-

הואשם בעבירות ביטחוניות חמורות, פעל ממניעים אישיים: פרטים חדשים על מות הקצין

בצה"ל הדגישו: הוא לא פעל ממניעים אידיאולוגיים, לאומניים או כלכליים. עם זאת הם מציינים שהוא היה מודע לפוטנציאל הנזק לביטחון המדינה כתוצאה ממעשיו, וניסה להסתירם • בזמן תקופת כליאתו הוא השתחרר משירות צבאי • חוות הדעת מנתיחת גופתו טרם התקבלה
איתי בלומנטל
07 ביוני 2021
11:10
עודכן ב 18:10

מות קצין המודיעין בכלאצה"ל התיר לפרסום הערב (שני) פרטים נוספים בתיק שהתנהל ביחס לקצין המודיעין. חקירתו נפתחה בעקבות מידע על פגיעה חמורה בביטחון המדינה. מהחקירה עלו חשדות כי הקצין, ששירת ביחידה טכנולוגית באמ"ן, ביצע באופן מודע כמה פעולות שפגעו קשות בביטחון המדינה.

הקצין שיתף פעולה בחקירתו והודה ברבים מהמעשים שיוחסו לו. עוד עלה שהוא פעל באופן עצמאי, ממניעים אישיים, ולא ממניעים אידיאולוגיים, לאומניים או כלכליים. הודגש שהוא לא הופעל על ידי גורם זר, או היה  בקשר עם גורמים עוינים. לצד זאת, החקירה העלתה גם כי הקצין היה מודע לפוטנציאל הנזק לביטחון המדינה כתוצאה ממעשיו, ואף ניסה להסתירם.

בחקירה נבדקו גם הליכי הבקרה והפיקוח ביחידתו של הקצין. בד בבד, נערך תחקור פיקודי-מקצועי ביחידה, לטובת למידה והפקת לקחים. בסיום החקירה הוגש נגדו כתב אישום המייחס לו עבירות ביטחוניות חמורות. בהחלטה להגיש את כתב האישום ניתן משקל לנזק המשמעותי, לכאורה, שגרמו העבירות.

עוד מסרו בצה"ל שהקצין יוצג על ידי סניגורים בכירים מהסניגוריה הצבאית, בהתאם לבחירתו ולאחר שהתייעץ עם משפחתו. חומרי החקירה הועמדו במלואם לרשות הסניגורים עם הגשת כתב האישום. לאחרונה, הועברו גם חומרים הנוגעים לתהליכי גיוסו לצה"ל.

צה"ל: הקצין שהה בתא עם כלואים נוספים, זכה לזכויות כנדרש, וקיבל באופן שוטף טיפול רפואי וליווי של גורמי בריאות הנפש

מטעמים של ביטחון המדינה, הדיונים בעניינו נערכו בדלתיים סגורות, בנוכחות הקצין ובאי-כוחו. משפחתו של הקצין נכחה בחלק מהדיונים. מעצרו הוארך על ידי בית הדין בזמן חקירתו. בהמשך, לאחר הגשת כתב האישום, האריך בית הדין את מעצרו עד לתום ההליכים המשפטיים, בהסכמתו ובהסכמת באי-כוחו, שניתנה מטעמים מעשיים, וללא ויתור על טענותיו של הקצין נגד האישומים. לפני שהחל שלב שמיעת הראיות, ובהמלצת בית הדין, החל הליך של גישור.

הקצין היה עצור בכמה בסיסי כליאה צבאיים, היה בקשר עם הסגל במתקן והיה בסביבת כלואים אחרים. הוא שהה בתא עם כלואים נוספים ולא בתנאי בידוד. בצה"ל אומרים שבזמן שהותו בכלא זכה הקצין לזכויות כנדרש, וקיבל באופן שוטף טיפול רפואי וליווי של גורמי בריאות הנפש.

בני משפחתו של הקצין ביקרו אותו בבסיס הכליאה והיו עמו בקשר שוטף. נוסף לכך, הקצין עמד בקשר עם שתיים מידידותיו. גורמים מאגף המודיעין ביקרו אותו כמה פעמים. לאורך תקופת המעצר, וכמה חודשים לפני מותו, השתחרר הקצין משירות צבאי לבקשתו. על פי חוק בתי הקברות הצבאיים, בנסיבות אלה לא ניתן היה להביאו לקבורה בבית עלמין צבאי. על אף שהשתחרר, מאחר שתיקו התנהל בבית דין צבאי הוא המשיך לשהות במתקן כליאה צבאי. 

