-
צילום: אי-פי

מיליארדים למדע, מחקר וטכנולוגיה: ארה"ב מעלה הילוך מול סין

הסנאט האמריקני אישר הצעת חוק, במסגרתה יושקעו 250 מיליארד דולר בהגדלת היכולת להתחרות בשאיפותיה הכלכליות והצבאיות של סין. "אם רוצים להוביל, חייבים להשקיע במדע, במחקר ובחדשנות", אמרו התומכים בהצעה
איתמר מרגלית
09 ביוני 2021
08:39

הסנאט בארצות הברית אישר הלילה (רביעי) הצעת חוק, במסגרתה יושקעו 250 מיליארד דולר, שמטרתם להגדיל את היכולת להתחרות בשאיפותיה הכלכליות והצבאיות של סין. הכספים הללו יושקעו בחמש השנים הקרובות בטכנולוגיה אמריקנית, וגם במדע ובמחקר.

68 חברי הסנאט הצביעו בעד הצעת החוק לעומת 32 שהצביעו נגד. התומכים אמרו כי מדובר בהשקעה הגדולה ביותר במחקר ובמדע שנראתה בארצות הברית בעשרות השנים האחרונות. "הנחת היסוד פשוטה - אם אנחנו רוצים שהעובדים והחברות שלנו ימשיכו להוביל, הממשל חייב להשקיע במדע, במחקר ובחדשנות, בדיוק כמו שנעשה אחרי מלחמת העולם השנייה", אמר מנהיג הרוב בסנאט, צ'אק שומר.

שומר הוסיף: "מי שינצח במרוץ להשגת טכנולוגיות העתיד, ינהיג את הכלכלה העולמית, עם השלכות עמוקות גם על מדיניות החוץ והביטחון הלאומי". נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן מחא כפיים להחלטה ואמר: "כאשר מדינות אחרות ממשיכות להשקיע במחקר ופיתוח משלהן, איננו יכולים להיות בפיגור. אמריקה חייבת לשמור על מעמדה כאומה החדשנית והפוריה ביותר על פני כדור הארץ".

במרץ האחרון התקיים מפגש רם הדרג בין נציגי ארצות הברית וסין באלסקה. שר החוץ האמריקני אנתוני בלינקן האשים את סין בדיכוי הדמוקרטיה ובתוקפנות כלפי מדינות אחרות. הוא מנה את הצעדים שנוקטת סין נגד המיעוט האויגורי בחבל שינג'ינג, את דיכוי ההפגנות נגד הממשל ואת הצעדים המאיימים כלפי טיוואן. בלינקן אמר כי "מדיניות זו של סין מאיימת על הסדר העולמי" ולכן ארצות הברית נחושה לפעול נגדה.

הנציג הסיני הבכיר יאנג ג'ייצ'י, המשמש כאחראי על מדיניות החוץ במפלגה הקומוניסטית הסינית, טען כי גישתה של ארצות הברית כלפי סין מתנשאת ואמר כי ארצו לא תתיר לאמריקה ״לחנוק אותה״. הנציג הסיני גם טען כי ארצות הברית מגלה צביעות כשהיא מטיפה לסין על דמוקרטיה, בשעה שהדמוקרטיה האמריקנית מתקשה לתפקד. מדובר במפגש הבכירים הראשון בין נציגים של ארצות הברית וסין מאז נכנס ביידן לבית הלבן.