-

כשר אבל מסריח: הפטנט האפור של התרומות לעמותות

חברה גדולה תורמת לעמותה שמקורבת לשר. נשמע מסריח? זה כשר, קורה המון ועושות את זה חברות מאוד מוכרות במשק. הבעיה הגדולה - קשה מאוד לעלות על זה כי אין דרך לעקוב אחרי התרומות לעמותות. אחרי פרשת השחיתות שנחשפה היום, שאול אמסטרדמסקי חושב שהגיע הזמן לשנות את הכללים
שאול אמסטרדמסקי
06 ביוני 2021
21:13

הפרשה הגדולה שנחשפה היום עדיין ברובה תחת צו איסור פרסום, ואנחנו לא יכולים לדבר עליה. אבל אנחנו יכולים לדבר על השיטה שנמצאת בבסיס הפרשה הזאת, כך לפי החשדות.

תארו לכם שיש שר בממשלה, ויש חברות מסחריות שיש להן אינטרסים כלכליים אצל אותו השר לקדם אצלו רגולציה שתיטיב איתן, או הפוך, לעצור רגולציה שתפגע בהן. מה עושים? הרי לתת כסף לשר במעטפה זה לא חוקי. זה שוחד, את זה לא עושים. אז מה כן?

נגיד שיש עמותות שפועלות בצד, והן איכשהו קשורות לשר הזה. אותן חברות מסחריות גדולות יכולות לתרום הרבה כסף לעמותות האלה, ואם אחר כך במקרה השר גם יפעל לטובת האינטרסים שלכם זה כבר שטח אפור, וזה בדיוק מה שקורה פה בשנים האחרונות. וכולם יודעים את זה.

כאמור, הכול הכול כשר, אבל הנה החלק הבעייתי בסיפור הזה - אין שום דרך לדעת את זה בזמן אמת. העיתונאים צריכים למצוא את זה שנים בדיעבד, וגם זה כשעוברים עמותה-עמותה. זה כמו לחפש מחט בערמת שחת. זה לא יכול להיות ככה.

עיתונאי הספורט אוריאל דסקל צייץ היום חצי בצחוק, שכמו שנהגי פורמולה 1 הולכים עם בגדים עם כל הלוגואים של הספונסרים שלהם, אולי אנחנו צריכים לעשות משהו כזה. ואני מסכים. חברות מסחריות שתורמות הרבה כסף לעמותות מאוד ספציפיות זה לא מתן בסתר, זה לא במקרה.

המידע הזה צריך להיות נגיש, שקוף וגלוי בזמן אמת. כי בסוף, רק אור השמש יכול לעקר את כל התופעות האלה.