עבאס, בנט ולפיד
צילום: נוואף נבארי

קיצוץ משמעותי בסמכויות: כך תיראה ועדת הפנים בראשות עבאס

פרטי ההסכמים הקואליציוניים ממשיכים להיחשף • מהוועדה תילקח הסמכות לפקח על משטרת ישראל ועל המשרד לביטחון הפנים • הסמכויות שיילקחו מרע"ם - יועברו לוועדה חדשה שתוקם בראשות יש עתיד • ועדת החוץ והביטחון תנוהל ברוטציה • אחד מחברי הקואליציה: "ברור שלקחנו ממנסור את הסמכויות הללו. מה, השתגענו?"
זאב קם
08 ביוני 2021
07:32
עודכן ב 10:20

ההסכמים הקואליציוניים בין מפלגות הממשלה שבדרך סופיים, אך ייחתמו רק לקראת מועד ההשבעה, ביום ראשון הקרוב לפי הודעת יו"ר הכנסת יריב לוין, כדי לאפשר פתח לשינויים בלתי צפויים. היום (שלישי) ממשיכים להיחשף פרטים נוספים מההסכמים. בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב פורסם כי מוועדת הפנים בראשות יו"ר רע"ם מנסור עבאס יקוצצו סמכויות משמעותיות.

מהוועדה תילקח הסמכות לפקח על משטרת ישראל ועל המשרד לביטחון הפנים. הסמכויות הללו יועברו לוועדה חדשה שתוקם, אותה תקבל יש עתיד. אחד מחברי הקואליציה החדשה אמר אמש לכאן חדשות: "ברור שלקחנו ממנסור את הסמכויות הללו. מה, השתגענו לתת לו את הסמכות לפקח על המשטרה?". אחרים בקואליציה טוענים שהדבר נעשה בתיאום עם עבאס.

כמו כן, ועדת החוץ והביטחון תנוהל ברוטציה, כשבחצי הראשון של הקדנציה יעמוד בראשה חבר כנסת מיש עתיד, ובחצי השני היא תעבור לידי תקווה חדשה.

הגירוש מגן העדן | האזינו לפרק החדש בהסכת "עוד יום"

הסיכום בין רע"ם לשתי סיעות הימין היה שלא לכתוב בגוף ההסכם מי יהיו חברי הוועדה שתדון בהכרה ביישובים בנגב - כך שהוויכוח בנושא יימשך אחרי השבעת הממשלה.

עוד לפי ההסכם, אדם שכיהן כראש ממשלה במשך שמונה שנים ברציפות יצטרך לעבור תקופת צינון שאורכה ארבע שנים לפני שיוכל להתמודד לכנסת. חוק כזה אמור לתמרץ את נתניהו לא להפיל את ממשלת בנט-לפיד. זאת מאחר שאם הממשלה תיפול לאחר שנתיים, נתניהו לא יוכל להתמודד לתפקיד ראש הממשלה, כי לא הסתיימה תקופת הצינון.