-
צילום: אי-פי

גורמי ביטחון: הלוויין הרוסי מעניק יכולת חסרת תקדים לאיראן

הלוויין שיועבר לידי השלטונות בטהראן מצויד במצלמה ברזולוציה גבוהה שיאפשר מעקב רציף אחרי מטרות במזרח התיכון • נשיא רוסיה פוטין הכחיש הלילה את הדיווחים על מכירת הלוויין: "פייק ניוז. לא יודע על מה מדובר"
כרמלה מנשה ואיתי בלומנטל
11 ביוני 2021
22:18
עודכן ב 08:11

בישראל מוטרדים מאוד מדיווחים לפיהם רוסיה תספק לוויין חדיש לאיראנים שישמש לצרכי מודיעין ואיסוף, כך פורסם אמש (שישי) בתוכנית "השבוע" בכאן 11. גורמי ביטחון מדגישים כי מדובר בשיפור ביכולות האיראניות וביכולת חסרת תקדים לעקוב אחרי בסיסים ישראליים, יעדים אסטרטגיים, יעדים פוטנציאליים ומטרות במזרח התיכון.

הלילה הכחיש נשיא רוסיה ולדימיר פוטין את הדיווחים על מכירת הלוויין, בריאיון שהעניק לערוץ NBC האמריקני. בריאיון כינה פוטין את הדיווח ב"וושינגטון פוסט" על כך שרוסיה מתכננת לספק לאיראן לוויין מתקדם כ"פייק ניוז" והוסיף: "אני לא יודע דבר בנוגע לזה, אלה שטויות". עוד אמר הנשיא פוטין כי "מי שמדבר על כך אולי יידע יותר בנושא".

נשיא רוסיה פוטין בריאיון לרשת NBC, הלילה

הלוויין הרוסי, מדגם Kanopus-V, מצויד במצלמה ברזולוציה גבוהה מאוד, מה שיכול לסייע לטהראן בפיקוח רציף על מתקנים כמו בתי זיקוק במפרץ הפרסי, בסיסים צבאיים של ישראל ומתקנים שמאכלסים חיילים אמריקנים בעיראק. בישראל מצפים שנושא הלוויין יעלה בשיחות על הסכם הגרעין שמנהלות מעצמות המערב מול איראן, משום שיש לכך פוטנציאל לסכן גם את האירופים והאמריקנים. 

הדאגה העיקרית במערכת הביטחון היא שלאיראן תהיה אפשרות עצמאית לקבל מידע על ישראל. אמנם ישנן חברות פרטיות שמספקות שירותי לוויין, אבל בעזרת היכולת הרוסית האיראנים יוכלו להיות עצמאיים ואף לחלוק את המידע שיגלו עם ארגוני טרור כמו חיזבאללה והג'יאהד האיסלאמי.

הבעיה העיקרית שעלולה לעלות היא ניטור של תשתיות נעות של צה"ל - פריסת סוללות כיפת ברזל, פריסת כוחות בשטח וגם כלים בזירה הימית, שבשנה האחרונה הולכת ומתחממת בין ישראל ואיראן. עם זאת במערכת הביטחון מרגיעים ורומזים כי ישראל יודעת לפגוע ביכולות הלוויין של איראן, אם תצטרך. 

אמש דיווח עיתון "הוושינגטון פוסט" שרוסיה מתכננת לספק לאיראן לוויין מתקדם שיאפשר לטהראן לעקוב אחר מטרות צבאיות ברחבי המזרח התיכון, וגם מעבר לו. לפי גורמים אמריקניים וגורמים במזרח התיכון המעורים בפרטי התוכנית, שיגור הלוויין צפוי להתרחש בתוך כמה חודשים.

עוד דווח כי אף שמדובר בלוויין לשימוש אזרחי, מפקדי משמרות המהפכה האיראניים נסעו פעמים רבות לרוסיה בשלוש השנים האחרונות במסגרת המשא ומתן לאספקתו. מומחים רוסים באו לאיראן עד לעת האחרונה, לאמן את צוותי הקרקע שיפעילו את הלוויין ממתקן חדש שהוקם ליד העיר כאראז', השוכנת כ-30 קילומטרים ממערב לבירה טהראן.