-

למי אכפת מההסכמים הקואליציונים?

מפת התמצאות פוליטית לנבכי ממשלת בנט-לפיד, או מסמך ששווה בקושי את הנייר עליו נכתב? בזמן שמצד אחד מנגחים את ההסכמים הקואליציונים ומצד שני מנמיכים מחשיבותם, יצאנו לבדוק מה חושב הציבור
הכול פוליטי
12 ביוני 2021
20:39

ההסכמים הקואליציונים בין מפלגת יש עתיד לשאר מפלגות הממשלה החדשה נחתמו אתמול (שישי) בשעה טובה, יומיים לפני השבעתה. בזמן שבליכוד טוענים שההסכמים מבשרים על ממשלת שמאל, החרדים טוענים שההסכמים מנבאים את חורבן היהדות ובקואליציה בכלל טוענים שיש "הסכם גג" שמחייב יותר מכל האחרים - יצאנו לבדוק למי אכפת מההסכמים הקואליציונים. 

אפשר לומר שהסכמים אלו הם מעין קדימון לממשלה החדשה, והקדימון הזה בהחלט דרוש. כשמדובר בקואליציית 61 ח"כים, שבראשה עומד ראש מפלגה בת שישה מנדטים וכוללת מפלגות מימינה ועד מרצ, קשה מאוד לנבא איזה איך תתפקד הממשלה. לדברי אסף ליברמן, ההסכמים הקואליציוניים הם המפה לקריאת הכיוון של ממשלת בנט-לפיד.

ברית האחים בדרך לבלפור | האזינו ל"עוד יום"

מן העבר השני, עקיבא נוביק חושב שאין ממש מה להתלהב מההסכמים. מדובר הרי בהצהרת כוונות לא מחייבת, בדומה להבטחת בחירות. העניין האמיתי, לטענתו, טמון בכלל בתקציב המדינה שינסו להעביר אחרי שהממשלה תקום. שם מתקבלות כל ההחלטות המהותיות.

את הויכוח הכריעו נוביק וליברמן כמיטב המסורת במשאל רחוב, או ליתר דיוק משאל חוף. התשובות של הנופשים בחוף גורדון שלחו את אחד מהשניים עמוק עמוק לחול.