מסכה
צילום: גטי אימג'ס

אדלשטיין: נבטל את חובת המסכות במקום סגור ב-15 ביוני

נתניהו: אבל לא לעולם חוסן כי הנגיף חוזר ולכן הזמנו עוד עשרות מיליוני חיסונים ונצטרך להתחסן כנראה כל שנה • מהבוקר: חיסון בני 12 עד 15 יצא רשמית לדרך • בקופות החולים נקבעו כבר כעשרת אלפים תורים
דקלה אהרן שפרן
06 ביוני 2021
08:20
עודכן ב 18:07

שר הבריאות יולי אדלשטיין הודיע היום (שני) כי  חובת עטיית המסכות במקום סגור תבוטל ב-15 ביוני. בטקס ההוקרה לאנשי מערכת הבריאות ולגופים השותפים על תרומתם למאבק בנגיף הקורונה אמר אדלשטיין כי הצעד יקרה אם לא תהיה הרעה במדדים.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בטקס כי הניצחון של ישראל הושג בזכות החיסונים הרבים וחלוקתם המהירה. נתניהו הודה למדענים "הגאונים שפיתחו חיסון במהירות שיא". ראש הממשלה הוסיף כי "כשהמטוסים עם החיסונים נחתו בנתב"ג זה היה אחד הרגעים המרגשים בשנותיי כראש ממשלה. אבל לא לעולם חוסן, כי הנגיף חוזר ולכן הזמנו עוד עשרות מיליוני חיסונים. נצטרך להתחסן כנראה כל שנה. אנחנו חיים בעידן הנגיפים". הטקס החל בדקה דומיה לזכר נפטרי המגפה .

ראש המל"ל מאיר בן שבת אמר בטקס כי "הקורונה לימדה אותנו להתבונן על דברים בענווה. גם אם תם, עדיין לא נשלם. ברחבי העולם הנגיף ממשיך להכות בעוצמה. מדינות חוות התפרצויות גם עם שיעורי התחסנות גבוהים. אשרי אדם מפחד תמיד".

הבוקר החלו קופות החולים מכבי וכללית במתן חיסוני קורונה לבני נוער בני 12 עד 15. בסוף השבוע שעבר החלו קופות החולים מאוחדת ולאומית לחסן את בני הנוער. בקופות החולים נקבעו כעשרת אלפים תורים. בקופת חולים מאוחדת דיווחו כי בשבוע שעבר חוסנו כ-400 בני נוער ובלאומית כ-100.

בריאיון שהעניק היום לרן בנימיני בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב, אמר מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' חזי לוי כי "החיסון יעיל, עם תופעות לוואי נדירות: 1 ל-6,000 בקרב בנים ו-1 ל-20 אלף בקרב בנות". פרופ' לוי הוסיף כי מי שלא ירצה לא יחסן בשלב הזה. עוד אמר פרופ' לוי כי משרד הבריאות ממליץ לחסן נערים ונערות עם מחלות רקע, כאלו שחיים עם מדוכאי חיסון וכאלו שנוסעים לחו"ל.

בשבוע שעבר פורסם לראשונה בחדשות הערב בכאן 11 כי כחצי מיליון ילדים בישראל נחשפו לנגיף קורונה. על פי הפרסום, מחקר סרולוגי של המרכז לבקרת מחלות במשרד הבריאות בשיתוף עם המעבדה המרכזית לנגיפים גילה כי ל-21% מהילדים ובני הנוער בגיל 16-0 נמצאו נוגדנים לקורונה. בנוסף, ל-30% מבני הנוער בגילים 15-12 נמצאו נוגדנים. המחקר התבצע על מאגר של דגימות דם בקרב 2,700 ילדים בקופות החולים, והוא בוצע לפי מדגם מייצג של גילים ואזורים בארץ.