-
צילום: אי-פי

שר החוץ המצרי: נפעל עם הממשלה הישראלית החדשה

השר סאמח שוכרי אמר בריאיון אמש לערוץ "סדא אל-בלד" כי מצרים תשתף פעולה עם כל ממשלה בישראל בהתבסס על היחסים הטבעיים בין המדינות, וכדי להמשיך להניע את מאמצי השלום והקמת מדינה פלסטינית
רועי קייס
13 ביוני 2021
01:13

שר החוץ המצרי, סאמח שוכרי, אמר בריאיון אמש (שבת) לערוץ "סדא אל-בלד" כי ארצו "תפעל עם הממשלה הישראלית החדשה, ועם השותפים הבין-לאומיים ובראשם ארצות הברית, כדי לממש את התקווה שהעם הפלסטיני מצפה לה וראוי לה".

שר החוץ המצרי נשאל בריאיון - "מה לגבי הממשלה הישראלית שצפויה לקום? ממשלה נגד נתניהו שייתכן שתוקם בתוך יום יומיים בכנסת. מה מצרים תעשה בנושא אחרי שעברנו כברת דרך בשנים עברו עם נתניהו?". על כך השיב אל-בלד" כי "מצרים תשתף פעולה עם כל ממשלה בישראל בהתבסס על היחסים הטבעיים בין המדינות, וכדי להמשיך להניע את מאמצי השלום ולהשיג את זכויותיו הלגיטימיות של העם הפלסטיני". בכך התייחס להקמת מדינה פלסטינית בקווי 67' שבירתה מזרח ירושלים, בהתאם להחלטות הבין-לאומיות ופתרון שתי המדינות לשני עמים.

בחודש שעבר שר החוץ גבי אשכנזי ביקר במצרים ונפגש עם מקבילו במדינה, סאמח שוכרי. מדובר במפגש הראשון בין שרי החוץ שיתקיים במצרים באופן גלוי מאז 2008. לאחר הפגישה פורסם ב"חדשות הערב" בכאן 11 כי מסתמן שהטיסות מישראל לשארם א-שייח יחודשו. זאת לאחר שהטיסות בין נמל התעופה בן גוריון לנמל התעופה בסיני הופסקו בשנת 2015 מסיבות ביטחוניות. 

בתוך כך, בשבוע שעבר פורסם לראשונה ב"חדשות הערב" כי בעוד שישראל מתלבטת בנושא מנגנון העברת הסחורות לרצועת עזה ומונעת מכניסת חומרי בנייה  מישראל ללא פיקוח, המעבר בין מצרים לרצועה - שער סלאח א-דין, ממשיך לשמש צינור להכנסת סחורות – שלושה ימים בשבוע.

 

 

על-פי מקורות פלסטינים, גם בשבועות האחרונים לאחר מבצע שומר החומות, נכנסים דרך שער סלאח א-דין לעזה סחורות ללא פיקוח, בהן מלט, חומרי בנייה ודלקים. בימים האחרונים העבירה ישראל מסר למצרים, על פיו היא מצפה שלא ייכנס שום דבר שיכול לסייע להתעצמות ארגון הטרור, כמו חומרי בנייה ומלט. עוד מסרה ישראל למצרים כי היא מוכנה שהדחפורים המצרים הנכנסים לרצועה יפנו הריסות, אך לא ישקמו מנהרות.