צילום ממצלמת האבטחה

פציעת בן ה-12 ביפו: 3 שכני המשפחה חשודים בניסיון רצח על רקע לאומני

ארבעה ערבים תושבי העיר נעצרו בפרשה - חלק הודו ושחזרו את האירוע • חקירת שב"כ: מבצעי הפיגוע תכננו ליידות בקבוקי תבערה לעבר בתי יהודים בשכונת עג'מי כדי לפגוע ביהודים. הבקבוק שהושלך לעבר בית משפחת ג׳נטאזי - טעות בזיהוי, החשוד המרכזי לא הכיר את השכונה • בידי המשטרה ראיות די.אן.איי ותכתובות בין החשודים
דניאל אלעזר ואיתי שיקמן
09 ביוני 2021
17:16
עודכן ב 18:45

פציעת בן ה-12 מבקבוק תבערה שהושלך לביתו ביפו: ארבעה חשודים תושבי העיר נעצרו בפרשה. כך התיר לפרסום היום (רביעי) בית משפט השלום בתל אביב. המשטרה הדגישה כי כלל המעורבים בפיגוע נעצרו לחקירה. שלושה מהעצורים חשודים בניסיון רצח והצתה ממניע לאומני.

אחד מארבעת החשודים, שנחשד בשיבוש, שוחרר השבוע לאחר שלושה ימי מעצר. שלושת האחרים עדיין עצורים. בידי המשטרה ראיות די.אן.איי על בקבוק התבערה והסמרטוט, בשתי זירות מתוך הארבע אליהן נזרקו הבקבוקים - השייכות לשכן ערבי של משפחת ג'נטאזי. כמו כן, בטלפונים של החשודים נמצאו תמונות ותכתובות שמחזקות את החשד למניע הלאומני. 

מסתמן מחקירת שב"כ: החשוד המרכזי בזריקה לא הכיר את השכונה - וטעה בזיהוי הבית

מחקירת שב"כ עולה כי מבצעי הפיגוע, שני אחים וחבר שלהם, תכננו לפגוע ברכוש של יהודים בשכונת עג'מי ביפו - ממניע לאומני של נקמה על רקע המהומות בלוד והאירועים האלימים בהר הבית. הם מילאו מספר רב של בקבוקים בדלק וסמרטוטים והחלו להשליכם לעבר בתי יהודים.

בקבוק תבערה אחד הושלך לעבר בית משפחת ג׳נטאזי בעקבות טעות בזיהוי של חבר שני האחים שאינו תושב השכונה. מעבר לכך, בבית של המשפחה הערבית לא היה חשמל, ולכן התאורה של הרמאדן לא הייתה מוארת.

רגעי השלכת בקבוק התבערה ממצלמות האבטחה

לאחר שהחשודים הבינו את טעותם הם נמלטו מהמקום, למרות שתכננו ליידות בקבוקי תבערה על בתים נוספים של יהודים באזור. בימים הקרובים צפוייה פרקליטות מחוז ת״א להגיש כתבי אישום חמורים נגד המעורבים. חלקם הודו בפרשה ואף שחזרו את המעשים.

עורכת דינו של אחד החשודים טענה כי מרשה נחשף לאלימות ואיומים בחקירה מצד חוקרי השב"כ. לדבריה, החוקרים ביצעו מספר רב של תרגילי חקירה והביאו את החשודים מספר פעמים לזירה במטרה שישחזרו ויודו בטענות נגדיהם.

עורך דין אחר שמייצג את אחד החשודים טען טענות דומות לגבי אלימות מצד חוקרי השב"כ כלפי החשודים. "שירות הבטחון הכללי לא בוחל בשום אמצעי לחץ לרבות אמצעים פיזיים, לחץ פסיכולוגי, איומים על בני משפחה ועל החשוד עצמו בפגיעה. חלק מהאיומים אכן התממש. בנוסף שמע בית המשפט מפי החשוד עדות בלתי אמצעית באשר ללחץ הפיזי הנפשי ותנאי המעצר הבלתי אנושיים".

במוצאי שבת בחודש מאי, בזמן מבצע שומר החומות והמהומות האלימות בערים המעורבות, התלקח בקבוק תבערה בחלון בית משפחה בשכונת עג'מי ביפו, וגרם לפציעתם של שני ילדים בבית - מוחמד גינטזי בן ה-12 שנפצע קשה מהכוויות ואחותו הקטנה שנפצעה קל. אמו של מוחמד אמרה לכאן חדשות כי "אומרים שערבי עשה את זה - אבל אני לא מאמינה. הילד שרוף כמעט בכל הגוף, כל היום הוא קם וצועק: 'אש, אש'. לבית שלי ביפו אני כבר לא אחזור".