ישיבת הסיעות

דקה אחרי דקה: הבוקר הדרמטי שלפני השבעת הממשלה

ח"כ פינדרוס לכאן חדשות: ביקשנו מנתניהו לזוז הצידה, הוא אמר לא • ח"כ גפני לכאן רשת ב: ייתכן שבליכוד היו צריכים להחליף את נתניהו, אנחנו משלמים מחיר כבד • ח"כ אבידר, שסירב לשמש כשר במשרד האוצר, מאיים להצביע מעתה בכנסת באופן עצמאי ובמנותק מהסיעה | עדכונים שוטפים
כתבי כאן חדשות
13 ביוני 2021
08:01
עודכן ב 15:27

משדר מיוחד בכאן 11

היום (ראשון) בשעה 16:00 אחר הצהריים תחל הישיבה המיוחדת של הכנסת להצהרת האמונים של ממשלת בנט-לפיד. מעט אחרי השעה 14:00 החלה ישיבת ראשי הסיעות של הקואליציה העתידית. חברת הכנסת איילת שקד נכנס ואמרה לכאן חדשות: ״זה יום מרגש״. יו"ר רע"ם מנסור עבאס הבהיר: "שום דבר לא יעצור את השבעת הממשלה".

חבר הכנסת פינדרוס מיהדות התורה אמר לכאן חדשות כי מפלגתו ביקשה מנתניהו לזוז הצידה, והוא לא הסכים. "הוא ידע שאין לנו עליו איום אמיתי כי אנחנו לא יכולים ללכת עם הצד השני", אמר פינדרוס בריאיון לרינת ספיבק בכאן 11.

בתוך כך, איים חבר הכנסת סעיד אלחרומי שלא לתמוך בממשלת בנט-לפיד, אך בכניסה לישיבת סיעת רע"ם הבהירו: "תהיה ממשלה היום". ברשימה המשותפת אמרו שעדיין לא התקבלה ההחלטה אם חלק מחברי הכנסת יימנעו או שתהיה התנגדות גורפת בהצבעה על הממשלה.

הסעיף שחבר הכנסת אלחרומי דרש לבטל בהסכם הקואליציוני הוא סעיף 19, ובעיקר תת-סעיף ג' שמתייחס לבנייה הלא חוקית. לכאן חדשות נודע כי במוצאי השבת התקיימה פגישה בין נציגי המשא ומתן של בנט ולפיד עם בכירי מועצת השורא של רע"ם ולא נרשמו הסכמות.

מה כבר יכול להשתבש? | האזינו לפרק בהסכת "עוד יום"

אלחרומי אמר בשיחות סגורות בימים האחרונים: "אני לא יכול להסביר לתושבים בנגב שאני חלק מהקואליציה כשדחפורים עולים על בתים בנגב". ההערכה היא שאם לא תושג הסכמה, אלחרומי יימנע בהצבעה - ולא יתנגד.

רגע לפני השבעת הממשלה פורסמה רשימת התיקים המיועדים לחברי סיעת ישראל ביתנו - לפיה חבר המפלגה אלי אבידר נותר ללא תפקיד. אבידר, שסרב לשמש השר במשרד האוצר, מאיים להצביע מעתה בכנסת באופן עצמאי ובמנותק מהסיעה. על פי הודעת ישראל ביתנו, יו"ר המפלגה אביגדור ליברמן יכהן בתפקיד שר האוצר, ח"כ עודד פורר ישמש שר חקלאות, פריפריה ופיתוח הנגב והגליל. ח"כ חמד עמאר יהיה שר במשרד האוצר, ח"כ אלכס קושניר ישמש יו"ר ועדת הכספים, ח"כ יוליה מלינובסקי תשמש יו״ר ועדת רפורמות וח"כ יבגני סובה יו״ר סיעה וסגן יו״ר הכנסת.

ח"כ גפני: יכול להיות שבליכוד היו צריכים להחליף את נתניהו

חבר הכנסת משה גפני מיהדות התורה תקף היום את ממשלת בנט-לפיד, אמר כי הם הורסים את המדינה כמדינה יהודית וציין: "אם הליכוד היה מחליף את נתניהו, ויכול להיות שזה היה הדבר הנכון לעשות, אז כמובן שהיינו הולכים עם מישהו אחר". עם זאת, בריאיון לאסתי פרז בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב, הבהיר גפני כי הוא לא מתכוון להתנתק מהליכוד. "אני משלם מחיר כבד גם בנושאים של התפקידים שלנו, אני חושב שהיינו יכולים ללכת לקואליציה".

האזינו לריאיון עם ח"כ משה גפני

גפני, יו"ר ועדת הכספים היוצא, תקף את יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן, שמיועד להיות שר האוצר בממשלה החדשה. "נותנים את כל הנושא של הכספים לאיש אחד שלא ידוע ביושרו - לליברמן. אין פיקוח פרלמנטרי עליו, הוא יכול לעשות מה שהוא רוצה. למה אנחנו לא הולכים עם השמאל? אנחנו רואים את ההסכמים הקואליציוניים - הצרה הגדולה היא שהמדינה לא תהיה יותר יהודית. הם רוצים לקנות אותי בכסף", אמר גפני בריאיון.

ח"כ אייכלר: אסור היה להמר על עתיד עולם התורה באשליות נתניהו

חבר הכנסת ישראל אייכלר מיהדות התורה מותח ביקורת על ראש הממשלה בנימין נתניהו ואומר כי היה אסור להמר על עתיד עולם התורה באשליות נתניהו, כלשונו. בדברים שנשא אמש בכינוס של פעילי "אגודת ישראל" אמר אייכלר: "היינו אמורים להבין כבר לפני חודשיים שתם עידן נתניהו, לצערנו. גם לאחר שנתניהו איבד את המנדט, היו שהלכו שבי אחרי הבטחות שווא ואשליות שיבואו עריקים, להקים מעפר את ממשלת נתניהו הנופלת".

