מסגד סידני עלי
צילום: כאן חדשות

כפי שפורסם בכאן חדשות: 5 יהודים נאשמים במעורבות בביצוע לינץ' בערבי בהרצליה

לפי כתב האישום התוקפים זרקו אבנים לעבר גבר בן 61, ריססו אותו בגז פלפל ודקרו אותו • המותקף לכאן חדשות: "תקפו אותי 30 אנשים באבנים ואלות עם שנאה בעיניים" • נגד שניים נוספים הוגשה הצהרת תובע • שני תושבי כפר קרע נאשמים בשני מעשי לינץ' ביהודים • 3 תושבי הצפון נאשמים בירי לעבר יהודי
איתי שיקמן וכרמל דנגור
10 ביוני 2021
09:49
עודכן ב 13:16

כתב אישום הוגש היום (חמישי) נגד חמישה תושבי פתח תקווה בגין מעורבות בלינץ' בגאסן חאג' יחיא תושב טייבה, בן 61 סמוך למסגד סידני עלי בעיר, ופצעו אותו באורח בינוני. נגד שניים נוספים הוגשה הצהרת תובע. האירוע התרחש לפני כחודש בזמן המהומות ברחבי הארץ במבצע "שומר החומות". כתבי אישום הוגשו היום לבית המשפט המחוזי בתל אביב נגד חמישה מהעצורים. חלקם, בהם מי שדקר, הודו במעשה. השבעה, בשנות ה-20 לחייהם, חשודים בהסתה ותקיפה על רקע לאומני.

חאג' יחיא שיחזר בשיחה עם כאן חדשות: "הייתי מת. אני עדיין מפחד לצאת לנתניה וכפר סבא. תקפו אותי 30 אנשים אחוזי אמוק, עם שנאה בעיניים. באבנים, אלות, עם גז פלפל. מה תרגיש כשאתה לבד? מה אני מרגיש? אני בשוק". 

חאג' יחיא המשיך וסיפר: "זה היה היום האחרון של הצום. אני עובד אצל יהודים לפעמים עושה חלטורה. בחיים לא היה לי בעיות מהסוג הזה. אמרתי אני אלך לראות את הים. הייתה ניידת משטרה לידי עשתה סיבוב והלכה", המשיך חאג' יחיא. "ואז אני רואה אנשים. לא נתנו לי אפילו לדבר. מישהו ריסס אותי בגז מדמיע. והשאר התחילו לזרוק אבנים ולצעוק 'ערבי, ערבי'. אתה תראה את האוטו לא תאמין שיצאתי חי. ואז בא מישהו דקר אותי וברח". 

לחאג' יחיא, חולה לב, טענות גם נגד מס רכוש: "הם עוד לא באו לצלם את האוטו ולא מאפשרים לי לתקן אותו. אני לא מצליח ללכת לטיפולים. אני בפרנויה. אם זה היה יהודי אחרי 10 דקות היו אצלו. למה אליי לא באים?". 

הגפרור שהדליק את האש | האזינו ל"עוד יום"

לפי ממצאי החקירה, בן ה-61 ישב ברכבו כשכמה חשודים החלו לתקוף אותו, זרקו לעברו אבנים, ריססו אותו בגז פלפל ודקרו אותו. הוא נפצע בינוני ופונה לבית החולים. חקירה משותפת במחלק תשאול של מרחב ירקון יחד עם שב"כ הגיעו ללא מעט חשודים. נגד שבעה מהם התגבשה תשתית ראייתית. חלקם חשודים בהסתה וחלק בביצוע הלינץ'.

בחדשות הערב לפני כשבועיים נחשף על מעצרם של חלק מהחשודים, בתקיפה שעד כה לא דווחה בתקשורת. במהלך החקירה, התלוננו החשודים על מניעת שינה, על קשירתם לכיסא לשעות ארוכות ועל כך שלא נותנים להם להחליף בגדים ותחתונים. בהארכת המעצר של אחד מהם השופטת הורתה לתת לו שעות שינה סבירות.

כתבי אישום על תקיפת יהודים בזמן "שומר החומות"

לבית המשפט המחוזי בחיפה הוגשו שני כתבי אישום נגד שני תושבי כפר קרע בגין מעורבות בנסיונות לבצע לינץ' ביהודים בתקופת מבצע שומר החומות. מוחמד חמארשה בן 31 מואשם שהיה מעורב בתקיפת נהג בן 35 שעבר בצומת סמוך לכפר קרע. התוקפים חסמו את דרכו של הרכב יידו לעברו אבנים והלמו בו באמצעות מקלות ובמכות אגרוף.
בשיר אבו ראשד בן 21 מואשם שהשתתף עם אחרים ביידוי אבנים לעבר רכב שבו נסעו בני משפחה יהודים שנכנסו לתחנת דלק בכפר קרע - אישה בת 41 ושני הוריה בני 61 ו-69. התוקפים חסמו את נתיב הנסיעה של הרכב והלמו בו באגרופים ובמקלות עד שניפצו את שמשותיו. היו תוקפים שניסו לפתוח את דלתות הרכב ואחד מהם משך בשערות ראשה של הנהגת וניסה להוציא אותה דרך החלון. שוטרים שהגיעו למקום ביצעו ירי באוויר ורכב המשפחה הצליח להימלט אל מחוץ ליישוב. 

כמו כן, שב"כ התיר לפרסום כי הוגשו כתבי אישום נגד כמיל זיתאוי, הרון ג׳בארין, מחמוד קבלאן מזלפה. הם נאשמים שביצעו פיגוע ירי לעבר אזרח ישראלי בכניסה לכפר זלפה שבוואדי ערה. לא היו נפגעים באירוע. בחקירתם עלה שהשלושה תכננו וביצעו את פיגוע הירי בעודם נוסעים ברכב ללא לוחית רישוי וכן לקחו חלק בהתפרעויות אלימות נוספות במספר מוקדים בחודש מאי.