נתניהו אתמול במליאה
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

הוא עוד ישוב? | הזווית

תם עידן נתניהו? אם נשאל אותו, התשובה היא לא מהדהד. בכל הזדמנות שנקרתה לו, חזר יו"ר האופוזיציה הנכנס על המנטרה - אשוב בקרוב. כמה בקרוב? כנראה שמאוד, אם הוא לא טורח אפילו לכבד את ראש הממשלה בטקס חילופים צנוע בלשכה
הזווית
14 ביוני 2021
07:03

זה היה סוער – אבל ללא הפתעות: אתמול (ראשון) הושבעה בכנסת הממשלה ה-36 של ישראל, בראשה יעמדו נפתלי בנט וראש הממשלה החליפי יאיר לפיד. בכך, אחרי 12 שנה, בנימין נתניהו כבר לא ראש ממשלת ישראל – אבל האם תם עידן נתניהו? אם נשאל אותו, התשובה היא לא מהדהד.

"אנהיג אתכם למאבק יומיומי בממשלת השמאל הרעה והמסוכנת הזאת כדי להפיל אותה, ובעזרת השם זה יקרה הרבה יותר מהר ממה שאתם חושבים", אמר נתניהו אתמול במליאת הכנסת, בנאומו האחרון כראש ממשלת ישראל.

ניכר שלנתניהו לא נדרש הרבה מאמץ כדי לפשוט את חליפת ראש הממשלה ולעטות את זו של יו"ר האופוזיציה. הנאום שלו אתמול היה עוקצני מאוד, כמעט מזלזל, בממשלה החדשה ובעיקר במנהיגה בנט. "שמעתי את מה שאמר נפתלי בנט בנושא זה", התייחס נתניהו לאיראן, "עכשיו אני מודאג שבעתיים, כי בנט תמיד עושה הפוך ממה שהוא אומר. גם באיראן מבינים את זה. אין פלא שהם חוגגים שם היום".

יכול להיות שזה נגמר? האזינו להסכת "עוד יום"

המסר – אחזור שוב, נאמר גם באנגלית, כנראה כמחווה לציטוט מהסרט "שליחות קטלנית". גם בטוויטר חזר נתניהו וכתב – אשוב מהר יותר ממה שאתם חושבים. אחר כך פנה לרגש, ושיתף תמונות וברכות שקיבל מבניו אבנר ויאיר.

בתום הצבעת האמון בממשלה החדשה, ניגש נתניהו לראש הממשלה הנכנס נפתלי בנט ולחץ את ידו. לחיצה קצרה, מבלי להסיר את המסכה. בנט ניסה לשלוח יד לחיבוק, אבל נתניהו כבר היה בדרכו לכיסא ראש הממשלה, ממנו הוא נפרד מיד לאחר מכן. ליאיר לפיד, אגב, נתניהו לא לחץ יד, אבל כן החליף איתו מילה.

לחיצת היד לבנט במליאה תהיה אולי המחווה הפומבית האחרונה של נתניהו לבנט. היום אמנם ייפגשו השניים לחפיפה, אך נתניהו החליט שלא יתקיים טקס חילופי ראש ממשלה – שנערך בכל חילופי ראש ממשלה בישראל מאז ימי בן גוריון. האם פגישת החפיפה תוליד תמונה משותפת, את זה נדע רק מאוחר יותר.

שאלה נוספת שנשאלת היום היא מתי יפנה בנימין נתניהו את מעון ראש הממשלה ברחוב בלפור בירושלים ויעבור לאחד משלוש בתיו האחרים. בשבועיים האחרונים דובר רבות על ששת השבועות שלקח לנתניהו לפנות את משכן ראש הממשלה בשנת 1999, אבל אז היה גם דייר אחר שנכנס במקומו לבית ואילו נפתלי בנט צפוי להישאר ולגור בביתו ברעננה גם בזמן הכהונה.

לכל הפחות, אחרי שנה של מחאות ליד ביתו, נתניהו נהנה אמש מקצת תמיכה ליד הבית. פעילי המחאה נגדו חגגו את חילופי השלטון בתל אביב, ולבלפור הגיעו תומכיו לחזקו ולעודדו. בין התומכים היה השר לשעבר אמיר אוחנה, שאמר: "לא נהיה אופוזיציה שקטה, נקים את הממשלה הבאה ונתניהו יחזור". שלט גדול שנתלה במפגן התמיכה בבלפור קרא "הוא (ואנחנו) עוד נשוב". האם כמו בשיר, המילים יתחלפו בקרוב ל-"הוא לא ישוב"?