פייסבוק, אילוסטרציה
צילום: רויטרס

פעולה מכוונת או צעד מוצדק? פייסבוק סוגרת חשבונות

מדונלד טראמפ ועד יאיר נתניהו: הרשת החברתית אינה מבדילה בין משתמשים • האחרון שנפגע: העיתונאי ידידיה מאיר שצירף לטור שפרסם מודעה שקראה להפגין מול ביתה של ח"כ שקד בליווי כתובת מגוריה • מה עומד מאחורי המדיניות השנויה במחלוקת? • פייסבוק: אנו לא מאפשרים לאנשים לפרסם מידע אישי או חסוי של אחרים
דנה ירקצי
06 ביוני 2021
10:52

יממה לאחר ההכרזה על הרכבת ממשלת בנט-לפיד, יאיר נתניהו נחסם על ידי פייסבוק וטוויטר. הסיבה -  פוסט שפרסם בו קרא להפגין מול ביתו של ח"כ ניר אורבך מימינה, כדי להפעיל עליו לחץ לא להצטרף לממשלה. בהמשך פרסם יאיר נתניהו הודעה, כמו גם דף הטוויטר של הליכוד, לפיה פייסבוק חסמה פעילי ימין מבלי להסביר מה התשובה לחסימת העמודים. לנתניהו יש היסטוריה של הפרת מדיניות ברשתות החברתיות וכמות הדיווחים על הפרות בעקבות פוסטים שפרסום - גבוהה.

המודעה על הפגנה מול בית ניר אורבך, שהובילה לחסימת חשבונות

בדומה לפעילי ימין נוספים שנחסמו או הוסרו על ידי הרשתות החברתיות, כך גם פוסט של השדרן ידידיה מאיר שהעלה לפייסבוק טור מנומק שפרסם בעיתון "בשבע" נגד ממשלת בנט-לפיד. אלא שמאיר צירף לפוסט מודעה הקוראת להגיע ולהפגין מול ביתה של ח"כ איילת שקד, בליווי כתובת מגוריה. פרסום מידע אישי אודות אדם מנוגד כאמור למדיניות של פייסבוק וטוויטר.

צפו בדיווח של דנה ירקצי מתוך "שרון ואורי"

פעילי הימין טוענים שהעמוד של תנועת המחאה "קריים מיניסטר" העלה תכנים דומים אך לא נחסם, ומשום כך מדובר בפעולה מכוונת של פייסבוק שנועדה להשתיק קולות מהימין. אלא שבניגוד לטענות, פוסט שפורסם בעמוד של תנועת "קריים מיניסטר" שבו אותה מודעה הקוראת להפגין מול ביתו של ח"כ אורבך הוסר, בעקבות מחאה שכללה בין היתר דיווחים לפייסבוק.

אז איך זה עובד? האלגוריתם של פייסבוק וטוויטר אינו מוחק פוסטים מסיבות אידיאולוגית, אלא בוחן את הפוסטים והחשבונות על פי מספר הדיווחים שהתקבלו עליהם. עוד בוחן האלגוריתם מהן הסיבות להפרת המדיניות והאם יש לאותו דף או חשבון היסטוריה של הפרות קודמות.

המודעה על הפגנה מול בית איילת שקד, שהובילה לחסימת חשבונות

הן פייסבוק הן טוויטר מתמודדות לאחרונה עם עלייה בהפצת חדשות כזב (פייק ניוז) והסתה בפלטפורמות השונות שלהן. משום כך החלה פייסבוק לחסום משתמשים או להסיר פוסטים של דמויות בולטות בזירה הפוליטית והציבורית.

המקרה הבולט ביותר של חסימת חשבון כלשהו הוא ללא ספק של נשיא ארצות הברית לשעבר דונלד טראמפ. הטענה שפוסטים שפרסם עודדו פורעים להסתער על גבעת הקפיטול, הצדיקה בעיניי מועצת הפיקוח של פייסבוק את החסימה, אלא שפייסבוק אמורה הייתה להתריע מבעוד מועד על המהלך ולנמק את הסיבה.

מפייסבוק נמסר בתגובה: "פרטיות והגנה על מידע אישי הם קריטיים לכך שאנשים ירגישו בטוחים בפלטפורמות שלנו. בכפוף לכללי הקהילה הגלובליים של פייסבוק, אנחנו לא מאפשרים לאנשים לפרסם מידע אישי או חסוי של אחרים, לרבות כתובות ומספרי טלפון".