יואב גלנט ופרופסור עודד גולדרייך
צילום: תומר נויברג, פלאש 90 / דנה רון

גלנט ליועמ"ש: לא אעניק את פרס ישראל לפרופ' גולדרייך

שר החינוך נימק: "אל מול יכולותיו המחקריות עומדת פעילותו הפוגעת בישראל"
לירן כוג'הינוף
11 ביוני 2021
18:28

סערת פרס ישראל: שר החינוך יואב גלנט הודיע היום (שישי) ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט על החלטתו שלא להעניק את פרס ישראל בחקר המתמטיקה ומדעי המחשב לפרופסור עודד גולדרייך. גלנט נימק את ההחלטה וכתב: "בעניינו של פרופסור גולדרייך מתקיים התרחיש של יד אחת בונה ויד שניה הורסת, שכן אל מול יכולותיו המחקריות עומדת פעילותו הנמשכת המבקשת, בכוונת מכוון, לפגוע באקדמיה הישראלית ובמדינת ישראל".

בג"ץ נתן לגלנט זמן עד לסוף החודש לקבל החלטה בנושא, זאת לאחר שוועדת הפרס החליטה שיש להעניקו לפרופסור גולדרייך. בתחילת חודש מאי פורסם בכאן חדשות ששר החינוך צמצם את דרישתו להסברים מפרופסור גולדרייך לשלושה פרסומים שלטענתו קוראים לחרם עם ישראל. מדובר בעצומה מחודש מרץ האחרון בעד חרם על אוניבסיטאת אריאל, עצומה מ-2011 שתמכה בהחרמת מוצרים מההתנחלויות ומכתב מ-2005 לעורך עיתון "הגרדאין". 

בחודש אפריל קיימו תומכיו של פרופסור גולדרייך טקס אלטרנטיבי שבמסגרתו העניק חתן פרס ישראל, הפרופסור דוד הראל, את הפרס שקיבל בשנת 2004 לגולדרייך. באירוע המאולתר אמר פרופסור גולדרייך: "לאלוף גלנט יש את הזכות לא לתת את פרס הליכוד, אבל פרס ישראל הוא לא פרס הליכוד".