-
צילום: אורן בן חקון, יונתן זינדל ותומר נויברג, פלא

אחרי החיבוק לנפתלי בנט: מה חשבה מרצ ממש לא מזמן על הצטרפות לממשלה עם ליברמן?

מאז פרשה מפלגת מרצ ממשלת ברק אי אז בשנת 2000, נותרה המפלגה תמיד אופוזיציה. כעת, אחרי ה'עלה בידי' של לפיד, היא עשויה לחזור לשלטון, ובדרך הסכימה לפשרות שעד לא מזמן נראו דמיוניות. איך יכולה מרצ להתאים את עצמה לפוזיציה החדשה ועל מה תצטרך לוותר בדרך?
עוד יום
06 ביוני 2021
08:30

"אם כבר מורידים את האידיאולוגיה באסלה, אז לפחות להשתמש בידית הגדולה": צייצה בעוקצנות זהבה גלאון ב-2018, בזמן הקרב על ראשות מפלגת מרצ והמגעים הפוליטיים, שכללו אפשרות שאז נראתה כמו הס מלהזכיר - שמרצ תשב עם ליברמן סביב שולחן הממשלה. הרבה מים עברו מאז בכל מיני אסלות, המציאות השתנתה ומרצ וליברמן יחד בממשלה זה אפילו לא סיפור היום, בטירוף הפוליטי שאנחנו נמצאים בו.

האזינו להסכת עוד יום

נדמה שלפחות במצב הדברים הנוכחי, מרצ נמצאת בנקודה הכי קרובה לכניסה לממשלה משהייתה ביותר מ-20 שנה. בשביל מרצ זה בגדר חלום רחוק, ההר שאליו צפו רק ממרחק ספסלי האופוזיציה. תזכורת קטנה: מרצ הוקמה ב-1992, והייתה איחוד בין מפלגות - רצ של שולמית אלוני, מפ"ם ושינוי. בבחירות הראשונות שהשתתפה בה כמפלגה, זכתה להישג די משמעותי - 12 מנדטים. אוהבים בישראל מפלגות חדשות. מרצ הייתה שותפה מרכזית בממשלת רבין, אבל לא הרבה זמן היא נשמה את אוויר הפסגות הזה של ממשלת ישראל. הפעם האחרונה שהיא הצליחה לעלות אל ההר הייתה ב-1999.

ואז הדברים התחילו להיסדק. ש"ס דרשה למנות סגן שר במשרד החינוך - בראשו עמד שר החינוך ממרצ, יוסי שריד. אותו סגן שר, משולם נהרי, גם היה אמור לקבל אוטונומיה על כל מה שקשור לחינוך החרדי. וברק, ראש הממשלה אז, נכנע לדרישה, מה שהשאיר את מרצ על הקצה. מרצ יצאה מהממשלה בקול גדול - ומאז לא שבה.

הגלות הזו יכולה להסתיים באחת כבר בימים הקרובים. לפי הסיכום האחרון של לפיד עם ניצן הורוביץ, ראש מרצ היום, אנשי המפלגה יחזרו לשולחן העץ של הממשלה, אם זו תצלח ותקום. הורוביץ יהיה שר הבריאות, תמר זנדברג השרה להגנת הסביבה ועיסאווי פריג' השר לשיתוף פעולה אזורי - הפעם הראשונה שבממשלת ישראל יהיה שר ערבי.