ליצמן ובבצ'יק
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

מפעל הכסף של חסידות גור: מדוע החברות הגדולות במשק תורמות לעמותות מקורבי ליצמן?

נבירה במסמכי רשת העמותות של גור גילתה מפעל ענקי שמגלגל יותר מ-200 מיליון שקל בשנה - הרוב מתרומות. כעת המשטרה חוקרת אם חברות מסחריות, כמו תנובה, נתנו לכאורה שוחד ליועציו של ליצמן תמורת הטבות רגולטוריות • איך זה נראה מבפנים, כמה כסף מתגלגל ומי החברות שתורמות כספים לעמותות?
שאול אמסטרדמסקי ועקיבא ווייס
08 ביוני 2021
23:07

כשאומרים "חסידות גור", נדמה שרוב האנשים לא מקשרים את השם הזה למפעל עסקי ענקי שמגלגל מיליונים. אבל זה בדיוק מה שזה - ותנובה היא ממש לא החברה היחידה שהעבירה כספים לעמותות החסידות. גור היא רשת של כ-50 אלף חסידים, שבמרכזה האדמו"ר מגור, הרב יעקב אריה אלתר וכן בני משפחתו. 

צפו בכתבה מתוך חדשות הערב

הנציג הבכיר ביותר של החסידות בפוליטיקה הישראלית הוא שר השיכון יעקב ליצמן, לשעבר שר הבריאות ויו"ר ועדת הכספים. התפקידים האלה של ליצמן חשובים, כי אחד הדברים שהמשטרה חוקרת כעת היא אם חברות מסחריות - כמו תנובה, חברת התרופות רוש או חברת שירותי הבריאות פמי פרמיום - נתנו לכאורה שוחד ליועציו של ליצמן תמורת הטבות רגולטוריות.

פרשת השחיתות במשרד הבריאות: החשוד המרכזי - מוטי בבצ'יק, עוזרו הבכיר של ליצמן

על פי החשד, השוחד לא ניתן באופן ישיר אלא באופן עקיף, באמצעות תרומות לעמותות. נבירה במסמכים הרבים של רשת העמותות של חסידות גור גילתה מפעל ענקי שמגלגל יותר מ-200 מיליון שקל בשנה - שמגיעים ברובם מתרומות.

מניין מגיעות התרומות הללו? כמעט שני שלישים מישראל, מחברות גדולות, עמותות אחרות, ומהחסידים עצמם. יתר התרומות מגיעות מחו״ל, עמותות גדולות ומגבירים גדולים. צריך להודות באמת: קשה מאוד לעקוב אחרי הכספים האלה. מפני שהחלק הארי מגיע מחו"ל, יהיה קשה מאוד לאתר כיצד הוא זורם במעלה הדרך, עד לעמותות המרכזיות של החסידות.

חלק מהתרומות הללו נחשפו בכאן חדשות כבר בסוף 2017, חלקן נחשפו בעיתון דה מארקר לפני שנתיים. עם כל זה, רק עכשיו המשטרה התקדמה בחקירה.