לוויין איראני, ארכיון
צילום: אי-פי

דיווח: רוסיה מתכננת לספק לאיראן לוויין מתקדם שיוכל לעקוב אחר בסיסים של צה"ל

לפי גורמים אמריקניים וגורם במזרח התיכון התוכנית היא לספק לאיראנים לוויין Kanopus-V מתוצרת רוסית המצויד במצלמה ברזולוציה גבוהה • שיגור הלוויין צפוי להתרחש בתוך כמה חודשים
מערכת כאן חדשות
11 ביוני 2021
04:30

רוסיה מתכננת לספק לאיראן לוויין מתקדם שיאפשר לטהרן לעקוב אחר מטרות צבאיות ברחבי המזרח התיכון, וגם מעבר לו. כך דיווח הלילה (שישי) העיתון "וושינגטון פוסט" מפי גורמים אמריקניים וגורמים במזרח התיכון המעורים בפרטי התוכנית.

לפי הדיווח, ברוסיה מתכננים להעביר לידי איראן לוויין מדגם Kanopus-V, שעליו מותקנת מצלמה ברזולוציה גבוהה שתספק לטהרן אפשרות לעקוב אחר מתקנים במפרץ הפרסי, בסיסים צבאיים ישראליים וגם אחר בסיסים צבאיים בעיראק, שבהם שוהים חיילים אמריקניים. לפי הגורמים, שיגור הלוויין צפוי להתרחש בתוך כמה חודשים.

שיגור לוויין איראני, שנה שעברה

עוד דווח כי אף שמדובר בלוויין לשימוש אזרחי, מפקדי משמרות המהפכה האיראניים נסעו פעמים רבות לרוסיה בשלוש השנים האחרונות במסגרת המשא ומתן לאספקתו. מומחים רוסים באו לאיראן עד לעת האחרונה, לאמן את צוותי הקרקע שיפעילו את הלוויין ממתקן חדש שהוקם ליד העיר כאראז', השוכנת כ-30 קילומטרים ממערב לבירה טהרן.

הדיווח מגיע על רקע פגישתם הצפויה של נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן ונשיא רוסיה ולדימיר פוטין ב-16 ביוני בז'נבה וכשאיראן וארצות הברית עוסקות בשיחות על החייאת הסכם הגרעין.

שלשום, רשת החדשות פוקס האמריקנית הציגה תמונות לוויין חדשות המציגות פעילות יוצאת דופן באתר סנג'אריאן לא הרחק מטהרן, שבעבר דווח כי היא מפתחת בו בחשאי נפצים לפצצות גרעין. התמונות, שהושגו באמצעות חברת הלוויינות מאקסר, הראו 18 כלי רכב באתר ביום אחד באוקטובר שנה שעברה. כמו כן נראו כלי רכב נוספים בחודש ינואר, בכביש גישה שמאוחר יותר כוסה. כיום, סיפר החוקר איתי בר לב לרשת פוקס כי כל מה שנראה באתר הוא חפירות.