מות הקצין בכלא: צה"ל מסכים לפרסם את שמו ותמונתו, משפחתו מסרבת

אין מניעה ביטחונית בפרסום פרטיו של הקצין, ובצה"ל לא יתנגדו לבקשה כזו. אך לבקשת המשפחה הוא טרם פורסם • עורך הדין של המשפחה: "תוכן ההודעה מנוגד לסיכומים עם הפרקליטות"
איתי בלומנטל
10 ביוני 2021
14:31
עודכן ב 14:45

פרשת מות הקצין בכלא: בצה"ל לא מתנגדים לפרסום שמו ותמונתו של קצין אמ"ן שהואשם בעבירות ביטחוניות ומת בעת מעצרו, כך פורסם היום (חמישי), ואף מדגישים כי אין מניעה ביטחונית לכך. האיסור על פרסום הפרטים הוצא לבקשת המשפחה. 

עורך הדין של משפחת הקצין בני קוזניץ: "דובר צה"ל שכח שאנחנו לא בשנות ה-80' וכמו שאי אפשר להעלים אף אדם כך אי אפשר לתדרך עיתונאים ולפרסם הודעות בילתי אחראיות. תוכן ההודעה מנוגד לסיכומים עם הפרקליטות שכן הסיכונים הבטחוניים שבפירסום עדיין לא נבחנו על ידי אגף המבצעים". 

אתמול התייחס לראשונה הרמטכ"ל אביב כוכבי לפרשה, ואמר כי "הקצין מאמ"ן הוא חייל שלי, חייל של כולנו – גם אם עשה עבירה חמורה ביותר. הקצין מאמ"ן עשה עבירות חמורות ביותר במודע ובכוונה מסיבות שאני לא יודע לתאר, צר לי מאוד על כך. הקצין הזה לא דומה לשום דבר שמנסים לתאר אותו".

כוכבי הוסיף: "הקצין הזה היה בקשר עם משפחתו ועם הסובבים אותו בבית הסוהר. כל מה שעשינו היה כדי לשמור על צנעתו וצנעת משפחתו מתוך יחס הוגן. רצינו לשמור עליו ולשמור על סוד גדול שהוא כמעט פגע - בדקה ה-90 עצרנו את זה". כוכבי הסביר כי "הוא היה קצין מצוין, צר לי מאוד על המקרה. כך או כך, אסור היה שימות בכלא. את זה צריך לתחקר".

חיילים ששהו לצד הקצין מאמ"ן שהואשם בעבירות ביטחוניות ומת בעת מעצרו מספרים על אדם מופנם, שקט, שמיעט לדבר ולא שיתף אותם בנסיבות שהובילו למעצרו. אחד מהם אמר אתמול לכאן חדשות: "הוא היה נראה אחלה של בן אדם, שקט, צנוע וחבל שככה זה נגמר. הוא לא היה נראה אובדני. אחרי הדיונים בבית המשפט היינו שואלים לשלומו, אבל על מה שהוא עשה הוא העדיף לא לספר".

לאחר מותו של הקצין הקימו בצה"ל ועדת בדיקה בראשות ראש אכ"א, אלוף יניב עשור, לבחינת התנהלות הסוהרים ולבדיקה האם הטיפול הרפואי והנפשי שקיבל הקצין היו בהתאם להנחיות. בשלב זה טרם התקבלו מסקנות סופיות. 

צה"ל התיר השבוע לפרסום פרטים נוספים בתיק. חקירתו נפתחה בעקבות מידע על פגיעה חמורה בביטחון המדינה. מהחקירה עלו חשדות כי הקצין, ששירת ביחידה טכנולוגית באמ"ן, ביצע באופן מודע כמה פעולות שפגעו קשות בביטחון המדינה.

הקצין שיתף פעולה בחקירתו והודה ברבים מהמעשים שיוחסו לו. עוד עלה שהוא פעל באופן עצמאי, ממניעים אישיים, ולא ממניעים אידיאולוגיים, לאומניים או כלכליים. הודגש שהוא לא הופעל על ידי גורם זר, או היה בקשר עם גורמים עוינים. לצד זאת, החקירה העלתה גם כי הקצין היה מודע לפוטנציאל הנזק לביטחון המדינה כתוצאה ממעשיו, ואף ניסה להסתירם.