-
צילום: אי-פי

מחקר חדש: לא נמכרו עטלפים בשוק שבו פרצה הקורונה

התיאוריה המרכזית לגבי התפרצות הנגיף הייתה שמקורו בעטלף, שהועבר באמצעות הפנגולין בשוק בווהאן ומשם עבר לבני אדם. המחקר החדש נכתב בשיתוף שתי אוניברסיטאות בסין
מאיה ראכלין
09 ביוני 2021
13:42

מחקר חדש, שנערך באוניברסיטת אוקספורד בשיתוף עם אוניברסיטאות בסין, העלה כי לא נמכרו עטלפים ופנגולינים בשוק של ווהאן בין מאי 2017 לנובמבר 2019. בראש המחקר, שפורסם היום (רביעי), עומד פרופסור דיוויד מקדונלד - עמית בתוכנית לשימור חיות בר באוקספורד. 

עד כה התיאוריה העיקרית לגבי התפרצות נגיף קורונה הייתה שמקורו בעטלף, שהועבר באמצעות הפנגולין בשוק בווהאן ומשם עבר לבני אדם. המחקר החדש התרכז במחלות הנישאות באוויר, שעברו בשוק מאז מאי 2017.

קורונה 2.0 | האזינו לפרק של "עוד יום"

שבין שני לשלישי פורסם דוח שבחן את מקורו של הנגיף. מהדוח עלה כי התיאוריה על פיה דלף הנגיף ממעבדה סינית בעיר ווהאן היא סבירה וראויה לבירור נוסף. את הדוח, שעיקריו פורסמו בעיתון "וול סטריט ג'ורנל", הכינו מדענים מהמעבדה הלאומית של ארצות הברית "לורנס ליברמור" בקליפורניה בחודש מאי בשנה שעברה.

על פי הדיווח, הדוח מעורר עניין כעת לאחר שלפני כשבועיים הורה נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן לסוכנויות המודיעין בארצו לדווח לו בתוך 90 יום מהו מקור זן הנגיף הנוכחי. גורמים המעורים בפרטי המסמך המסווג אמרו לעיתון כי הכינו אותו ב"חטיבת זד" (Z Division) שהיא זרוע המודיעין של המעבדה הלאומית.

כאמור, בהודעה שפרסם ביידן, זרועות המודיעין האמריקניות חלוקות בדעתן באשר למקור הנגיף: שני ארגונים סבורים כי מדובר בהדבקה טבעית שעברה מבעלי חיים לבני אדם, בעוד ארגון מודיעין אחד סבור שההתפרצות נובעת ממעבדה בווהאן.

בפברואר הודיע ארגון הבריאות העולמי כי מאוד לא סביר שהנגיף נפוץ מדליפה במעבדה בווהאן. במסיבת עיתונאים הוסיפו צוות החוקרים של ארגון הבריאות העולמי שהתיאוריה שלפיה הנגיף דלף ממעבדה בווהאן - לא סביר בכלל. על פי נתוני אוניברסיטת ג'ונס הופקינס, נכון להיום מאז שפרצה מגפת קורונה מתו מהנגיף קרוב לארבעה מיליון בני אדם ברחבי העולם. יותר מ-173.5 מיליון בני אדם נדבקו.