לפיד ובנט
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

מה עומד לקרות עד להשבעת ממשלת בנט-לפיד?

האם הליכוד ימצא דרך למנוע את הקמת הממשלה החדשה ומהם לוחות הזמנים? | זאב קם עונה לשאלות הגולשים
זאב קם
06 ביוני 2021
11:07

בדרך לממשלה: אחרי הדרמה של יום רביעי שבמהלכה הודיע יאיר לפיד לנשיא, זמן קצר לפני תום הזמן שהוקצה לו, שעלה בידו להרכיב ממשלה, עברה המערכת הפוליטית שלב. כעת נשאלת השאלה מה עוד יכול לקרות עד שתושבע הממשלה שתפרו לפיד וראש הממשלה המיועד, נפתלי בנט מימינה. כתבנו בכנסת זאב קם הגיע לאולפן לעשות סדר ולענות על שאלות הצופים.

מתי צפויה השבעת הממשלה?

ההערכות הן שההשבעה תיקבע ליום שני הבא. יתכן שיו"ר הכנסת יריב לוין יפתיע ויבקש להקדים את ההשבעה ליום רביעי אבל נראה שזה לא יקרה. הסיבה לכך היא מכיוון ש-24 שעות לפני השבעת הממשלה צריכים ראשיה להניח על שולחן הכנסת את כל ההסכמים הקואליציוניים שנחתמו עם כל הסיעות החברות בממשלה, כדי שחברי הכנסת יוכלו לעיין בהם וכך גם הציבור.

ברית האחים בדרך לבלפור | האזינו ל"עוד יום" 

מה יכול הליכוד לעשות כדי למנוע את השבעת הממשלה?

למעשה אין טריק פרלמנטרי שהליכוד ונתניהו יכולים לשלוף מהכובע בימים הקרובים. הדבר היחיד שיכול, אולי, למנוע את השבעת הממשלה הוא "רגליים קרות" שיקבלו מי מחברי הקואליציה העתידית. העיניים נשואות בימים האחרונים לח"כ ניר אורבך מימינה, שעליו מופעל לחץ כבד, אבל כמוהו יכול כל חבר כנסת אחר לבלום את המהלך. גם עם סיעת רע"ם טרם נסגרו כל פרטי ההסכם ותיאורטית ייתכן עוד מכשול מכיוונה בדרך לאי הקמת הממשלה.

ממשלת חידה כלכלית | האזינו ל"עוד יום" 

מה יקרה אם ניר אורבך או עידית סילמן יצביעו נגד הממשלה?

אם אחד מהם יגיד עוד קודם להשבעה שהוא מתנגד לממשלה, המהלך יטרפד וימנע את הקמת הממשלה כולה. יאיר לפיד ונפתלי בנט לא יביאו את המהלך להשבעה אם ידעו שיש הודעה על הצבעה נגד. אם אחד מהם (או כל חבר כנסת אחר) יצביע נגד הממשלה ללא הודעה מראש, זה עשוי ליצור מבוכה גדולה ללפיד ובנט ולדרמה במליאה לעיני המדינה כולה.

עשרים שנות גלות | האזינו ל"עוד יום" 

מה יהיה תפקיד נתניהו באופוזיציה?

קודם כול צריך לשאול אם נתניהו בכלל יישאר באופוזיציה, אם וכאשר יגיע הליכוד לשם. נתניהו, כך נראה, מתכוון לכהן כיו"ר אופוזיציה, תפקיד שכבר מילא בעבר פעמיים, והוא ישתדל למרר את חיי הממשלה החדשה ובעיקר את החלקים הימניים שלה. בכוונת הליכוד לאתגר אותם עם הצעות חוק בעלות אוריינטציה ימנית שחברי הקואליציה הימניים לא יוכלו לתמוך בהן בגלל מגבלות קואליציוניות.

האם גוש מתנגדי נתניהו יקדם חוק להגבלת כהונה של רה"מ לשתי קדנציות?

כן. בתחילה חשבו בגוש לחוקק חוק דומה לזה הקיים בארצות הברית שמאפשר לראש ממשלה לכהן שתי קדנציות בלבד ובסך הכול שמונה שנים לכל היותר. עכשיו מדובר על רעיון אחר של חוק צינון, שיקבע כי ראש ממשלה יצא אחרי שמונה שנים לתקופת צינון של ארבע שנים ולאחריהן הוא יוכל לשוב ולהתמודד ולהיבחר. אם החוק יעבור באופן הזה תהיה לנתניהו דילמה אם להפיל את הממשלה הבאה, למשל אחרי שנתיים. אם יפיל אותה הוא לא יוכל להתמודד שוב לתפקיד באופן מיידי ויצטרך להמתין קדנציה נוספת עד שיחלפו לפחות ארבע שנות הצינון שלו.