פייסבוק
צילום: רויטרס, כאן חדשות

פייסבוק פנתה לכנסת: שהח"כים יחליטו אם פרטיהם האישיים יפורסמו

החברה פנתה לכנסת בעקבות הטענות על כך שהיא חוסמת אנשי ימין • לפי ההצעה, כל חבר כנסת יוכל להודיע בכתב שהוא מוכן שפרטיו יפורסמו – ופוסטים בנושא לא יימחקו
דנה ירקצי
09 ביוני 2021
21:51

פרסום ראשון: בעקבות הטענות על חסימות פוסטים בפייסבוק שכללו פרטים אישיים של חברי כנסת, בחברה פנו ללשכה המשפטית של הכנסת בנושא. בחדשות הערב בכאן 11 פורסם היום (רביעי) כי פייסבוק שלחה מכתב ובו ביקשה שחברי כנסת יחליטו בעצמם אם הם רוצים שכתובת ביתם הפרטית תפורסם. 


במכתב שהועבר להיועצת המשפטית של הכנסת, שגית אופק, ביקשה החברה שחברי הכנסת יודיעו בכתב אם הם מוכנים שפרטיהם האישיים יהיו פומביים: "אנו מבקשים להציע כי חברי כנסת המעוניינים שכתובתם הפרטית תיחשב מידע פומבי, כך שפרסומים הכוללים אותה לא יוסרו, יוכלו ליידע על כך בכתב. בכפוף להסכמתם, פייסבוק תיידע את הציבור, ותכנים הכוללים את פרטיהם לא יוסרו מפייסבוק ואינסטגרם". 

המהלך נעשה לאחר שבשבועיים האחרונים התפרסמו ברשתות החברתיות מודעות שקראו להפגין מול בתיהם של חברי הכנסת מימינה ותקווה חדשה. בפוסטים פורסמו גם הכתובות האישיות של חברי הכנסת. בכמה מקרים, כמו המקרה של יאיר נתניהו, הדבר הביא לסגירת חשבונו – מהלך שעורר סערה גדולה.

אנשי ימין טענו כי הרשת החברתית משתיקה אותם מסיבה אידיאולוגית. מנגד החברה טענה שהדבר מנוגד למדיניות שלה בנושא הגנה על פרטיות המשתמש. חבר הכנסת ניר אורבך שכתובתו פורסמה צייץ בטוויטר שהוא לא צריך את הגנתה של פייסבוק, ואין לו בעיה שכתובתו תפורסם. אך כעת ההחלטה תעבור לידי חברי הכנסת, שיחליטו אם ניתן יהיה לפרסם את פרטיהם האישיים.