השבויים והנעדרים ברצועת עזה

אביו של הישאם א-סייד על הקלטת חמאס: "זה לא הבן שלנו"

אביו של האזרח הבדואי שמוחזק בשבי חמאס: "ההקלטות - סתם לחץ פסיכולוגי. זה לא הבן שלנו" • מתאם השבויים והנעדרים לשעבר אל"מ במיל ליאור לוטן אמר ל"קלמן ליברמן" כי מהלך חמאס מעיד על תפיסה מוטעית של המדיניות הישראלית. באשר לשאלה האם הקול בהקלטה הוא של אברה מנגיסטו, השיב כי "נעשות בדיקות כדי לתת תשובה רצינית" וכי הנחת העבודה היא שהוא והישאם א-סייד עדיין בחיים
איציק זוארץ
07 ביוני 2021
09:12
עודכן ב 09:40

הקלטת חמאס של "אחד השבויים הישראלים": שעבאן א-סייד, אביו של הישאם, האזרח הבדואי שנמצא בשבי חמאס אמר כי הקול בהקלטה שפרסם אמש (ראשון) חמאס הוא לא של בנו: "לא נעסוק בספקולציות. זה לא הבן שלנו". שעבאן הוסיף, כי "הם אמרו בתכנית שלהם שהם שומרים על השבויים וזה כבר מרגיע אותנו. ההקלטות - סתם לחץ פסיכולוגי".

מתאם השבויים והנעדרים לשעבר אל"מ במיל' ליאור לוטן מסר הבוקר בתכנית "קלמן ליברמן" בכאן רשת ב כי הנחת העבודה בצה"ל היא שהאזרחים אברה מנגיסטו והישאם א-סייד עדיין בחיים. לוטן הוסיף כי הוא אינו מוסמך לקבוע האם הקול שנשמע בהקלטה שפורסמה אתמול באלג'זירה הוא של אברה מנגיסטו וכי "חשוב בדברים כאלה להסתמך רק על המערכת". עם זאת מסר כי הוא מחזיק בדעה בנושא שהוא מעדיף שלא לחשוף כעת. 

האזינו לריאיון עם ליאור לוטן בכאן רשת ב

בנוגע למאמצים להשבת שני האזרחים שעדיין בעזה, אמר לוטן כי ככל הנראה התנאים עדיין לא הבשילו למבצע השבה של אחד מהם, בין אם מבחינת המידע המודיעיני או מבחינת הסיכון והסבירות להשיג את התוצאה הנדרשת: "בכל יום נתון שאתה רואה שמדינת ישראל אינה משיבה את אברה בעצמה אז או ששקלול שלושת הנתונים האלה הביא למצב שלא נכון לפעול, או שאחד מהנתונים האלה אינו מספק". מכל מקום, מבחינת לוטן המאמצים כרגע צריכים להיות טמונים לא בהשבה מבצעית של מנגיסטו אלא בהשבה שלו בהסכם חילופי שבויים.   

את מהלך חמאס בפרסום ההקלטה הגדיר לוטן כ"מהלך פסיכולוגי ברמה נמוכה" שבראייתו של הארגון אמור להשפיע על המדיניות הישראלית: "הוא רואה אותנו בצורה מאוד מוטעית ואת הציבור בישראל כבעל חיים שאם זורקים לו עצם הוא מקשקש בזנב". הוא סבור כי חמאס מנסה להפריד בין הסוגיות המהותיות לו - הסדר ביטחוני, הסדר לשיקום עזה והסכם חילופי שבויים, בעוד האינטרס הישראלי הוא לכרוך את הכל יחד. 

ערוץ אל ג'זירה הקטרי פרסם אמש (ראשון) הקלטה בעברית של אחד השבויים הישראלים בעזה לכאורה. בהקלטה נשמע לכאורה אחד השבויים אומר: "אני חייל ישראלי נתון בשבי של גדודי עז א-דין אל-קסאם. אני תוהה ומקווה שמדינת ישראל עדיין קיימת. ואם כן, אני תוהה בשנית אם מנהיגי המדינה חושבים על חייליה השבויים, דואגים להם ואמונים על שחרורם. הנני מת כל יום מחדש, מרגיש שהתקווה להיות בקרוב בחיק המשפחה פועמת בליבי. נא הצילו".

לאחר פרסום ההקלטה יצאה הודעה של מתאם השבויים והנעדרים בלשכת רה"מ, ירון בלום, הדוחה בכל תוקף את ההקלטה. "חמאס נמצא במצוקה לאחר המכות הקשות שספג במבצע 'שומר החומות' ועושה כאן ניסיון למניפולציה זולה ושקופה"