום ירושלים דרך שער שכם למרות ההתרעות, ורק בהחלטת הדרג המדיני השתנה התוואי. בעקבות הצעדה פרצה ההסלמה הביטחונית שהובילה למבצע שומר החומות.

בהכנת הידיעה השתתפו: עומרי חיים, כרמל דנגור, משה שטיינמץ וורד פלמן