גפני, דרעי וליצמן, אתמול
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

המושלים בכיפה? | הזווית

"שם רשעים ירקב", "קריעת עם ישראל לחתיכות" וכמובן "הוא מבייש את הכיפה" - ההצהרות הלוחמניות של גפני, דרעי וליצמן אתמול בכנסת ספגו הרבה ביקורת, וההסתייגות לא איחרה לבוא • אתמול היה כבר מי שהאשים את נתניהו בדחיפת שותפיו למתקפה הבוטה. אז למה החרדים כל כך כועסים על בנט?
הזווית
09 ביוני 2021
07:25

זה היה נראה בהתחלה כמו עוד הצהרה פוליטית סטנדרטית. אבל כשראשי המפלגות הדתיות עלו בזה אחר זה לפודיום שבמרכז החדר והתחרו ביניהם מי יגדף במילים עזות יותר את ממשלת בנט-לפיד, קרב המאסף של הממשלה הנוכחית נגד הממשלה הבאה הגיע לשיא חדש של אמוציות.

"שם רשעים ירקב", "נבלה נשעתה בישראל", "ממשלה אנטי-דתית", "חילול השם", זעק יו"ר יהדות התורה משה גפני. יו"ר ש"ס אריה דרעי דיבר על "עקירת הדת מהמדינה בחסות חובשי כיפה שהשררה מעוורת אותם" ועל "החרבת השבת" ו"קריעת עם ישראל לחתיכות". 

אבל מי שהצליח לעורר הכי הרבה אמוציות הוא דווקא הדובר האחרון, שר השיכון יעקב ליצמן, שאמר לבנט: "אני קורא לו להוריד את הכיפה. הוא מבייש את הכיפה ואני חושב שזו חוצפה גדולה. לפחות שכולם יבינו שהוא רפורמי".

התגובות לדברים הקשים לא איחרו לבוא, הן מתוך המערכת הפוליטית, הן מחוץ לה. התגובה הבולטת ביותר הגיעה כמובן ממושא המתקפה, ראש הממשלה המיועד נפתלי בנט. "חברי הכנסת החרדים לא ילמדו אותי מהי יהדות", אמר. "כראש ממשלה, אדאג לציבור החרדי ולעולם התורה".

למרות שטון תגובתו היה ממלכתי, בנט הוסיף עקיצה לעבר הפוליטיקאים החרדים: "אם הכוונה בהשתלחות ההיסטרית הזו היא להרתיע אותנו מהכוונה להקים ועדת חקירה ממלכתית לאסון מירון – זה לא ילך. נהרגו 45 אזרחים ישראלים, מישהו צריך לתת תשובה".

בפתיחת התוכנית "עצם העניין", אתמול בכאן 11, תהה המגיש רועי שרון: "נניח ובנט יוריד את הכיפה לדרישתו של ליצמן, מה הלאה? מאותו רגע מעשיו של בנט יהיו מקובלים עליו? בוודאי שלא. הרי מה עומד מאחורי האמירה הזו? הסיפור הוא למעשה דרישת בעלות על היהדות. מין ציפייה להתיישר לפי ערכים מתוחמים היטב, בתוך סט הערכים המצומצם של הדובר".

ניכר שהתגובות להצהרות הלוחמניות של ליצמן, דרעי וגפני חיחלו במידת מה. בחדשות הערב בכאן 11 דווח על גורם ביהדות התורה מתח ביקורת על המתקפה ואמר: ”זו הייתה טעות. המתקפה הייתה מוקדמת וחיזקה את בנט בציונות הדתית”. יתר על כן, גורמים במפלגות החרדיות טענו שמי שהאיץ בראשיהן לעלות למתקפה הוא לא אחר מראש הממשלה בנימין נתניהו.

אם הדיווח האחרון אכן נכון, לא מדובר בהפתעה גדולה. הקשר בין המפלגות החרדיות לליכוד, ובעיקר לנתניהו, הפך למשהו עמוק יותר מברית פוליטית. בפרק האחרון של ההסכת "עוד יום", צוללים עקיבא נוביק ויאיר אטינגר לתוך מערכת היחסים המיוחדת של המפלגות החרדיות עם השררה בעידן נתניהו, שררה ממנה הם עלולים להיפרד בקרוב.

"נתניהו לא אמר לחרדים 'אני אתן לכם כוח', אלא 'אתם תהיו הכוח' - ולא עוד שותפים בשלטון. הממשלה של נתניהו מאותו רגע הפכה להיות ממשלה שהחרדים הם חלק אינטגרלי בה, באסטרטגיה שלה" – כך ניתח ב"עוד יום" יאיר אטינגר את הקשר המיוחד הזה.

הגירוש מגן עדן | האזינו ל"עוד יום"

ואולי למרות זעקות השבר של העסקנות החרדית, מסתתרת פה הזדמנות היסטורית לציבור החרדי – במיוחד זה ששקוע מתחת לקו העוני? בטור שלו בתוכנית "משחקי הכיס" הציג שאול אמסטרדמסקי את התפיסה הזו – לפיה העוני והתלות של האוכלוסייה החרדית הם אינטרס פוליטי של נציגיהם.

אמסטרדמסקי מציע להוריד את גיל פטור הגיוס מצה"ל, לסבסד הכשרות מקצועיות ולהרחיב את לימודי הליבה: "עכשיו יש הזדמנות היסטורית לקחת את כל החברה החרדית ולהקפיץ אותה קדימה ולהעלות את רמת החיים של המשפחות החרדיות, ושל הדורות הבאים ושל כל החברה הישראלית. החרדים עצמם רוצים את זה, אלה הפוליטיקאים והעסקנים שלהם שמנעו את זה. עכשיו הם כבר לא בתמונה. מה הפלא שהם כועסים?".