מנסור עבאס
צילום: דויד כהן, פלאש 90

בעולם הערבי יש ניסיון מאומץ למצוא שלדים בארון של ח"כ עבאס

לא פשוט להיות יו"ר רע"ם בימים אלה, אחרי שהצטרף לממשלה של בנט-לפיד. קשה למצוא מישהו גם במחנה כביכול שמזוהה איתו של האחים המוסלמים, וגם במחנה שמנגד שתומך בהחלטתו
רועי קייס
07 ביוני 2021
13:58

לא פשוט להיות יו"ר תנועת רע"מ, מנסור עבאס, בימים אלה, אחרי שהצטרף לממשלה של בנט-לפיד. המתקפה עליו בכלי התקשורת בעולם הערבי מגיעה אליו מכל כיוון.  קשה למצוא מישהו גם במחנה כביכול שמזוהה איתו של האחים המוסלמים וגם במחנה שמנגד שתומך בהחלטתו.

כמה דוגמאות מעניינות מהזירה הפלסטינית:

בקריקטורה של מוחמד א-סבעאנה, קריקרטוסיט מרמאללה לא מסתיר את סלידתו מעבאס. הוא משחזר את התמונה של עבאס מתפלל אחרי החתימה ההסכם הקואליציוני שלמטה דגל ישראל מגואל בדם.

גם בחמאס, הסניף העזתי של האחים המוסלמים, לא עושים הנחות למנסור עבאס, למי שחשב אחרת. בכיר הארגון בחו"ל, מוסא אבו מרזוק, כתב בסוף השבוע כך בחשבון הטוויטר שלו: "הקואליציה הבאה תהיה קיצונית יותר מהקואליציה הימנית הקודמת. באשר למנסור עבאס, הוא מייצג רק את עצמו. הוא חיפה על תבשיל מצחין שמרעיל את הניצחון של בני עמנו בתוך ישראל בעבור ירושלים ומסגד אל-אקצא".

הדבר הלא פחות מעניין מתרחש במחנה שעוין את האחים המוסלמים, אם תרצו המחנה המצרי, הסעודי – אמירותי, שגם לא מפספס שום הזדמנות לנגח את מנסור עבאס ולהציג אותו כנציג האחים המוסלמים בממשלה החדשה.

יש פה צריך לומר שני רבדים, אולי חשד במחנה הזה שישראל נותנת עוד דריסת רגל לאחים המוסלמים בייחוד אחרי הסיפור הקטרי בעזה. אבל במקביל יש גם ניסיון ברור לעשות קישור בין מנסור עבאס לאחים המוסלמים כדי לנגח את האחרונים. נזכיר שמחנה האחים המוסלמים מתח ביקורת חריפה על הסכמי הנרמול של המפרציות עם ישראל ועכשיו יש הזדמנות להחזיר באותו מטבע. זוהי הסיבה למשל שלרשת הועלתה בימים האלה איגרת מהמנהיג הרוחני של האחים המוסלמים, היושב בקטר, יוסף אל-קרדאווי, שבירך את מנסור עבאס על הישגיו הפוליטיים. איגרת שנראית פיקטיבית.

אבל זה לא נגמר פה, יש ניסיון מאומץ למצוא שלדים בארון של עבאס. תראו למשל את הכותרת בערוץ אל-ערביה הפרו סעודי בימים האחרונים: "נציג האחים המוסלמים בישראל מגן על מוחמד מורסי".