נפתלי בנט בעת נאומו במליאה

בנט: נפתח פרק חדש ביחסים עם ערביי ישראל, הקרדיט לנתניהו שפרץ את הדרך

נאומו הראשון של רה"מ הנכנס במליאה היה סוער, ונקטע פעמים רבות על ידי חברי האופוזיציה • "לאזרחי ישראל אני אומר - זה רגע פוליטי רגיש ואני קורא לשני הצדדים לגלות איפוק", אמר בנט • לפיד ויתר על הנאום המתוכנן ותקף את חברי האופוזיציה המיועדת: כל אזרח ישראלי מתבייש בכם
כתבי כאן חדשות
13 ביוני 2021
17:38

ממשלת בנט-לפיד: נאומו הראשון של ראש הממשלה הנכנס נפתלי בנט, היום (ראשון) בישיבת המליאה המיוחדת להשבעת ממשלת ישראל ה-36, היה סוער ונקטע פעמים רבות על ידי חברי האופוזיציה. חברי מפלגת הציונות הדתית הניפו שלטים בפתח נאומו של בנט והוצאו מהאולם. בנט אמר בתגובה: "כגובה הצעקות - כך גובה אובדן המשילות בתקופתכם".

צפו בנאום המלא של רה"מ הנכנס נפתלי בנט

"בעת הזו אנחנו ניצבים גם בפני אתגר פנימי", אמר בנט כשחברי הכנסת מהליכוד ומהסיעות החרדיות הפריעו וצעקו, וילדיו של ראש הממשלה הנכנס סימנו לו לב מהיציע. "הקרע המתמשך בעם כפי שבא לידי ביטוי בדקות אלה ממש", המשיך בנט, "הקרע הזה שהלך ופרם את החוטים, הטיל אותנו למערבולת של שנאה וריב אחים.

"הפרלמנט של מדינת היהודים זה פרלמנט עם דעות, ומי שאי פעם ראה חברותא, כשלומדים גמרא, התורה היא של כולנו, היא לא שייכת לפלג מסוים בעם ישראל. אבל יש נקודות בהיסטוריה היהודית שבהן המחלוקת יוצאת משליטה והמחלוקת כבר לא לשם שמיים. והיא מאיימת עלינו ועל כל מה שבנינו בדם ובעמל. ופעמיים בהיסטוריה רבותיי איבדנו את הבית הלאומי שלנו. עם ישראל איבד את הבית הראשון והשני כי מנהיגי הדור ההוא לא הסכימו לשבת זה עם זה ולהתפשר".

בנט ולפיד מתחבקים לאחר נאומו של ראש הממשלה הנכנס נפתלי בנט

עוד אמר בנט: "אני גאה ביכולת לשבת עם אנשים עם דעות מאוד שונות. ולכן הפעם רבותיי, ברגע המכריע לקחנו אחריות. הכי קל להמשיך ככה, לפי התוכנית שתכננתם לנו. עוד בחירות - בחירות חמישיות, ושישיות, ועשיריות. עוד שנאה, עוד הפגנות. זאת לא אופציה. לכן אנחנו עצרנו את הרכבת רגע לפני התהום. ואני רוצה להודות כאן לידידי - שר החוץ המיועד - יאיר לפיד שגילה אחריות לאומית, נדיבות פוליטית וסבלנות, ובלעדיו לא היינו כאן היום.

בנט ומשפחתו במליאת הכנסת

"הגיעה השעה של מנהיגים אחראים מחלקי העם לעצור את הטירוף הזה. הממשלה שתקום מייצגת רבים מאזרחי ישראל - מעופרה, דרך רהט, ועד קריית שמונה. וכאן טמונה ההזדמנות. אנחנו הולכים לשבת ביחד. מה שנסכים נרוץ על זה. ומה שמפריד, את המפריד נניח לעט עתה. לאזרחי ישראל זה רגע פוליטי רגיש ואני קורא לכולם משני הצדדים לגלות איפוק".

בנט הוסיף: "אנחנו נפתח פרק חדש עם אזרחי המדינה הערבים. אני אתן את הקרדיט לנתניהו על סלילת הדרך. אנחנו נשמור על מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית חזקה. באנו לעבוד בשביל כולם".

ראש הממשלה החליפי הנכנס יאיר לפיד עלה לנאום של פחות מדקה, ואמר כי הוא מוותר על הנאום המתוכנן בגלל התנהגות חברי האופוזיציה: "אימא שלי בת 86, ואנחנו לא בקלות מבקשים ממנה לעלות לירושלים. ועשינו את זה כי הנחתי שאתם תצליחו להתגבר על עצמכם ולנהוג בממלכתיות ברגע הזה, והיא תיראה איך מתחלף שלטון.

"כשהיא נולדה עוד לא הייתה מדינת ישראל, תל אביב הייתה עיירה של 30 אלף בני אדם, ולא היה לנו פרלמנט. ורציתי שהיא תהיה גאה בהליך הדמוקרטי הישראלי. במקום זה היא וכל אזרח ישראלי אחר מתבייש בכם, וגם נזכר למה הגיע הזמן להחליף אתכם".