הורוביץ, לפיד ובנט
צילום: יונתן זינדל, מרים אלסטר ויוסי זליגר, פלאש 9

לפיד התקפל, בנט קיבל נקודת יציאה והניצחון של מרצ

לא מעט מכשולים עמדו ועדיין עומדים בפני הממשלה החדשה, אך ההסכמים בכל זאת נחתמו. בכל הממשלות האחרונות, החרדים נלחמו על כל פסיק בהסכמים. הפעם מרצ הצליחה לתת ביטוי לשאיפותיה - גם אם באופן סימבולי
מיכאל שמש | פרשנות
11 ביוני 2021
17:33

בשעות האחרונות לפני סגירת ההסכם הקואליציוני, לפיד ניסה לאתר את ״החור״ או המכשול שעלול להוביל להפרת ההסכם, לפירוק הממשלה ולהקדמת הבחירות. מבחינת לפיד, היה סעיף אחד בעייתי, סעיף שמעמיד את הממשלה כולה בסכנה - מה עושים אם תקציב לשנים 2022-2021 לא עובר.

20 שנות גלות | האזינו ל"עוד יום"

מה עושים? לפיד דרש לעגן בחוק שאם ההסכם יופר והתקציב הראשון לא יעבור והממשלה תתפרק פחות מחצי שנה לאחר הקמתה, הוא יקבל לידיו את המושכות ויהפוך להיות ראש הממשלה ב"ממשלת המעבר". בנט סרב לדרישה בתוקף. מבחינתו, כהונה במשך זמן קצר בתפקיד ראש הממשלה אינה מצדיקה פיצוי משמעותי כל כך. מה גם שבחירות עבורו תוך זמן קצר הן "התאבדות". וכך לפיד נאלץ ברגע האחרון לוותר, להתקפל ולאפשר לבנט נקודת יציאה בתנאים סבירים.

ברית האחים בדרך לבלפור | עוד יום

המנצחים הגדולים והנסתרים של המשא ומתן

בכל ממשלות נתניהו האחרונות, כתיבת ההסכמים הקואליציוניים ארכה זמן רב והייתה מייגעת. אז היו אלה החרדים שנלחמים על כל אות ושורה בהסכם. למרות שההסכמים הקואליציוניים מאז ומתמיד היו מסמכים ריקים, כאלה שנועדו להרגיע את "המצפון" של הפוליטיקאים, החרדים לא ויתרו. מבחינתם מדובר היה במלחמה על "דברים שבקדושה".

הגירוש מגן העדן | האזינו ל"עוד יום"

בברית האחים של בנט-לפיד הראשונה ב-2013, ההסכמים בנושאי דת היו עמומים מאוד. בקושי נמצא פתרון לסוגיית ה"שוויון בנטל", שהייתה אז הבטחת הבחירות הגדולה של לפיד. סוכם אז שתקום ועדה בראשות נציג הבית היהודי. כל יתר הדרישות בנושאי דת ומדינה של המחנה החילוני הליברלי לא הוזכרו בשום צורה בהסכמים, גם לא ברמיזה.

נתניהו מחכה בפינה: בנט ולפיד בדרך למבחן אכזרי

איך תסוכם כהונתו של נתניהו?

כך לדוגמה הממשלה שנשלטה על ידי רוב חילוני מובהק עם מפלגה דתית אחת קטנה לא הצליחה לבחור רב ראשי ציוני. אפילו לא אחד. החרדים לא היו בממשלה, אבל רוחם ניהלה אותה מבחוץ. כך נבחרו שני רבנים חרדים וכך היה גם עם חוק הגיוס, שהפוליטיקאים החרדים שבאופוזיציה כמעט וכתבו אותו בעצמם.

בממשלה של בנט ולפיד, שתושבע ביום ראשון, כנראה שזה כבר לא יחזור על עצמו. מרצ של ניצן הורוביץ, שחרטה על דגלה במשך שנים את המאבק בנושאי דת ומדינה (בזמן שיתר המפלגות הסכימו כמעט לכל דרישה בנושא), הצליחה הפעם לתת ביטוי, גם אם חלקי, לשאיפותיה בהסכמים. גם אם לא תצליח להגשים את חזונה (כנראה שלא) זאת הפעם הראשונה מזה שנים ששאיפותיה מקבלות ביטוי סמלי שכזה.

ולא רק מרצ, גם ימינה הצליחה לעגן את דרישותיה בנוגע לדיינים ורבנים, וליברמן הצליח להבטיח רפורמה בגיור. אחרי שנים ארוכות באופוזיציה, מצביעי מרצ כמו גם הציבור החילוני והליברלי בישראל כמעט התייאשו מהשלטון. חלקם כנראה לא חלמו שיהיו שוב אי פעם חלק מממשלה מכהנת בישראל.

כאמרתו המפורסמת של ראש השב״כ - אחרי שהכוכבים הסתדרו, הורוביץ ומרצ חוזרים לשולחן הממשלה. בשלב זה האג׳נדה מעוגנת באופן סמלי על הנייר, אבל עם האוכל יבוא התיאבון למחנה הליברלי והחילוני בישראל - וזה ניצחון אמיתי מבחינתם, ניצחון חשוב.