בדיווח בעיתון "המבשר" נאמר כי אייכלר אמר בכינוס שעמיתיו והוא היו צריכים לומר לנתניהו בקול ברור: "אנו מעריכים את פועלך העצום למען עם ישראל בתחומי פעולה שונים, אך כעת השלמת 12 שנה בשלטון - ולכל דבר טוב יש סוף".

לקראת ההשבעה - עדכונים שוטפים:

09:23 | ח"כ גדי יברקן, סגן השר היוצא לביטחון הפנים לכאן רשת ב: "התקשורת מנסה למצוא סדקים בליכוד. אני מעדיף אופוזיציה עם נתניהו. גם אם הממשלה הזאת תורכב - זה לתקופה קצרה"

08:48 | פורסמה רשימת התיקים בישראל ביתנו: ח"כ אלי אבידר ללא תפקיד - מאיים להצביע עצמאית בכנסת מעתה

08:40 | ח"כ משה ארבל מש"ס לכאן רשת ב: "את הממשלה החדשה שתקום צריך יהיה לסיים כמה שיותר מהר. פעולתו של נפתלי בנט להפוך לראש ממשלה עם שישה מנדטים בלבד - מגלומנית"

08:35 | ח"כ עמר בר-לב, השר המיועד לביטחון הפנים לכאן רשת ב: "המהומות בלוד הובלו בידי ארגוני פשיעה"

07:34 | שר ההתיישבות היוצא צחי הנגבי מהליכוד לכאן רשת ב: "היום העוצמה של נתניהו בליכוד היא חד משמעית. כולם, כולל אני בבוא היום עוד שנים, נציג את מועמדותנו לראשות הליכוד"

07:25 | ח"כ עיסאווי פריג' ממרצ, השר המיועד לשיתוף פעולה אזורי לכאן רשת ב: "מאמין בבנט. נפעל לחידוש המו"מ עם הפלסטינים"

07:18 | ח"כ מירב כהן מיש עתיד, השרה המיועדת לשוויון חברתי לכאן רשת ב: "המשימה הגדולה של הממשלה הזו היא קודם כל להרגיע את הטון, החילופים יאפשרו את זה"

06:00 | ח"כ אלי אבידר מישראל ביתנו מסרב לשמש שר במשרד האוצר, בנימוק שאינו ראוי בעיניו. אבידר מאיים לפעול באופן עצמאי בכנסת - כחבר כנסת פורש. בסביבתו אומרים כי בכל מקרה הוא יצביע בעד כינון הממשלה

שרי הממשלה החדשה

לוח הזמנים ליום השבעת הממשלה:

14:00 | ראשי מפלגות הקואליציה המיועדת יתכנסו לישיבה בחדר סיעת ימינה בכנסת.

15:15 | ישיבת סיעת ימינה תיערך בחדר הסיעה בכנסת, במקביל יתכנסו שאר סיעות הקואליציה המיועדת.

16:00 | התכנסות מליאת הכנסת והשבעת הממשלה ה-36 של מדינת ישראל.

20:30 | הרמת כוסית במעמד יו"ר הכנסת הנבחר בטרקלין שאגאל בכנסת.

21:00 | ישיבת ממשלה חגיגית לרגל כינון ממשלת ישראל ה-36 באולם ירושלים בכנסת, בפתח הישיבה ימסרו דברים ראש הממשלה המיועד וראש הממשלה החליפי.

חלוקת התיקים בממשלה ה-36 של ישראל:

חלוקת התפקידים בימינה:

ראש הממשלה - נפתלי בנט

שרת הפנים - איילת שקד

השר לשירותי דת - מתן כהנא

חלוקת התפקידים ביש עתיד:

שר החוץ וראש הממשלה החליפי - יאיר לפיד

שרת הכלכלה - אורנה ברביבאי

שר הרווחה והשירותים החברתיים - מאיר כהן

שרת האנרגיה - קארין אלהרר

השרה לשוויון חברתי - מירב כהן

שר התיירות - יואל רזבוזוב

שר המודיעין - אלעזר שטרן

יו"ר הכנסת - מיקי לוי

חלוקת התפקידים בתקווה חדשה:

סגן רה"מ ושר המשפטים - גדעון סער (שר החוץ במחצית השנייה)

שרת החינוך וההשכלה הגבוהה והמשלימה -  יפעת שאשא ביטון

שר הבינוי והשיכון, השר לענייני ירושלים ומורשת והשר המקשר בין הכנסת לממשלה - זאב אלקין

שר תקשורת - יועז הנדל

חלוקת התפקידים במפלגת העבודה:

שרת התחבורה והבטיחות בדרכים - יו"ר מפלגת העבודה מרב מיכאלי

שר לביטחון הפנים, וחבר הקבינט המדיני הבטחוני  - עמר בר לב

שר התפוצות  - נחמן שי

חלוקת התפקידים בכחול לבן:

שר הביטחון  -בני גנץ

שרת העלייה והקליטה - פנינו תמנו-שטה

שר התרבות והספורט - חילי טרופר

שרת החדשנות והמדע בממשלה החדשה - אורית פרקש הכהן

השתתפו בהכנת הידיעה: מיכאל שמש, יערה שפירא, זאב קם ועקיבא וייס