צעדת הדגלים יוני 2011
נתי שוחט פלאש 90

הקבינט: מצעד הדגלים יתקיים בשלישי הבא במתווה שיסוכם בין המשטרה למארגנים

נתניהו בשיחות סגורות: "לא נכנעים לחמאס, צריך לקיים את האירוע. המצעד לא נועד לטרפד את הממשלה" • לפי גורמים המעורים בנושא, השרה רגב התפרצה לדברי הרמטכ"ל כוכבי
גילי כהן, עמיחי שטיין ומשה שטיינמץ
08 ביוני 2021
19:54
עודכן ב 20:55

עדכון 09.06: ח"כ בן גביר: המשטרה הודיעה לי שלא אוכל לצעוד מחר בעיר העתיקה ולעלות להר הבית

מצעד הדגלים: הקבינט המדיני-ביטחוני החליט הערב (שלישי) כי מצעד הדגלים יתקיים ביום שלישי הבא במתווה שיוסכם בין המשטרה ובין מארגני המצעד. בהודעה בסיום דיון הקבינט נאמר כי ראש הממשלה נתניהו ראה חשיבות בהגעה להסכמה רחבה על קיום המצעד ועל כן עשה הפסקה בישיבת הקבינט ופנה לשר הביטחון בני גנץ כדי להגיע להסכמה. 


מקורות המעורים בנושא מסרו כי במהלך דיון הקבינט צעקה השרה מירי רגב כמה פעמים. לפי אותם מקורות, היא התפרצה לדברי הרמטכ"ל, אביב כוכבי, וטענה שביטול מצעד הדגלים לא תואם את הצהרות השגת ההרתעה בתום "שומר החומות". לאחר מכן, צעקה השרה גם על שר הביטחון גנץ.

נתניהו, התייחס היום בשיחות סגורות לשאלת אישור המצעד שמארגניו ביקשו שיעבור גם ברובע המוסלמי ואמר: "אנחנו לא נכנעים לחמאס. אני חושב שצריך לקיים את המצעד. זה לא נועד כדי לטרפד את הממשלה, בניגוד למה שאומרים". 


עם זאת, גורמים בקבינט של נתניהו סבורים אחרת. שר הביטחון, בני גנץ, רמז היום לכך שישנם שיקולים פוליטיים בתהליכי קבלת ההחלטות, ואמר בהצהרה כי לא יאפשר לשום שיקול פוליטי להיכנס לתוך העניינים הביטחוניים. בד בבד, מתקיים הערב דיון הקבינט המדיני-ביטחוני בעניין ובו הזהירו גורמי ביטחון כי קיום צעדה בשער שכם עלול להביא להסלמה. בדיון משתתפים גם הרמטכ"ל אביב כוכבי ובכירים נוספים במערכת הביטחון ובהם ראש השב"כ, נדב ארגמן, וראש המוסד הנכנס דדי ברנע.


בתוך כך, במערכת הביטחון נמשכת כוננות לקראת האפשרות שמצעד הדגלים יתקיים ומחשש להסלמה. שבע פלוגות משמר הגבול במילואים יתגברו את המשטרה בכל רחבי הארץ. הפלוגות, כמעט אלף לוחמים, גוייסו בתחילת מבצע "שומר החומות" ושחרורן הוקפא לפי שעה לפחות עד השבוע הבא לבקשת מפקד מג"ב.

מחשש לעימותים הוחלט במשטרה להיערך גם לאבטחת חברי  כנסת שיצעדו בשער שכם ביום חמישי. לפי שעה נראה כי ישנם שני חברי כנסת שמעוניינים לעשות זאת ובמשטרה, כאמור, נערכים לאבטחם.