לאחר שבוטל צו איסור הפרסום בעניין חקירת נסיבות מותו של הקצין, הותר לפרסום שהוא נמצא בתאו בכלא הצבאי בלילה שבין 17-16 במאי במצב רפואי קשה. הוא פונה לקבלת טיפול בבית החולים ושם נקבע מותו. גופתו נותחה במכון לרפואה משפטית. בנתיחה נכחה רופאה מטעם המשפחה. טרם התקבלה חוות דעת המכון וטרם התקבלו תוצאות הבדיקות הטוקסיקולוגיות (בדיקת רעלים).

בימים שלאחר פטירתו ביקר מפקד היחידה בבית המשפחה ומסר להם פרטים נוספים לגבי בנם. בצה"ל טוענים שלמשפחה הוצג עותק מצונזר של כתב האישום, והם ידעו את סעיפי העבירות שבהן הואשם הקצין. לבקשת המשפחה, היום הוצג להוריו כתב האישום שהוגש נגדו במלואו. 

נסיבות מותו נחקרות בימים אלו עי ידי היחידה לחקירות פנים באגף כח האדם (המקבילה הצבאית למח"ש). אמש פורסם בחדשות הערב שבצבא בוחנים את התנהלות הסוהרים בכלא, ואם פעלו בהתאם לנהלים במטרה למנוע הישנות של מקרים בהם עצור מוצא את מותו תוך כדי מעצר בכלא הצבאי.

צה"ל הדגיש ש"כל מקרה מוות של משרת בצה"ל או מקרה מוות במתקן צבאי מחייב בדיקה וחקירה יסודית, וכך יעשה גם במקרה זה". ראש אכ"א, האלוף יניב עשור, מינה ב-20 במאי צוות מומחים בראשותו של תא"ל במילואים מיקי לוריא, שיבחן את מערך הכליאה בצה"ל, בדגש על "עצורים בעלי מאפיינים ייחודיים". 

הפרקליטות הצבאית תעמיד לעיון המשפחה את כתב האישום המלא

בבית הדין הצבאי התקיים הבוקר דיון בבקשת הפרקליטות הצבאית להרחיב את הפרטים המותרים לפרסום בפרשה. נציג הפרקליטות, עורך הדין סגן אלוף מתן סולומש, אמר בפתח הדיון כי "לאחר בחינה יסודית ומעמיקה הוחלט להעמיד לעיונם של ההורים את כתב האישום בנוסחו המלא למעט השחרות נקודתיות מאוד". ההחלטה משקפת את שינוי הגישה בצה"ל בנוגע לפרשה, שכעת דוחף לשקיפות מלאה, מלבד פרטים שאינם עוברים צנזורה ושקשורים לליבת האירועים.

נציג משפחת הקצין, עורך הדין בני קוזניץ, אמר: "כמי שליווה את הקצין מיום מעצרו ועד למותו הטרגי למדתי להכיר בחור ערכי, מלח הארץ, שעשה כל שביכולתו וכישרונו להגן על ביטחון המדינה. התקבלה החלטה להוציא כמה פסקאות, ובעיני כמי שמכיר את התיק זה אינו מספיק". 


עורך הדין קוזנציץ הוסיף שבדיונים עלה גם נושא המניע, ועלול לעלות מידע מטעה בנושא. "הבחור זכה בפרסים על ביטחון מדינת ישראל ולא ראוי שזה יוזכר? ראוי להיות דיון מסודר. הוא לא הבין את המשמעות של הדברים שעשה", ציין נציג המשפחה.

אמש פורסם בחדשות הערב שמשפחתו של הקצין נדרשה לחתום על מסמכי סודיות מול צה"ל, שאוסרים עליהם לספר שבנם נעצר ולדבר על הנסיבות שהובילו לאירוע. רבים מבני המשפחה של הקצין נחשפו למעצרו רק חודשים ארוכים לאחר מכן. אחד משכני המשפחה סיפר לכאן חדשות שהקצין פתאום "נעלם" ושהם הופתעו מאוד לגלות בחודש שעבר מודעת אבל שבישרה על מותו "בטרם עת".

החשדות נגד הקצין הוסתרו גם מחבריו ליחידה. כך פורסם ביום שישי בתוכנית "השבוע" בכאן 11. אדם ששירת עמו סיפר לכאן חדשות: המפקדים ביחידה אמרו שהקצין עזב וכדאי שישכחו ממנו. כמו כן הותר לפרסום כי קצין המודיעין "לא הואשם בריגול או בעבירה של בגידה, ולא היה במגע עם סוכן זר או הופעל על ידו".