משטרה צבאית
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

רכז במצ"ח הורשע באונס חיילת ששימשה כמקור מודיעיני

הרכז גייס את החיילת כדי לספק מידע על חיילים ביחידתה, אך ניסה ממושכת לקיים איתה יחסי מין. הוא מחק אותה מרשימות המודיעים מבלי להגיד לה, הזמין אותה לביתו ושם אנס אותה
איתי בלומנטל
14 ביוני 2021
09:11

רכז מודיעין ביחידת המשטרה הצבאית החוקרת (מצ"ח) הורשע בבית הדין הצבאי ביפו באונס של חיילת שהופעלה עבורו כמקור מודיעיני. הרכז, שנמצא במעצר כבר שנה, הורשע בנוסף בעבירות של מרמה והפרת אמונים. בשבועות הקרובים צפוי בית הדין לגזור את עונשו.

על פי כתב האישום, רכז המודיעין איתר את החיילת כמועמדת לגיוס כמקור מודיעיני ביחידתה, בבסיס של צה"ל בצפון הארץ. ב-31 ביולי 2019 נפגשו השניים, כשהרכז הזדהה בפניה בשם בדוי, אמר לה שהוא איש משרד הביטחון שהיה בקורס טיס, וביקש ממנה להפוך למקור מודיעיני. בתחילה החיילת סרבה אולם אז אמר לה הרכז כי הדבר "יוביל לדברים רעים, את יודעת למה אני מתכוון", דבר שאילץ אותה לקבל את התפקיד. ואכן בחודשים שלאחר העבירה החיילת לרכז ידיעות מודיעיניות על יחידתה.

השניים נפגשו רבות ביחידתה של החיילת כאשר ניהלו קשר טלפוני רציף. הרכז נהג להחמיא לה המראה שלה, שוחח איתה על נושאים אישיים, וביקש ממנה לחכות לשחרורה כדי שיוכל לקיים איתה קשר אינטימי. ב-3 בנובמבר 2019 כתב הרכז ביומן הפגישות שלו שפיטר את החיילת כמקור בגלל שחרורה משירות צבאי. עם זאת, הוא מעולם לא הודיע על כך לחיילת שסברה שהיא משמשת כמקור מודיעיני פעיל.

במהלך פגישות שערכו השניים ניסה הרכז לקיים עם החיילת יחסי מין אך היא סרבה ובקשה ממנו מספר פעמים לחדול ממעשיו. בשיחות בניהם ציינה החיילת במפורש כי אין בכוונתה לקיים איתו יחסי מין. בסוף חודש ינואר 2020 הגיעה החיילת לביתו של הרכז לבקשתו בשעת ערב מאוחרת. הנאשם הציע לה לשתות משקה אלכוהולי והיא הסכימה. בשלב מסוים הרכז אנס את החיילת למרות שבקשה ממנו כמה פעמים לחדול ממעשיו ותוך שהיא מתחננת שיפסיק.

בית הדין ציין כי עדותה של הנפגעת היתה אמינה וציין כי לעומתה האמת עבור הנאשם "אינה נר לרגליו". בית הדין ציין כי בעדויות של מפקדיו ופקודיו עלה כי הוא נוטה להתרברב ולשקר. "דבריו של הנאשם בנושאים רבים נסתרו סתירה ישירה וממשית בעדויות עדים שהעידו במשפט רבים מהם חבריו ומי ששרתו איתו כתף אל כתף".

בית הדין ציין כי הנאשם ניסה להתחמק מהראיות שהציגו לו באמצעות מתן תשובות ארוכות כדי להקשות על בית הדין ולעטוף את ההליך המשפטי "בערפל סמיך של פרטים ועובדות לא רלוונטיים". בית הדין מתח ביקורת על רכז המודיעין שפעל בניגוד חמור להנחיות מפקד מצ"ח כשקיים מגע "אישי, לא מקצועי, עם מקור מודיעיני אותו הפעיל". הנאשם גם ניסה להסתיר את הקשר שקיים את החיילת כשמחק את ההתכתבויות בניהם בטלפון הנייד שלו וגם לכך התייחס בית הדין הצבאי: "הנאשם מחק את כל התכתובת בינו לבין הנפגעת ממכשרי הטלפון שלו מצביעה על מודעותו של הנאשם לפסול ולאיסור במעשיו ועל רצונו להסתירם".