בנק מזרחי טפחות בירושלים, ארכיון
צילום: פלאש 90

אחרי שהובטח שהמשכנתאות יוקפאו ללא עמלות - הבנקים ניסו לגבות

עם משבר הקורונה, בנק ישראל איפשר ללווי המשכנתאות להקפיא תשלומים ללא עמלות. אחרי שהמשבר חלף, ביקשו חלק מלקוחות בנק מזרחי טפחות לשלם את התשלומים שהקפיאו בזמן המשבר - אלא שאז נדרשו לשלם 320 שקלים עמלה. בעקבות הפרסום במשחקי הכיס, בבנק ישראל הנחו את הבנקים לא לגבות את העמלה
דנה ירקצי
10 ביוני 2021
09:49

פרסום ראשון: בניגוד להנחיות רפורמת בנק ישראל- בנק מזרחי טפחות, בנק המשכנתהות הגדול בישראל דרש עמלות גבוהות על ביטול הקפאת המשכנתה שנלקחה בתקופת הקורונה. בתיעוד שהובא אמש (רביעי) בתוכנית משחקי הכיס בכאן 11, נשמעים עובדי הבנק אומרים שיש לשלם עמלה של 320 שקלים על תשלום של המשכנתה שהוקפאה. 

צפו בכתבה של דנה ירקצי מתוך "משחקי הכיס"

בעקבות משבר הקורונה והסגרים, רבים מצאו את עצמם בלי תעסוקה והכנסתם של בעלי עסקים נפגעה. כדי לאפשר יציבות כלכלית וחמצן לישראלים רבים המתמודדים עם החזרי משכנתהות מדי חודש, הודיע בנק ישראל על מתווה לדחיית תשלומי הלוואות ללקוחות המערכת הבנקאית - בלי עמלות.

"בנק ישראל חייב את הבנקים להקפיא את המשכנתה, הוא עשה את זה בשלושה סבבים המטרה שמשקי בית לא יפגעו ולא יתחילו מימושים בגלל חוסר יכולת של הציבור לעמוד במשכנתה", הסביר יהונתן ברלינגר מהתאחדות יועצי המשכנתהות. "בנק ישראל ציין במפורש שאין עמלות על הקפאת התשלומים, חייב את הבנקים לשמור את הריבית, לא לפתוח את ההסכם של הלקוחות וגם לא לגבות על זה עמלות. הוא לא נתן לבנקים שום פתח להתחכם בעניין הזה"

אלא שהקלטות שהגיעו לכאן חדשות חושפות כיצד בנק מזרחי טפחות, בנק המשכנתהות הגדול בישראל דורש עמלות גבוהות מלקוחות הבנק בניגוד להנחיות בנק ישראל. בשיחה אחת לקוח שהתבקש לשלם את העמלה סיפר כי הובטח לא שלא ידרש לתשלום, ולכן הסכימה הנציגה לבטל את התשלום "לפנים משורת הדין".

בשיחה של לקוח אחר שהגיע לידינו, אמרה הנציגה "בעיקרון זה כן תשלום של 320 שקלים במידה ואתה מבטל את ההקפאה". כלומר לקוח שהקפיא תשלומים בתקופת הקורונה לא נדרש לעמלה, אבל כדי לבטל את ההקפאה ולשלם את הכסף - הלקוח נדרש לשלם. 

בבנק ישראל אמרו כי ההנחיה של בנק מזרחי טפחות חריגה, עם זאת מדובר במתווה וולנטרי. ראש מטה המפקח על הבנקים, טל הראל, אמרה: "הגענו למסקנה שהבנק לא הפר את כללי העמלות. אבל יחד עם זאת, לא נכון לגבות את העמלה בעת ביצוע דחייה ולא נכון לגבות עמלה בעת ביטול ההקפאה".

בעקבות הפרסום במשחקי הכיס, בבנק ישראל פנו אל בנק מזרחי לתשובות. בבנק הודיעו כי יוציאו הבהרה למנהלי הסניפים לא לגבות את העמלות, "העברנו את העמדה שלנו והוא הוציא הנחייה רוחבית בתקווה שכל לקוח מבקש לבטל את ההקפאה לא יחויב בעמלה".

מבנק מזרחי טפחות נמסר בתגובה: "בהתאם למתווה שעליו סוכם עם בנק ישראל, מזרחי טפחות לא גבה עמלה מלקוחות המשכנתה שביקשו להקפיא את ההחזרים החודשיים. לאור פניית בנק ישראל, ולמרות שהיציאה מהמתווה והחזרה לתוואי תשלומים סדיר כרוכה בפעולה תפעולית, הנחה הבנק את בנקאי המשכנתהות לפעול לפנים משורת הדין, ולא לחייב לקוחות אלו בעמלה".