צילום דו"צ
מתוך תרגיל הכתר החמישי

לראשונה: חיל האוויר מתרגל את מטוסי F-35 עם ארה"ב, איטליה ובריטניה

אחת המטרות בתרגיל שמתקיים באיטליה – מוכנות נגד איראן • מתארי התרגול דורשים שיתוף פעולה בין מדינות כדוגמת גילוי מטרות, איומים וסיוע לכוחות קרקעים תחת איומים
איתי בלומנטל
06 ביוני 2021
11:00

חיל האוויר הישראלי יתרגל השבוע לראשונה תרגיל במטוסי F35 "אדיר" במדינה זרה – איטליה. זאת במסגרת תרגיל ה"כתר החמישי". טייסי חיל האוויר יתרגלו לצד טייסים מאיטליה, בריטניה וארצות הברית על התשתיות של נאט"ו, כשאחת המטרות היא מוכנות נגד איראן. 

לפי גורם בכיר בחיל האוויר המטוסים נחתו שם בסוף השבוע, אחרי שנה של הכנות בשאלה איך להשאיר את ה-F35 במדינה זרה. מתארי התרגול דורשים שיתוף פעולה בין מדינות כדוגמת גילוי מטרות, איומים וסיוע לכוחות קרקעים תחת איומים. האיטלקים מדמים אויב בשמיים כאשר התרגול נועד לתרגל שיתוף פעולה בין קואלציה עם מדינות נוספות.

מטוס אדיר באיטליה, צילום: דובר צה"ל

המטוסים "ידברו" אחד עם השני על גבי התשתיות והמערכות של נאט"ו. זהו תרגיל "דור חמישי" בצורה מסיבית מהראשונים של חיל האוויר הישראלי. מדובר בהמשך לתרגיל שנעשה בעבר עשו בעבר עם חיל האוויר האמריקני בישראל. כחלק מהתרגיל נפרסו עד כה שישה מטוסי אדיר ישראלים באיטליה, ובמהלכו יהיו בין 20 ל-30 מטוסים באוויר בכל אקט. 

זוהי הפעם ראשונה שעושים תרגיל בכמות כזאת ובשיתוף פעולה כזה יחד עם נאט"ו וארבע מדינות. חלק ממטרות התרגיל היא לבנות יכולות מול איראן. התרגילים במתכונת של עליונות אווירית ולאחר מכן משימות של סיוע לכוחות יבשה, כדוגמת מטוסים על מטוסים אסטרטגים, מתדלקים בסביבה מרוחק מגבולות המדינה ומהבסיס באיטליה.